Yurtdışında Eğitim Almak için Gereken 5 Şart

Yurtdışında eğitim almak düş değil. Yurtdışında eğitim almak i&ccelisan ;in neler gerektiğine değin fikirlere ihtiyacınız varsa bu yayına göz atın.

Yurtdışında Eğitim Almak için Gereken 5 ŞartYurtdışında Eğitim Almak için Gereken 5 Şart
Yurtdışında eğitim almak i&ccelisan ;in gerekenler.

Yıllarca yurtdışında eğitim almak bir&ccelisan ;ok insan i&ccelisan ;in &ccelisan ;oğu vakit  uzak bir se&ccelisan ;enek olarak görüldü. Bir&ccelisan ;ok aile gen&ccelisan ; yeteneklere maddi problemler nedeniyle “bizim oralara gücümüz yetmez” diyerek kenlisan erini daha fazla geliştirmelerine ne yazık ki olanak tanıylakindılar. lakin eğer başarılı bir öğrenciyseniz maddi yetersizlik sizin i&ccelisan ;in mani teşkil etmeyecektir.

Bu yazımda başarılı gen&ccelisan ;lere yurtdışında eğitim almanın &ccelisan ;ok da kuvvet olmadığını adım adım anlatmaya &ccelisan ;alışacağım.

Teknolojinin de fazlasıyla geliştiği günümüzde bir&ccelisan ;ok olanaka ulaşmak takdir edersiniz ki artık &ccelisan ;ok basit Yapmanız gereken ilk şey, gitmek istediğiniz mektep un sitesine girip mektep a giriş şartlarının belirtildiği “admission” sayfasından kriterleri öğrenmek olmalı. Bu sayfalarda mektep ların öğrencilerden, başka bir deyişle sizden talep edeceği kabul şartlarını öğrenmeniz olduk&ccelisan ;a önemlidir. umumi olarak özetleyecek olursam her mektep un sizden aşağı yukarı aynı şeyleri isteyeceğini söyleyebilirim.

Peki nedir bu kabul şartları onları adım adım görelim:

En esas şart yabancı lisan

Dünyanın her neresine giderseniz gidin alacağınız eğitim uluslar arası alanda ge&ccelisan ;erli lisan olarak kabul elisan en İngilizce olacaktır. İş dünyasında İngilizce artık kendi ülkemizde dahi işe kabul i&ccelisan ;in bir ön koşul iken yurtdışı i&ccelisan ;in olmazsa olmaz kriterlerden birisidir. Başvurmak istediğiniz mektep sizden İngilizce yeterliliği isteyecektir. İngilizce yeterliliğinizi de ancak resmi kurumların verdiği dokümanlarla kanıtlayabilirsiniz.

Bir&ccelisan ;ok kanıtllakin yöntemi olmakla birlikte bunlardan en &ccelisan ;ok rağbet göreni TOEFL ya da IELTS’tir. TOEFL ekseriyetle IBT (internet-based) olup sınavı online ortamda olmaktan hoşlanmayanların pek yeğleme etmediği bir sınavdır. IELTS ise yazılı sınavdır. umumi beklenti ise TOEFL’dan 90 puan ve üzeri ya da IELTS’den 7.0 ve üzeri almanızdır. Bu lisan koşullarından birisini sağladığınız takdirde diğer kriteri öğrenmeye ge&ccelisan ;ebilirsiniz.

İyi bir not vasatisı sağlayın

Her mektep i&ccelisan ;in ön koşul olmayabiliyorken not vasatinız, bazı mektep lar i&ccelisan ;in olmazsa olmaz kriterlerden birisidir. Örneğin, Boston Üniversitesi en az 3.70 vasati istiyor master programına kabul alabilmeniz i&ccelisan ;in. Bu da başvurunu not vasatin 3.70’in üzerindeyse dikkate alırım anlamı taşıyor. Okulların se&ccelisan ;ici olmaları &ccelisan ;ok sık rastlanan bir şey. ancak umumi algı vasati düzeyde bir mektep i&ccelisan ;in vasatinızın 3.00 ve üzerinde olmasıdır.

Başta da dediğim gibi bazı mektep lar i&ccelisan ;in not vasatisı önemli değildir. ancak bunun yerine önem verdiği başka diğer şeyler vardır. Not vasatisı dışında en &ccelisan ;ok önem verilen şey ise referanslarınızdır. Başvuru esnasında size referans olan isimlerin yazmış oldukları mektuplar ve tanıtım yazıları başvurunuz i&ccelisan ;in olmazsa olmaz tlakinmlayıcılar arasındadır. &Ccelisan ;ünkü iyi bir referans bulabilmek, iyi bir öğrenci olabilmeyi gerektirir. Kaliteli referanslarınız da öğrenciliğiniz iyi ve aynı vakitte iletişim yeteneğinizin de gelişmiş olduğunu gösterir.

Burs olanaklarından yararlanın

Aslında öğrencileri en &ccelisan ;ok endişelendiren şeylerden birisi de burs bulma konusudur. Yurtdışında eğitim alabilmek i&ccelisan ;in en az 35-40 bin dolar kadar akçayı gözden &ccelisan ;ıkarmak gerekiyor eğer parlak bir öğrenci değilseniz. ancak bu kadar akça veremem diyorsanız o vakit burs olanaklarını araştırmanız gerekecektir.

Bazı özel işletmelerın verdiği burslar mevcut pek tabi. Bunun yanı sıra ALES’e girmeniz durum unda MEB’in de yurtdışında yüksek lisans i&ccelisan ;in 50 bin dolara kadar katkıda bulunduğunu biliyoruz. ancak bu bursların sizden yegâne bir şartı vardır. Size tüm her şeyi tgüvenilir ederken gidiş dönüş u&ccelisan ;ak biletinizi de almaktadır. yani yüksek lisans yaptıktan sonra derhal ülkenize art dönecekseniz bu burslar sizin i&ccelisan ;in bi&ccelisan ;ilmiş kaftan. Yok ben dönmem diyorsanız o vakit başvurduğunuz mektep un burs olanaklarından yararlanmaktan başka &ccelisan ;areniz yoktur. Başarılı bir öğrenciyseniz ve yüksek lisans süreniz boyunca da başarılı olacağınıza değin söz verirseniz mektep unuz sizi burslu öğrenci olarak kabul eder.

mektep ücretin tlakinmını vermediği takdirde de öğrenciyken &ccelisan ;alışmanızı isteyebilir. Kütüphanede &ccelisan ;alışabilirsiniz, öğrenci kulüplerinde görev alabilir ya da araştırma görevlisi olabilirsiniz. Tüm bunların dışında sizden orada minimum 5 yıl kadar kalmanızı daha isteyebilir. Yüksek lisans ve doktoranızı bir arada yaparsanız yegâne kuruş akça almayacağını belirterek sizi mektep a kabul eder. Bunun nedeni de “biz eğer burs veriyorsak en azından bizim ülkemizde bir proje üretip tez yazarak katkıda bulunmalı” düşüncesidir.

&Ccelisan ;in, Japonya, Singapur gibi ülkeler &ccelisan ;ok daha basit burs verip mektep fiyatları daha ucuzken Amerika’daki mektep ların bu mevzuda daha pahalı ve se&ccelisan ;ici olduklarını söyleyebilirim. Asya ülkelerinde eğitim almak istiyorsanız, bu bilgi de aklınızın bir köşesinde bulunmuş olsun.

Sosyal mesuliyet projelerine katılın

Lisans eğitiminizi aldığınız dönemde hatta idadi döngüvenilirizde bile sosyal mesuliyet projelerine katılmış olmanız olabildiğince önemlidir. Örneğin, yoksul ülkelerdeki &ccelisan ;ocuklara İngilizce öğretmenliği yapmak, öksüz &ccelisan ;ocuklarla ilgilenmek ya da sokak hayvanları i&ccelisan ;in herhangi bir projede görev almak gibi sosyal mesuliyet projelerine yapacağınız katkılar başvurunuz a&ccelisan ;ısından harika bir yapı taşı olacaktır. zira bu durum dış dünyanızdaki olaylara karşı duyarsız olmadığınızı ve hayatınızdaki her şeyin ders &ccelisan ;alışmak olmadığını gösterecektir.

Not: Eğer sosyal mesuliyet projelerinde yer almadıysanız, iyi bir sporcu olmak da sizi bir adım öne ge&ccelisan ;irecek bir se&ccelisan ;enektir. Örneğin, idadide ya da üniversite hayatınızda mektep basketbol takım kaptanıysanız başvurunuzun büyük bir ilgiyle inceleneceğinden güvenilir olabilirsiniz.

Kendinizi iyi tanıyın

Bence başvuru sürecindeki en önemli kriter budur. Şöyle ki, yurtdışındaki her mektep kendinizi tanıtan bir yazı yazmanızı ister. İşte bu baslakink basit gibi görünen lakin ger&ccelisan ;ekte bı&ccelisan ;ak sırtı olan bir durum dur. egoist megaloman tavırlar sergileyebilirsiniz farkında olmadan. Bazı yurtdışı eğitim danışmanlık hizmeti veren işletmeler bu mevzuda kişiye yardımcı olabiliyorken yüklü miktarlarda da ücret talebinde bulunabiliyor. İşte bu yüzden lisan e yargıç olmanız ve kendinizi iyi tanıyor olmanız en büyük etkendir. Unutmayın ki sizi sizden başkası iyi bir şekilde tanıylakinz ve anlatlakinz.

hayat olmaz sandıklarımızla her gün bize sürprizler yapıyor. Forrest Gump’ta da denildiği gibi “hayat bir kutu &ccelisan ;ikolata gibidir. İ&ccelisan ;inden ne &ccelisan ;ıkacağını asla bilemezsiniz.” Her mevzuda olduğu gibi yurtdışı eğitimde de önemli olan asıl şey kendinize güvenmeniz ve cesaretli olmanızdır, sonrasında inanırsanız hâlihazırda yapabilirsiniz.


loading...

Yorumunuzu Bırakın