Yazın Sıcakta Nasıl Serinleriz

Yazın Sıcakta Nasıl SerinlerizYazın Sıcakta Nasıl Serinleriz
Yazın Serinleme

Yaz sıcakları yorgunluk ve halsizliği de beraberinde getirebiliyor. Sıvı kayıpları ve düzensiz beslenme bireyleri hastalıkların eşiğine kadar götürüyor. Dyt. Berna Ertuğ, yaz aylarında sıvı kayıplarının önlenmesi ve dinç kalabilmek için beslenme önerilerinde bulundu. 

SAAT BAŞI ILIK SU İÇİN
Günlük yaz beslenmesinde su tüketimi büyük örutubet taşımaktadır. Gün boyu kaybedilen sıvı artmakta, vücudun dengelerini korumak için ise, bu kaybı telafi etmek gerekmektedir. Günlük su tüketimi en az 2-2,5 litre olmalıdır. Spor yapan ve ağır işte çalışan kişiler daha fazla sıvıya ihtiyaç duyar. Bu sebep le, sıvı tüketimi kişinin günlük sıvı kaybına göre uyarlanmalıdır. Örneğin yazın 1 saat spor yapan bir kişinin 1 litre su tüketmesi gerekmektedir. Yazın sıvı olarak suyun yanı sıra; süt, ayran, cacık, soda, limonata, nebat çayları, şekersiz kompostolar ve taze sıkılmış meyve suyu gibi içecekler doğru tercihler olacaktır. 

zerzevat VE MEYVE TÜKETMELİ
Sıcaklarda buzlu içecek tüketimi de artar. ancak bu tür soğuk ve buzlu içecekler, anlık serinleme sağladığı unutulmamalıdır.  İçecek ne kadar soğuk olursa olsun, vücuda girmesinin ardından, vücut ısısının da yükselmesine sebep olmaktadır. Öte profilden toplumda yerleşmiş, sıcak meşrubatların harareti önlediği kanısı da doğru değildir. Yazın serinlemeye yardımcı olan içecekler, ılık olarak tüketilmelidir. Kişinin sıvı tüketiminde sağlık açısından bir sınırlandırma getirilmemişse, serinlemek için her saat başı bir bardak ılık su tüketmek ülkü olanıdır. Su tüketiminin yanı sıra; ana öğünlerde bol salata tüketimi de vücudun hararetini önlemeye yardımcı olmaktadır. fasıla öğünlerde ise meyve tüketimi susuzluğu hafifletecektir.  

MİNERALLİ SU
Yazın ter yoluyla kaybedilen mineralin karşılanmasında mineralli su tüketimi etkin bir çözüm sunmaktadır. Serinletme özelliğinin yanı sıra; sıvı ve mineral dengesi açısından son radde sağlıklı bir içecek olan mineralli suyun tüketimi de dengeli olmalıdır. Örneğin tansiyon hastalarının mineralli su tüketimine dikkat etmesi, miktarını doktoruna danışarak belirlemesi gerekmektedir.

YAZIN BUNLARDAN ırak DURUN


•    Yağda kızartmalar, kavurmalar (Et, zerzevat hamur işi), yağlı sos eklenmiş gıdalar
•    Aşırı tuz ve tuzlu gıdalar
•    Sucuk, salam, sosis, pastırma.
•    Sakatatlar(Karaciğer, böbrek, dalak, beyin,…)
•    Bütün yağlı yiyecekler(Yağlı etler, kaymak, krema, mayonez, tahin, yağlı soslar)
•    Kuyruk yağı, iç yağı, tereyağı, margarin.
•    Şekerli meyve suları, şekerli-asitli içecekler
•    İçeriği ecnebi hazır gıdalar.
•    Alkollü içki tüketimine dikkat ediniz.- Tüketimde tercihinizi hafif alkollü içkilerden yana kullanınız, özellikle açken alkol tüketilmemesi gerekir.

C VİTAMİNİ


Yaz aylarında artan yorgunluk ve nebatnlik hissi, doğru gıdalar tüketilerek giderilebilmektedir. Havadaki artan rutubet oranı ve aşırı sıcaklarla gelen isteksizlik ve uyku haline karşı antioksidanlardan varlıklı gıdalarin tüketimi önerilmektedir. Bağışıklık sistemini güçlendiren taze zerzevat ve meyve tüketimi, enerji vermekte, özellikle; C vitaminden varlıklı yeşilbiber, maydanoz gibi yeşil yapraklı zerzevatler, kivi, çilek, erik gibi meyveler; A vitaminden varlıklı yumurta, havuç, kayısı, yeşil yapraklı zerzevatler; E vitaminden varlıklı kuru baklagiller, koz fındık, badem gibi yağlı tohumlar yorgunluk ve halsizlik şikayetlerinin önüne geçilmesinde yardımcı olacaktır. 

kaynak: haber türk

loading...

Yorumunuzu Bırakın