Yatırım Nedir?

Bilinçli bir yatırımcı olmanın yolu yalnızca yatırım ürünleri bilmek ve kullanmaktan geçmiyor. Siz tasarruf sahibi okuyucularımız için Yatırım nedir? sorusunu gündeme getirerek yanıtladık. Ayrıca, yazımızdan gerçek yatırımcı ne söylemektir ve kimlere yatırımcı denir öğrenebilirsiniz.

Yatırım Nedir?Yatırım Nedir?
Yatırım nedir?

Gelirinizin tamamını tüketmeyerek gelirinizden tasarruf edebiliyorsanız biz buna yatırım diyoruz. Gelirlerinizden arta kalan kısımla yaptığınız her tasarruf yatırım söylemektir.

Daha basitçe bir yaklaşımla tasarruf = yatırım çıkarımını yapabiliriz. pay senedi alım satımı, döviz ticareti, yatırım fonları alımı ve emlak alımı gibi birçok şekilde yatırım yapmak mümkündür. Yatırımların gerçekleştirilebilmesi için tasarrufunuzun olması yeterlidir.

Yatırımcı Nedir?

Yatırımın ne olduğuna ilişkin anlaşılabilir bir yanıt verdiğimizi düşünüyorum. Yatırım = Tasarruftur. Peki, şimdi de yatırımcı ne söylemek bu soruya açıklık getirelim. umumiyetle borsa gibi piyasalarda kısa vadelerde yatırım yapan tasarruf sahipleri aslında birer gerçek yatırımcı değildir.

Harcamalarını erteleyen bireyler çoğu vakit vade sonunu beklemek üzere paralarını riskler alarak farklı yatırım araçlarına yönlendirirler. Bireyler bu şekilde yatırımcı olabilirler lakin burada kibar bir çizgi bulunuyor: eğer tasarruf sahipleri yalnızca ücret farklılıklarından yararlanma amacıyla pozisyon alıyorsa, bu bireylerin birer yatırımcı olduğunu söyleyemeyiz ve bu bireylere spekülatör deriz.

Örneğin, ülkemizde pay senedi piyasalarında yerli bir yatırımcının elinde pay senedi tutma süresi 1 – 1,5 ay aralığında değişmektedir. İşte bu şekilde kısa vadelerde getiri sağlamayı planlayan tasarruf sahiplerine yatırımcı değil, spekülatör diyoruz. gelecek yazılarımızda bu kavramı sizlere daha uzun ve detaylı bir şekilde anlatacağız.

Şimdi de gerçek yatırımcının ne anlama geldiğine bakalım. Finansal piyasalar da orta ve uzun vadelerde pozisyon açan ve dönemsel getiriye odaklanan bireylere yatırımcı denilmektedir.

Bu yazımızda yatırım nedir ve yatırımcı söylemek, ne alama gelir gibi sorulara açıklık getirmeye çalıştık. Soru ve görüşlerinizi yorumlar aracılığıyla bize gönderebilirsiniz.


loading...

Yorumunuzu Bırakın