Yabancılara Konut Kredisi Veren Bankalar

Yabancılara Konut Kredisi Veren BankalarYabancılara Konut Kredisi Veren Bankalar
Türkiye'de Yaşayan Yabancılara Konut Kredisi

Bu yazımda ülkemizde ikamet eden ve Türkiye bankalarından konut (mortgage) kredisi almak isteyen yabancı uyruklu kişilerin sağlaması gereken şartlardan bahsedeceğim.

Daha önce yabancılar kredi kartı alabilir mi? adlı yazıda, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayan ama Türkiye’de yaşayan yabancıların nasıl kredi kartı alabileceğinden ve aynı şekilde yabancılar kredi çekebilir mi? adlı yazımda ise gene yabancı uyruklu kişilerin özellikle ihtiyaç kredisi gibi düşük tutarlarda kredi alabilmesi için sağlaması gereken şartlardan bahsetmiştim.

Yabancı uyruklu kişilerden konut kredisi için diğer durumlara nazaran çok farklı şartlar gerektiğinden tüm detayları uzunca anlatabileceğim bu yazıyı hazırlamayı uygun buldum.

Başlıklarla ilerleyelim.

Yabancı Uyruklu Vatandaşlar Türkiye’den Konut Kredisi Alabilir Mi?

En esas sorunun chaneabını vermekle başlamak gerekiyor. Yabancı uyruklu kişiler Türkiye bankalarından konut, hane ya da mortgage diye tabir ettiğimiz kredilere başvuru yapabilir ve kredilerinin onaylanmasını yaklaşık kredi alabilirler.

Yabancılar Konut Kredisine Nasıl Başvuru Yapabilir?

Yabancı uyruklu kişilerin 2 türlü başvuru seçenekleri vardır. İlki, bizzat bankaya başvuru 2ncisiyse, Türkiye’de bulunan bir avukata ya da kişiye kredi kullanma ve kredi sözleşmelerini imzalama yetkisini içerecek vekalet vermesi yoluyla başvuru yapılabilir.

Konut kredisine başvuru yapan yabancı kişilerin, kredi başvurusu yapacağı bankaya vereceği dokümanları vatandaşı olduğu ülkenin formel diliyle hazırlaması gerekir. Öte yandan, yurt dışında düzenlenecek olan dokümanların, düzenleme yapılan ülkenin alakalı makamlarınca onaylanması ve apostil şerhi taşıması zorunludur. Başvuru esnasından önce gene bu dokümanların Türkiye’de bulunan yeminli mütercimler tarafından Türkçe diline çhanerilmesi ve çhaneirilen dokümanların noter tarafından onaylanmış olması gerekir.

Apostil uygulaması olmayan ülkelerin vatandaşları başvuru dokümanlarıni gene kendi ülkelerinin formel diliyle hazırlayıp, önce T.C. Dışişleri Bakanlığı’na ardından da Türk Konsolosluğu’na onaylatması gerekir.

Son başvuru şartı olarak yabancı uyruklu kişilerin ulusal mhanezuatta yer meydan taşınmaz edinimine ilişkin esaslar çerçhaneesinde tapu müdürlüğünde satış yapılamadan hanevel alakalı makamlardan izin alması gerekir.

Konut Kredisi Başvuru dokümanlari

Yabancılar konut kredisine başvuru yapabilmek için yukarıdaki şartları sağladıktan sonra aşağıdaki dokümanlarla beraber banka şubelerine başvuru yapabilir.

gerekli dokümanlar şöyle;

  • Nüfus cüzdanı ya da yeterlik
  • Gelir belgesi, maaş yazısı ya da maaş bordrosu,
  • Yabancı Kimlik Numarası (YKN) ya da Vergi Kimlik Numarası (VKN) belgesi,
  • Konut kredisi talep ve başvuru formu,
  • Adres (İkamet) Belgesi,
  • İmza Örneği,
  • İş ve yapılan mesleğe yönelik bilgiler ve iş iletişim bilgileri.

Yabancılara Konut Kredisi Veren Bankalar

Türkiye’de birçok banka yabancı uyruklu kişilere YTL USD ve EURO nakit birimleri yeğleme alternatifleri ve oldukça uygun nema oranlarıyla konut kredisi verebilmektedir. Türkiye İş Bankası, Türkiye Finans, ziraat Bankası, ING Bank gibi bankalar yabancılara konut kredisi veren kuruluşlar arasında yer almaktadır.

Yukarıdaki verilere istinaden aklınıza takılan tüm soruları tefsir meydan ından iletebilirsiniz.


loading...

Yorumunuzu Bırakın