Yeni nesil Xbox One tanıtıldı

Microsoft, uzun zamandır büyük bir merakla beklenen yeni kuşak Xbox’ı Washington, Redmond’daki merkezinde tanıttı. Xbox One ismini taşıyan yeni konsol, sahip olduğu teknoloji ve oyun kalitesiyle ilk değerlendirmede tam not aldı. Xbox One’ın, 2013 nihayetinde satışa sunulacağı izah edildi

Yeni nesil Xbox One tanıtıldıYeni nesil Xbox One tanıtıldı

Yeni kuşak Xbox One tanıtıldı

Microsoft, Kasım 2005’te tanıttığı Xbox 360’ın sonrasında merakla beklenen yeni konsolunu tanıttı.

siyah ve gümüş tonlarda beliren yeni oyun sistemi, oturma odalarını oyun stüdyosuna çevirmeyi hedefleyen faik teknolojisi ve sunduğu oyunların gelişen grafikleriyle oyunseverlere yepyeni bir deneme kazandırmayı vaat ediyor.

‘KALP ATIŞLARINIZI DİNLEYECEK’
Xbox One’ın tanıtımı TSİ 20.00’de başlarken, sahneye çıkan ilk ad Xbox biriminin kafanda yer meydan Mark Whitten oldu.

Whitten, Xbox One’ın Blu-ray Disc drive’ına sahip olduğuna dikkat çekerken, ‘yeni Kinect’in en ufak vücut kocainimlerini bile tespit edeceğini, bileğin çok az oynamasını bile kaçırmayacağını’anlatım etti.

Whitten Kinect’in kocainim algılama yeteneğini, ‘Kalp atışlarınızı bile okuyacak’ şeklinde yorumladı.

15 YENİ OYUN
Whitten’in sonrasında sahneye çıkan Electronic Arts stüdyolarının başkanı Andrew Wilson, Xbox One için yeni video oyunları tasarladıklarını belirtti.

Wilson, yeni oyunlardan bazılarını MAdden, FIFA, BA Live ve UFC olarak belirtti. Wilson, “Tüm oyunlar kocarimsel olacak ve oyun oynama şeklinizi değiştirecek” dedi

Wilson, EA’in yeni kuşak oyun motoru EA Sports Ignite’ın ‘gerçek Alem ile sanal Alem arasındaki çizgiyi bulanıklaştıracağını’ anlatım etti.

Yeni konsol için 15 oyun tasarlandığını ve daha fazlasının geleceğini belirten Wilson, daha sonra kısa bir video ile yeni konsolda nasıl oyun oynanacağını anlattı.

HALO MACERASI DEVAM EDİYOR
Wilson’ın sonrasında sahneye ismim fırlatan Xbox sefahat biriminin kafandaki ad Nancy Tellem, Xbox one’ın televizyon ile olan uyumuna değindi.

Xbox One ile sesli komutlarla TV, web Explorer, müzik ve oyunlar arasında geçiş yapılabileceğini belirten Tellem, Xbox One’ın ‘televizyonları oyunseverlerin zevki ve ihtiyaçlarına göre tekrar ayarlayacağını’ dedi

Tellem’ın sonrasında söz meydan 343 Industries stüdyolarının başkanı Bonnie Ross, Xbox ile kocaam eden Halo serisine değindi.

Ross, gösterilen kısa videoda meşhur yönetmen Steven Spielberg’ün sözlerine yer verdi. 1974 senesinde bilinen en basit atari oyunu olarak kabul edilen ‘Pong’u oynamaya başladığını belirten Spielberg, bugün gelinen noktada ‘Halo’nun oyun ve televizyon Alemsı için ilham kaynağı olduğunu’ belirtti.

Halo’yu dizi olarak TV’ye taşımayı düşündüklerini belirten Spielberg, “Benim için, Halo evreni televizyon ve teknolojinin kesişimini yaratmak için inanılmaz bir fırsat’ anlatım sini kullandı.

2013 nihayetinde GELİYOR
Microsoft’un Xbox ve PC oyun ünitisinde yer meydan Don Mattrick, Amerikan futbolu hayranları için ayrı bir video sunum yaptı.

Mattrick, Xbox One kullanıcılarının kendi fantezi takımlarını oluşturarak televizyonlarının monitörına aktarabileceklerini, ‘koca monitörda çok değişik bir NFL (Amerikan Futbol Ligi) deneme si yaşayacaklarını’ dedi

MAttrick, ‘Xbox One’ın her gün kullanılacak bir sistem olacağını’ dedi ve konsolun 2013 nihayetinde piyasaya sunulacağını açıkladı.

Yeni nesil Xbox One tanıtıldıYeni nesil Xbox One tanıtıldı

15 yeni oyun geliyor

GRAFİK KALİTESİ GERÇEĞİ ARATMIYOR
MAttrick, Xbox One’ın sunumunu COD sersinin son oyunu ‘Ghost’ ile tamamladı.

Mattrick, Xbox One sahiplerinin herkesten önce Call of Duty: Ghost’u indirebileceğini belirtti ve sözü oyunun geliştiricisi Activision’dan Eric Hirsberg’e bıraktı.

Hirsberg, videolu sunumunda COD 3 ile Ghost arasındaki büyük grafik değişiklıklarını gözler önüne serdi.

ABD ordusunun dağıldığı ve kuvvetli düşmanlara karşı mücadele verdiği oyunda, ‘Ghost’ isimli hususi timin direnişi temsil ettiğini anlfırlatan Hirsberg, oyundaki karakterlerden köpeklere ve değişik mekanlara kadar çizimlerdeki büyük gelişimi gösterdi.

Ghost, hususi eğitimli köpeklerin burunlarındaki çiziklerden kulaklarındaki dövmeye ve askerlerin parmaklarındaki kızarıklara kadar her türlü gerçekliğe ilişkin detayı içerecek.

Oyunun sunulacağı tarih belirtilmese de, Xbox One ile koca monitör satışlarının da patlama yapacağını şimdiden söyleyebiliriz.

TEKNİK ÖZELLİKLER
AMD’nin Jaguar tabanlı APU dizaynına sahip 8 çekirdekli işlemci kullanan Xbox One, 8 GB DDR3 sistem hafızasına sahip.

500 GB HHD hard disk’e sahip olan Xbox One, Blu-Ray drive’ın yanı dizi Kinect teknolojisi entegre edilmiş bir şekilde sunuldu. böylelikle konsol ses komutları ve vücut kocainimleriyle yönlendirilebilecek. Blu-Ray, combo olarak oynatılabilme olanağı sunuyor.

HDMI 1.4, ve USB 3.0 bağlantısı ile Gigabit Ethernet ve Wi-Fi (802.11n) bağlantı hususilikleri bulunan Xbox One, basit oyun oynama olanağının yanı dizi kuvvetli web erişimi sunuyor.

Kaynak:ntvmsnbc

loading...

Yorumunuzu Bırakın