Yandex ve Arama Motoru Optimizasyonu

Yandex ve Arama Motoru OptimizasyonuYandex ve Arama Motoru Optimizasyonu
Yandex Arama Motoru SEO

Yandex, Rusya’nın en büyük internet arama motorudur. İstatistiksel kayıtlara göre Rusya’da %62 pazar payına sahiptir. Yandex’in 20 Eylül 2011 tarihinde yandex.com.tr üzerinden Türkçe arama hizmeti sunmasıyla beraber formel olarak Türkiye arama motoru pazarına yeni bir rakip daha katılmış oldu.

Rus arama motorunun Türkiye’ye gelişinden bugüne kadar Yandex şirketi pazar payını ülkemizde her geçen gün artırarak yoluna devam etti. Türk internet kullanıcıları tarafından kısa sürede sevilen ve benimsenen Yandex, artık yeni bir pazarlama kapası olarak karşımıza çıkmaya başladı. Haliyle, internet sitelerimizi yalnızca bilinen arama motoruna değil, Yandex’e göre de revize etmemiz gereklilik oldu.

Bu yazıda sizlere Yandex ve SEO hakkında neler yapılması gerektiğini daha net bir manneda ise Yandex’in internet sitelerinden beklentileri ve arama sonuçlarının hangi algoritmalara göre sırmeydan dığını anlatmaya çalışacağım.

Yandex Sitelerden Ne İstiyor?

Yandex, anne görevini “sorulara yanıt vermek” olarak tanımlıyor. Sitelerinizi Yandex’e optimize etmek için ayrımlı yollar yer alıyor Örneğin, sitelerinizi daha bilgilendirici, ilginç ve kullanımı rahat yapabilirsiniz, bu hal kullanıcı memnuniyetini artıracaktır. Yandex kendi tanımıyla kullanıcı memnuniyetinin artmasını “sitenin hak ettiği popülerlik ve arama sonuçlarında yüksek bir pozisyon” ile kazanç sağlayacağını belirtiyor.

Farklı bir yaklaşımdan bakacak olursak, diğer tüm arama motorları gibi kullanıcı memnuniyetine odaklı Yandex, her türlü hile hakkında titiz davranıyor. Optimizasyonu suni yöntemler yardımıyla kısaca arama motorunu yanıltarak yapabilirsiniz. yalnız algoritma formülü sürekli değişiyor ve gelişiyor. En sonunda site hak ettiği yere dönüş yapıyor. Bu hal arama motorunun siteye olan güvenini kalıcı olarak etkiliyor.

Yandex’in algoritmasında yer meydan en önemli özelliklerden birisi şu: kullanıcılar bir sayfayı ziyaret ediyor ve aradığını bulamadığında çıkış yapıyor, daha sora Yandex Bot bu siteyi yeniden ziyaret ediyor ve ilgisiz annehtar sözcük ler raslandığında bahsi geçen site sıralamadan çıkartılıyor. Bu söylemek oluyor ki, kullanıcı “Yandex SEO” terimini aradığında ilgisiz bir arama sonucuna yönlendirildiğinde Yandex bunu ayrım ederek derhal sıralama değişikliği yapıyor. Kısacası, annehtar sözcük lerinizi içeriğinize odaklı bir şekilde seçmeniz önem yeryüzü ediyor. Sonuç olarak, suni optimizasyon istenilen sonucu hiçbir sonucu vermiyor.

Yandex’in kendi açıklamalarına göre sitelerden istediği 3 asgari arzu yer alıyor Bunlar;

 • çekici bir tasarım oluşturmak,
 • arayüzlerin kullanılabilirliğini arttırmak,
 • yararlı bilgiler içeren bir site.

Yandex SEO’da esas İlkeler

 • özgün içerik ya da hizmet ile siteleri oluşturun. Kopyalama yapmayın. zaten Yandex, özgün metinlere özel bir destek veriyor. Yandex’in orjinal metinlere verdiği destekle alakalı detaylı bilgileri buradan görebilirsiniz.
 • Bir arama motoru olmasaydı kullanıcıları nasıl sitenizde tutabilirdiniz ya da onların yeniden sitenizi ziyaret etmesini sağlayabilirdiniz? Her vakit arama motorunu değil, kullanıcıları düşünün.
 • Sitenizde kullanıcılar için yararlı içerikler oluşturun.
 • Tasarımı her vakit ön planda tutun. Kullanışlı bir ve sade bir tasarım önemlidir.
 • Dürüst olun. Sitenizde “Gizleme” kodları kullanmayın. Bir bağlantı ya da metini görünmez yapmayın.
 • Otomatik olarak oluşturulan (anlamsız) metinler oluşturmayın.
 • Pop-up dahil agresif promosyon hizmetleri kullanmaktan kaçının.
 • Yandex, dış bağlantıları “arama motorunu yanıltmak” şeklinde tanımladığından kullanmamanız gerekiyor. ama örneğin herhangi bir markayla alakalı yazı yazdınız ve markanın internet sitesine o yazı içersinden dış bağlantı verdiğiniz, Yandex bunu alakalı bir bağlantı olarak algılayacağı için bu mesele teşkil etmiyor.
 • Yönlendirme bağlantıları kullanmayın. Eğer bir yönlendirme yapacaksınız bağlantı olarak verin ve kullanıcılar için bir açıklama yerleştirin, siz yönlendirmeyin. Bırakın kullanıcı istiyorsa kendi yönlensin.

Yandex’in SEO Bağlantıları Konusundaki Tutumu

Yandex, birçok arama motoru gibi bağlantı alım-satımı hakkında mücadele halinde. Ziyaretçilere yardımcı olmak amacıyla yerleştirilen bağlantıları takdir ettiklerini yalnız bu bağlantıların arama sıralamalarını etkilediği için desteklenmediklerini belirtiyorlar. Bu sebeple başka sitelerden bağlantı alımı ve satımı yapmamanızı tavsiye ediyorum. Öyle ki, Yandex bağlantı alımı ve satımı yapan siterin ayrım edilmesi halinde sıralamasının olumsuz sonuçlannecağını belirtiyor.

Yandex SEO’da Görsel Kullanımı

Yandex, internet sitelerinde ölçülü olarak grafik/görsel kullanımı destekliyor. Bu mevzuda görsellerin bir ALT kimliğine sahip olması gerektiğini önemle vurguluyor.

 • Görsel arama sıralamasını iyileştirmek için birkaç ipucu:
 • Görüntüleri mümkün olduğu kadar içeriğe paylaştırın. başka bir deyişle alt alta ya da toplu bir halde vermeyin. (Makaleler için)
 • Görüntülerin dosya isimleri anlamlı olsun. (123456789.jpg yerine yandex-seo.jpg şeklinde)
 • Bir görsele bağlantı veriyorsanız anlamlı bir açıklaması olmalı.

Yandex ile Meta Açıklamaları ve Kullanım

Meta açıklaması, arama motoru sonuçlarında sitenizin tanıtımı için gereklidir. umumi manneda meta açıklamaları arama sonuçlarında annehtar sözcük başlıklarının altında bulunan yaklaşık 156 karakterlik açıklamalardır.

Meta açıklamaları hakkında öneriler:

 • Meta açıklamaları az önce söylediğim gibi birkaç sözcük yle kısa olması değil, aksine içeriğin açıklanmasıdır. Mutlaka, her sayfanıza ilişkin ayrımlı bir meta açıklaması girmelisiniz.
 • Meta açıklamaları; tanıtım sloganları, istismarlık içeren annehtar sözcük öbekleri olmadan doğru hizmeydan mış cümleler ile oluşturulmalıdır.
 • Meta açıklamaları aynı vakit da özlü ve bilgilendirici olmalıdır. Birkaç cümle içinde anne belgenin özünü anlatım etmeyi deneyebilirsiniz.
 • İçerik meta kimliği sayfanın mevcut hal unu yansıtmalı ve içerik ile alakalı olmalıdır.
 • Meta açıklamaları içerik diliyle eşleşmelidir. Örneğin, Türkçe bir içeriğin meta açıklaması Türkçe olarak yapılmalıdır.

loading...

Yorumunuzu Bırakın