Yumurtanın Bayat Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır ?

Yumurtanın Bayat Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır ?Yumurtanın Bayat Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır ?
Yumurta

Yumurtanın bayat olup olmadığını anlamanın 3 farklı yolu vardır. Tüm testler yumurtanın yoğunluk değişiminden yararlanılarak yapılır. Bir yumurta bayatladığında içinde ki sıvıyı kaybedeceği için yumurtanın ağırlığı düşecektir. Bu da yoğunluğunun azalacağına işaret eder. Yumurtanın bayat olup olmadığını Işık Tutma,Suya Atma,Kırarak Anlama yöntemlerini kullanarak anlayabiliriz.

Işık Tutma 

Karanlık bir ortamda yumurtaya ışık tutun eğer yumurta ışığı çok fazla geçirirse yumurtanın bayatladığını anlayabilirsiniz. Çünkü bayat yumurtanın içinde ki boşluk fazladır. Işıkta boşlukta fazla yayılır.

Suya Bırakma

Bana göre en pratik yöntem budur. Bardağın içine su koyun ve yumurtayı onun içine bırakın. Eğer yumurta dibe batıyorsa o yumurta tazedir. yalnız suyun içine attığınız yumurta dibe çökmeyip su yüzeyine çıkıyorsa o yumurta bayatlamış yumurtadır.

Yumurtanın Bayat Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır ?Yumurtanın Bayat Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır ?

Kırıp Anlama

Bir yumurtayı kırdığınız vakit içerisinde ki sarı kısmı eğer akından bağımsız devinim ediyorsa o vakit yumurtanın bayat olduğu anlaşılır. yalnız yumurtanın sarısı tam ortada dinamik bir şekilde duruyorsa o vakit yumurta bayatlamamış demektir.

loading...

Yorumunuzu Bırakın