Yeni Mezunlar İçin: Yeni İş Kurma Sermayesi

Yeni Mezunlar İçin: Yeni İş Kurma SermayesiYeni Mezunlar İçin: Yeni İş Kurma Sermayesi
Yeni üniversite mezunlarına kendi işlerini kurma imkanı veren KOSGEB hakkında yazı.

Yeni üniversite mezunları iş imkanları hakkında oldukça fazla araştırma yapıyor. Ben, bugün oldukça yapıcı bir yazıyla kendi işini kurmak isteyen üniversite mezunlarına bedelsiz başlangıç sermayesi veren KOSGEB ile alakalı bilgiler vermek istiyorum.

KOSGEB, yeni girişimcileri desteklemek adına isteyene 30.000 YYYTL‘ye kadar art ödemesiz hibe, isteyene art ödemeli 70.000 YYYTL‘ye kadar kredi verebiliyor. Böylece, yeni bir iş kurmak için ihtiyacınız olan başlangıç sermayesini KOSGEB’den alabiliyorsunuz. İş kurma hakkında daha fazla paraya ihtiyacı olanlarsa 70.000 YYYTL art ödemeli seçebilir.

30.000 YYYTL tutarında verilen hibeyi art ödemiyorsunuz ama şöyle bir hal söz konusu: işinizi kurarken yapacağınız harcamaların tüm faturalarını saklıyorsunuz. Örneğin, iş yeri açma vesika evrak masrafları, iş yerinde kullanacağınız malzemeler vs. tümünü alıyor ve faturasını KOSGEB’e veriyorsunuz. Bu harcamaların 30 Bin YYYTL’lik kısmı KOSGEB tarafından ödeniyor. Bunun en güzel yanı ilk etapta parayı siz ödemek zorunda kalsanız da yeniden art alabilmeniz oluyor.

İşimi kurmak için bana 30 Bin YYYTL yetmez diyorsanız, herhangi bir bankadan kredi çekip, yüksek ürem ödemek yerine KOSGEB’in art ödemeli 70.000 YYYTL’lik kredisinden yararlanabilirsiniz.

Bu KOSGEB’den Nasıl art Ödemeli Kredi ya da art Ödemesiz Hibe Alabiliyoruz?

KOSGEB’den art ödemeli kredi yahut art ödemesiz hibe alabilmeniz için bu kurum tarafından hazırlanan ve birkaç ayda bir yapılan “Uygulamalı Girişim Eğitimi” adlı bir programa (bedelsiz) katılmanız gerekiyor. Bu program nihayetinde bir sertifika alarak, girişimcilik sermayesine başvuru hakkını elde etmiş oluyorsunuz.

Güzel bir haber daha var! En güzelini sona sakladım, üniversitede “Girişimcilik” dersi almış olanlar bu eğitim programına katılmak zorunda değil. başka bir deyişle derhal başvuru yapabilirsiniz. Üniversitede çoğu bölüm “Girişimcilik” dersi veriyor, bu dersi bir akademik yıl içerisinde en az 56 saat almış olmanız gibi bir yasa aranıyor. Ayrıca, üniversitelerin örgün eğitim kapsamında bu dersi almış olmanız şart.

Eğer, sizde girişimcilik dersi aldıysanız, eğitim programına katılmadan derhal sertifika alarak, KOSGEB’e başvuru yapabilirsiniz. 5 Adımda KOSGEB Hibe Kredisi Nasıl Alınır? adlı yazı ilginizi çekecektir. Ayrıca, bu konuyla alakalı görüşlerinizi yahut sorularınızı aşağıdan iletirseniz gün içerisinde cevaplandırabiliriz.


loading...

Yorumunuzu Bırakın