Yatırımcı Olmak İsteyenlere 10 Hayati Tavsiye

Yatırımcı Olmak İsteyenlere 10 Hayati TavsiyeYatırımcı Olmak İsteyenlere 10 Hayati Tavsiye
Yatırım

Bu yayını yatırımcı olma istiyorum söyleyenler için hazırladım. Yatırımcı olmak bir açıdan bakarsak kolay farklı bir açıdan bakarsak kuvvet değil lakin risklidir.

Siz, yatırımcı adaylarına vereceğim başlangıç önerileri eminim ilk adım için faydalı olacaktır. Yatırımcılar etkin ve doğru yöntemleri izlediklerinde varlıklı olabilmektedir. Doğru yöntemleri uygullakinya başllakink için aşağıda yer alacak maddeleri aklınızdan çıkarmlakinlısınız. Bu tavsiyelerin tecrübeli yatırımcıların görüşlerinden derlediğimi de sizlere bildirmek isterim.

Hazırsanız başlayalım.

1. yegâne Gecede Yatırımla zengin Olmanın Yolu, Yol Değil!

Uygun bir yatırım için ortallakin bir – 2 yıl gibi bir zlakinna ihtiyacınız olacaktır. Riskleri azaltmak için ufkunuzu bu süreler zarfında genişletmeye çalışın. Bir ayda ya da bir gece de nakit nızını 2ye, hatta üçe, dörde katllakinnız da mümkündür fakat bu şekilde bakacak olursak aynı nakit yı bu kadar kısa süre içinde, bu katlarda kaybetmenizde mümkündür. Bu sebeple, uzun vadeyi düşünün. çabuk etmeyin, öğrennin, bilin ve öyle uygullakinya geçin.

iki Küçükten Yatırımlara Başlayın

İlk defa yatırım yapacaksanız, ilk yatırım miktarı sizin için ‘öğrenim maliyeti’ gibi bir şey olacaktır. Her hâlükârda ilk yatırım miktarınızı düşük tutun. Risk alıyor olsanız bile, bütçenizi kuvvetllakinyacağınız bir yatırım miktarıyla başarısız bir sonuç sizi üzmeyecektir. Aynı zlakinnda yeniden başllakink için size önemli bir fırsat sağlayacaktır.

3. Bilmediğiniz Bir Şeye Yatırım Yapmayın

Anlamdırlakindığınız, bilmediğiniz hiçbir şeye yatırım yapmayın. Bu şekilde yapacağınız yatırımlar doğal olarak sizin için riskli olacaktır. Yatırım yapma aşlakinsında hala kendinize, ‘nakit koyuyorum lakin nasıl kazanacağım’ türevinde sorular soruyorsanız, hazır değilsinizdir. Öğrenene kadar yatırım yapmayın.

dört Yapacağınız Yatırımın Dönüşü Nasıl Olacak?

Yapacağınız yatırım dönüşü önemlidir. Yatırım yapıyorsanız, kâr beklentiniz olmak kuvvetunda. Kâr edemediğiniz bir yatırım ya işe yarlakinyacaktır ya da son seçenekle size kaybettirecektir. Yatırımlarınızın arka dönüşünü iyi hesaplayın. Örneğin, yapacağınız yatırımın yüzde 5 getirisi olabilir lakin bu getiri 2015 yılı için kötü bir arka dönüş olabilir. Bu sebeple arka dönüş hesaplarını iyi yapmanız gerekmektedir.

5. yegâne Yönlü Yatırımdan Kaçının

Tüm yumurtaları aynı sepete koymayın. Sepet düşerse tüm yumurtalar kırılır. başka bir deyişle buradan yapmamız gereken çıkarım şu: yegâne yönlü düşünmeyin ve yatırım yapmayı düşündüğünüz nakit nızı yegâne bir fona ya da pay senedine gömmeyin. Doğru devinim ederek birden fazla alternatif yaratın.

6. Unutmayın, Tarih yegâneerrür Eder

Yatırımcılar tarihi de önemsemek kuvvetunda, geçmişi göz önünde bulundurun, geleceği de görün.  Örneğin, 2006 yılında emlak sektörüyle alakalı konutların ucuzllakinsı, talep, yeryüzü artışı ve sonrasında 2007 – 2008 yılları arasında emlak fiyatlarındaki değişim bu maddeyle ne söylemek istenildiğini tam olarak anlatıyor.

7. Şansınızı Artırın, Nasıl Mı?

Düşen bir bıçağı tutmaya çalışmak hiçte güvenilir değildir. Bu sebeple yatırım yaparken, düşen stoklardan uzak durun, bunun yerine yükselmeye başlayan stokları alın. Şunu da eklemek istiyorum, bazı yatırımcılar da farklı stratejilerle daha çok düşenlere yatırım yapıyorlar ve piyasa normal seviyeye geldiğinde bundan kârlı bir kazançla çıkabiliyorlar. lakin yatırıma yeni başlayanlar için bunu tavsiye etmiyorum.

8. Kayıplarınızı Erkenden Önleyin

Kayıplarınızı erkenden önlemek sizin bakış açınıza bağlı. Şöyle diyebiliriz, önümüzde kaybettirmeye başlayan bir stok mevcut Daha fazla kaybettirmeye devam edecek mi, yoksa eski haline dönecek mi? Eğer daha da fazla kaybettireceğini düşünüyorsanız derhal bundan  kurtulun. Eski seviyeye döneceğini düşünüyorsanız iş değişir, fiyatları düşmüşken biraz daha alın mesela…

9. Yatırımı Öğrenin

Yatırım hakkında kendinizi geliştirin. Yeni başlayan için söylüyorum. mesela bazı finansal terimleri öğrenmeye başlayın. pay senetlerine yatırım yapmayı düşünüyorsanız, finansal haberleri yakından takip edin. Analizleri okuyun, mesele forumlarda tartışma konuları başlatın ve öğrenebileceğiniz her şeyi öğrenin.

10. Şüpheniz Varsa, Yatırıma Başllakinyın

Eğer yatırımcı olma hakkında hala şüpheleriniz bulunuyorsa yatırım yapmaya başllakinyın. Bunun yerine az önceki madde de belirttiğim gibi öğrenmeye çalışın. Çok fazla okuyun ve araştırın. sonuçta yatırım yapmak için belirli bir miktar nakit koymanız gerekecek ve kimse nakit sını kaybetmek istemez.

Doğru hamleye başllakink için bu tavsiyeleri göz önünde bulundurun.


loading...

Yorumunuzu Bırakın