Zamlanan Elektrikten Tasarruf Yapmanın 10 Yolu

Elektrik faturanız çok mu yüksek geliyor, herkes için durumum aynı. Elektrik tasarrufu nasıl yapılır? Maddeler halinde 10 kolay yol.

Zamlanan Elektrikten Tasarruf Yapmanın 10 YoluZamlanan Elektrikten Tasarruf Yapmanın 10 Yolu
Maddeler halinde, elektrik tasarrufu nasıl yapılır?

Muhtemelen bu ay elektrik faturasının çarpmadığı vatandaş sayısı yok denecek kadar azdır. Hatta varsa da muhtemelen elektrik kullanmıyordur. Daha farklı bir ihtimalle elektrik şirketinin sahibi de olabilir bu insan.

Hepimiz elektrik faturaları derdinden muzdaribiz. Elektrik faturalarından sonsuza kadar kurtulmanın yegâne yolu hiç kullanmamak olsa da kullanmak zorunda kalıyoruz. Şu anda bu yazıyı yazarken bile elektrik tüketiyorum. Hızlı yazıp, bir an önce bilgisayarı kapatmak sanıyorum ki, yapacağım en tasarruflu dhaneinim olacak.

Esprisi bir yana, vakit Gazetesi’nin haberine göre elektriğe yüzde 19 artırma yapılmış. Yapılmış diyorum çünkü EPDK (Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu) artırma yapıldığını kabul etse de yapılan artırmamın vasati yüzde 6,8 olduğunu söylüyor.

Bu şu söylemek oluyor; vakit ’ın haberine göre Ocak 2015’te 100 lira elektrik faturası ödeyen bir kişi şu anda ücret artışıyla 119 lira ödüyor. EPDK ücret artışının vasati 6,8 olduğunu belirtiyor. Her halükarda ortada bir artırma mhanecut

Tasarruf yapmaya başlamanız için artırmalanan elektrik ücretlarından daha eşsiz bir yol göremiyorum. Elektrikten nasıl tasarruf yapılabileceğini maddeler halinde anlattım. derhal aşağıdan hızlıca göz atabilirsiniz:

1. Yanan gereksiz ışıkları kapatın

basit bir öneri gibi gelse de çoğu artırmaan yapmayı unutuyoruz. Günde vasati 2 saat yanan 100 wattlık bir hane ampulü elektrik faturanızı ayda vasati 3 lira yükseltiyor. Gereksiz ışıkları kapatmak elektrik faturanızda yıllık 36 liralık tasarruf yapmanızı sağlar.

iki Doğal ışık kaynaklarını kullanın

Güneş ışığından bahsediyorum. Evinizin güneşe bakan cephelerinde doğal ışık kaynağını maksimum düzeyde kullanmaya çalışın. Bu tasarruf yöntemi faturanızı, elektrik kullanım sürenize göre aylık bazda vasati 4-5 lira azaltacak.

3. Kullanmadığınız elektrikli aygıtların fişini çekin

Fişe takılı olduğu halde kapalı elektronik aygıtların çok fazla elektrik tüketmediği doğru olsa da fişe takılı; telhaneizyon, su ısıtıcısı ya da diğer birçok aygıt birleştiğinde azımsanmayacak bir elektrik tüketimi meydana getiriyor. Kullanmadığınız elektrikli aygıtların fişini çekerek faturanızı aylık vasati 2-3 lira azaltabilirsiniz.

dört Duş süresini çok uzun tutmayın

Doğal gaz kullanıyorsanız, sıcak suyun size ulaşabilmesi için kombinin elektrik tüketimine ihtiyacı olduğunu hatırlayın. Doğal gaz kullanıyorsanız elektrik faturalarınız da kış aylarında yaklaşık 15 liralık bir artış görebilirsiniz. Bu ücret artışının sebebi de kombinin sıcak suyu size ulaştırabilmesi için harcadığı elektrik tüketimidir. Duş sürenizi azaltarak gözle görülür bir tasarruf yapabilirsiniz.

5. Suları açık bırakmayın

Yukarıdaki sebepten dolayı su musluklarından akan sıcak su da elektrik tüketimini artırıyor. El yıkama, diş fırçalama ve tıraş sırasında suyu açık bırakmamanız, günlük rutin kullanımınıza bağlı olarak faturanızı yaklaşık %2 oranında azaltacaktır. Aynı şekilde bu yolla su faturanızı da azaltabilirsiniz.

6. Sızıntıları giderin

yine bir üst maddeden dolayı siz farkında olmadan sıcak su akan ve sızıntı yapan musluklarda elektrik tüketmenize sebep olur. Sızıntı yapan muslukları tespit etmeniz de tasarrufunuzu artıracaktır.

7. Pencerelerinizi denetim edin

Evinizdeki hava akışını denetim edin. Gerekiyorsa soğuk hava gelen pencerelerinizi hava engelleyici bantlar yoluyla denetim altına alın. Soğuk hava akışı nedeniyle meydana istikbal sıcak hava dağılımı engellemeniz faturanızı aylık vasati 7-8 lira azaltabilir.

8. Eski elektronik aygıtlarınızı yenileyin

Pek parlak bir f2r gibi gelmese de eski elektronik aygıtlarınızı yenilemeniz uzun vadede sizi kazançlı çıkaracak. Eskiyen aygıtlar çoğu artırmaan daha fazla elektrik tüketir. halbuki yeni elektronik aygıtlar eskilere nazaran elektrik tüketimi hakkında çok daha tasarrufludur.

Yeni bir aygıt almadan önce elektrik tüketim kalemlerini incelemeyi unutmayın.

9. Mantolama yaptırın

kanuni bir zaruret olarak 2017 yılına kadar konutların dış cephesine mantolama yapılması gerekiyor. Mantolama yüzünden kışın daha sıcak olan konutlar yazın daha da serin kalabiliyor. Bu da kış aylarında ısınma, yaz aylarında da soğuk hava için daha az enerji tüketimi harcamanız anlamına geliyor. Henüz mantolama yaptırmadıysanız, bunu düşünün.

10. Diğer elektrikli aygıtlardan tasarruf

Sık kullanılan çamaşır makinesi, fırın gibi diğer elektrikli aygıtlardan tasarruf yapmak için aşağıdaki yöntemleri uygulayabilirsiniz.

Çamaşır makinesi için:

  • Tam dolmadan çalıştırmayın.
  • Aynı şekilde çok fazla da doldurmayın. Çok boş ve çok yoğun çamaşır makineleri daha fazla enerji sarf eder.
  • Sıcak ve uzun programlar yerine soğuk ve kısa programları yeğleme edin. Genelde bazı çamaşırlar daha kısa ve soğuk programlarda yıkanabiliyor. Çamaşırlarınıza buna göre haftalık ayarlamalarla yıkamayı yeğleme edebilirsiniz.
  • Çamaşırlarınızı makineyle kurutmak yerine dışarıya asabilirsiniz.

Fırınlar için:

  • Ön ısıtma sürelerini daha kısa tutun.
  • Çalışan fırının kapağını çok fazla açamamaya çalışın. Çalışan fırınların kapağı açıldığında ısı kaybı nedeniyle enerji tüketimi daha fazla olmaktadır.
  • Yiyeceklerini fırında ısıtmak yerine mikrodalga kullanmayı yeğleme edin. Mikrodalga fırınlar, sıradan fırınlara nazaran daha az enerji tüketir.

Bulaşık makinesi için:

  • Tıpkı çamaşır makinesinde olduğu gibi boş çalıştırmayın ve çok doldurmayın, bu enerji tüketimini artıyor.
  • Bulaşık makinenizi ekonomik yıkama programıyla çalıştırın. Ekonomik yıkama programı su kullanımını da azaltacaktır.

Maddeler halinde anlattığım elektrik tasarrufu yöntemleriyle fatura tutarınızı en az %10 azaltmanız mümkün olacaktır. Daha az ösöylemek için denemeye değer.


loading...

Yorumunuzu Bırakın