Yunanistan Euro bölgesinden çıkacak mı?

Yunanistan Euro bölgesinden çıkacak mı?Yunanistan Euro bölgesinden çıkacak mı?
Euro

Büyük umutlarla ve büyük iddialarla Yunanistan‘da Başbakan olan Aleksis Çipras, neredeyse 360 radde dönmüş vaziyette Kredi sözleşmesin 6 ay daha uzatılmasını talep eden Yunanistan şimdi de Euro para biriminden çıkarılma sorunuyla karşı karşıya kaldı.

Avrupa Merkez Bankası (AMB)’nın Yunanistan’ın Euro bölgesinden çıkarılması için çalışmalar başlattığına değin iddialar ünlü Alman dergisi Der Spıegel tarafından ortaya atıldı. mecmua AMB yetkililerinin olası kriz planlarına karşı hazırlık yaptığını belirtiyor. Bu savdan önce dolara karşı 1,1315 seviyesinde olan Euro 1,1296 kadar arka lemiş ve ardından 1,1318 seviyesinde işlem görmeye devam etmişti.

Yunanistan’ın Euro Bölgesinden Çıkarılmasına İlişkin Bazı Yorumlar

AB’nin ağalarına yük olan ülkelerin topluluktan kopmaları kaçınılmaz. Yunanistan, aldığı kredileri AB den atılmasının rüşveti olarak kabul edip arka ödemeyecek diye düşünüyorum. başka bir deyişle Yunanistan için ayrım etmiyor, atılsa da atılmasa da arka ödemeyecek. yegâne ayrım atılırsa artık kredi alamayacağı. Komşuya biz kredi veririz be abi, nasıl olsa bizde para bol.

Soğuk savaş günleri arka geliyor. Yunanistan bu savaşta 2'li oynayan devletlerin başında gelir. Ortodoks kimliği ile Rusyaya, Helen kültürüyle avrupaya yaslanır. Bu vaziyette Türkiye-islam en büyük düşman olacak, akdeniz ve ege ısınacak. Yunanistan herkesten kopara bildiğini kopara cak. Euro bölgesinden çıkmak bu stratejilerini kuvvetlendirecektir.

AMB hiç bir halt edemez.Yunanistan küçük bir ülkedir. AB onu her ne olursa olsun çekip çevirme edecektir. politik restleşmelerin olması doğaldır. Hristiyan birliği ve kiliseler AB’nin kuruluş felsefesini oluşturmaktadır. hâlihazırda bu gerekçeyle de bizim oraya alınmamız mümkün değildir.


loading...

Yorumunuzu Bırakın