Yatırım İçin Hangi Altın Alınmalı?

Yatırımcıların sığındığı "güvenli liman" altın, orta ve uzun vadede en iyi yatırım araçlarından birisisi Altın yatırımları için hangi altın alınmalı? Yatırım için altın almadan önce bu tavsiyelere mutlaka göz atın.

Yatırım İçin Hangi Altın Alınmalı?Yatırım İçin Hangi Altın Alınmalı?
Altın yatırımı ya da birisikim için hangi altın yeğleme edilmeli?

Geçmişten günümüze kadar derhal herkesin birisikimlerini değerlendirmek için altın yatırımı yapmaya devam etmesi, daha doğrusu yatırım için altını yeğleme etmesi hepimizin şahit olduğu bir vaziyet Altının son yıllarda küresel iktisadi ve politik olayların etkisiyle yükselişi yatırımcıları bir defa daha bu değerli metale yöneltti.

Bu yıl içerisinde ABD borsalarında yaşanan düşüşler ve küresel endişeler değerli metalin fiyatını %19 arttırdı. Altın hala yatırımcılar için “güvenli liman” olma özelliğini koruyor.

Şu anda ücretler bahsettiğim sebeplerden dolayı yüksek olsa da pek çok yatırımcı varlıkları arasında altını da eklemeyi düşünüyor. Orta ve uzun vadede altın gerçekten iyi bir yatırımcı.

Yatırım için En Avantajlısı Gram Altın

Altın deyince genelde çeyrek, yarım altın ya da bilezik gibi takı tasarımları akla geliyor. Gerçekten her birisi takı için eşsiz güzellikte olabiliyor ama yatırım için altın alacaksanız, işçilik maliyeti yüzünden bu tasarımlar yerine gram altın almanızı tavsiye ediyorum.

Gram altına nazaran “takı” olarak geçen tasarım altınlarda çoğu vakit işçilik maliyeti söz konusu olur. Benzeri kuyum ürünlerini alıp bozdurursanız yaklaşık yüzde 30 zarar etmiş olursunuz. Gram altında işçilik maliyeti bulunmaz. Aynı vakit da gram altında eski ya da yeni tarihli altın gibi bir ayrım da söz konusu değildir.

Bu açıdan yatırım için gram altın ya da işçilik maliyetinin olmadığı diğer kuyum ürünlerini yeğleme etmeniz gerekir.

İşçilik Maliyetinin Olmadığı Altınlar Yatırımda Ön Planda

Gram altına alternatif olarak çeşitli maliyetlerin bulunmadığı altın ürünlerini de alabilirsiniz. Örneğin, cumhuriyet altınında da eski – yeni tarihli ayrımı bulunmaz bu nedenle yeğleme edebilirsiniz. Aynı şekilde işçilik maliyetinin olmadığı 22 ayar bilezikleri de yatırımlarınız için yeğleme edebilmeniz mümkün.

Cumhuriyet altını ya da 22 ayar bilezik ücretlerı her bütçeye uygun olmadığı için çoğu vakit yeğleme edilmiyor. lakin çeyrek ya da yarım altın almaktansa alabiliyorsanız yatırım için cumhuriyet altını ya da 22 ayar bilezik de satın alabilirsiniz. Orta ya da uzun vadede beklentilerinizi karşılayabilir.

Altınlarınızı Bankalarda Değerlendirin

Altınlarınızı “yastık altında” değerlendirmek yerine bankalardan altın hesabı açarak değerlendirebilirsiniz. Son yıllarda bankaların altın buluşma ya da altın toplama günü olarak adlandırdığı alımlarda mevcut altınlarınızı, değer kaybı yaşamadan hesabınıza aktarabilirsiniz. Şubelere götürdüğünüz altınların güncel değeri profesyonel eksperler tarafından hesaplanıyor ve altınlarınız bozdurulmadan karşılığı kadar gram altın hesabınıza yatırılıyor.

Bankada açtığınız altın hesabına dilediğiniz vakit bütçenizi zorlamayacak bir şekilde alım yapmanız da basit örneğin 20 lira karşılığında bile gram altın almanız ya da satarak istediğiniz vakit basitçe nakde çevirmeniz mümkün. Çalınma, kaybolma gibi riskleri ortadan kaldırması nedeniyle de bankalardan altın hesabı açmak avantajlıdır.

Ayrıca bankada vadesiz altın hesabı açabileceğiniz gibi vadeli altın hesabı açarak, altınlarınızdan faiz getirisi de elde edebilirsiniz.

Bankalardan açacağınız altın hesaplarında dikkat etmeniz gereken yegâne nokta yüksek hesap işletim ücretleridir. Çoğu banka altın hesaplarından hesap işletim ücreti alıyor olsa da biliyorsunuz ki yeni dijital şubesiz bankacılık ürünlerinden bu tip masraflar alınmıyor.

Tüm bu nedenleri alt alta topladığımızda altından kâr elde etmek ve iyi bir yatırım aracı olarak değerlendirmek için gram altın almanızı tavsiye ediyorum. Altınlarınızı bankalarda değerlendirmeniz de ekstra avantajlı olacaktır.


loading...

Yorumunuzu Bırakın