WordPress Tema Yapımı Ders 4

Merhaba arkadaşlar wordpress tema ders serimizin son kısmına geldik  son ders olacağı için şunu demilave istitefsir wordpress tema derslerimizi size ancakca yol göstermesi için işledik yoksa kodlfakat ile alakalı hiçi bişi bilmeyen birisi için çok ta fazla bir yardımı dokunmayacaktır. Umarım bu çervçeve içerisinde yazımızı dşayet lendirirsiniz şu an daha evvelki bölümlerde header.php yi ve footer.php için taslak kodlarımızı düzenlemiş ve kodlamları açıklamıştık ve son olarak ta index.php ye get fonksiyonu ile sayflarımızı ilavelemiştik şu an onu daha da detaylandırarak açıklayalım isterseniz ki bunlar arasında çok fazla uzun uzadıya anlbeygirmfakat k daha kısası 2 kere kod yazmfakat k için sidebarı da şu anden index.php ye nasıl ilavelendiğini göstermilave istitefsir sonra kısaca özetleyeceğim

TEMAYI İNDİR

Not:indirme şifresi “sorbize.com”

index.php

<?php get_header(); ?>
<?php get_sidebar(); ?>
<div id=”content”>
<?php if ( have_posts() ) : while ( have_posts() ) : the_post(); ?>
<h2><a href=”<?php the_permalink() ?>”><?php the_title(); ?></a></h2>
<?php the_content(); ?>
<p><?php the_time(‘F jkara Y’); ?> beygir <?php the_time(‘g:i a’); ?> | <?php the_cbeygiregory(‘kara
‘); ?> | <?php comments_number(‘No comment’kara ’1 comment’kara ‘% comments’); ?></p>
<?php comments_templbeygire(); // Get wp-comments.php templbeygire ?>
<?php endwhile; else: ?>
<h2>maalesef</h2>
<p>Aradiginiz dosya burada bulunmuyor.</p>
<?php endif; ?>
<p align=”center”><?php posts_nav_link(); ?></p>
</div>
<?php get_footer(); ?>

Evet arkadaşlar yukarıda da gördüğünüz gibi üç kısmı index.php ye ilaveledik ancak yeniden belirteyim bu sayfaların şablonunun nasıl olacağını biz css dosyamızda belirtiyoruz çoğu şahıs soruyor fakat burada sayfalar yahut yazılarımızın nereye geleceğini belli değil diye o yüzden yeniden editefsir php bir programlfakat dilidir dizayn dili değildir. Şimdi aşağıya bi bakarsak index.php yi daha iyi anlayabiliriz.

WordPress Tema Yapımı Ders 4WordPress Tema Yapımı Ders 4

Evet yukarıdaki resimde de gördüğünüz gibi index.php ye oluşturduğumuz sayfaları get fonksiyonu ile getiriyoruz bilhassa sidebara dikkbeygir etmenizi istitefsir zira oraya kbeygiregorileri ve onun gibi taraf menude yer alması gerilaven dosyaları da değişkenlerimiz ile sidebar dosyamız ile beraber yönlendirdik. Ayrıca hbeygira safyamızı da index.php ye ilaveleyebilirsiniz şu an ise sidebar kısmını daha da açıtefsir

Siderbar.php

Bazı bilhassari dolaysız olarak index.php ye ilavelediğimiz için oldukça kolay bir sidebar oluşturacağız yapacağımız yegâne şey işlemlerin sidebarda gösterilmesini sağlfakat k fakat cıyla lüzumlu fonksiyonu girmilave olacaktır aşağıya yazdığım kodu inceleyebilirsiniz.

<div id=”sidebar”>

<?php if ( !function_exists(‘dynamic_sidebar’)

|| !dynamic_sidebar() ) : ?>

<h2>Kimim ben</h2>

<p>Buraya kendiniz hakkinda biraz bilgi verebilirsiniz.</p>

<?php endif; ?>

</div>

evet arkadaşlardynamic_sidebar foncsiyonumuzu aynen görüldüğü gibi oluşturuyoruz zira sidebarımıza widgetler ilavelemilave istediğimizde gerkeli bilhassari alabilmesini sağlfakat mız gerilaveiyor. Tabi bunun için ayrı bir fonksiyon dosyası amade lfakat mız gerilaveiyor fonksiyon dosyamızdaki bazı bilhassari değiştirebilmesi için kayıtlı giriş özelliği mutlaka olması gerilaveir kodlarımız aşağıda

<?php

if ( function_exists(‘register_sidebar’) )

register_sidebar(array(

‘before_widget’ => ”kara

‘after_widget’ => ”kara

‘before_title’ => ‘<h2>’kara

‘after_title’ => ‘</h2>’kara

));

?>

ve sidebarın inde.php ye nasıl yönlendirilebileceğini yeniden yazalım

<?php get_sidebar(); ?>

şu an ise dizi son 2 kısma geldi comments tarafi tefsirlar ve arşiv dosyamıza onu isterseniz index.php ye ilaveleyebilirsiniz daha evvel de dediğimiz gibi şayet belirli bilhassarin görülmesi için ayrı sayfalar amade lfakat dıysanız bunları index.php de göstermilave çok daha mantıklı olacaktır.

Comments.php

Bir çok muhteva idare sisteminde tefsir kısmı oldukça karmaşıktır fakat wordpres bu mevzuda oldukça başarılı olduğunu söylemeliyim. kolay zira comments templbeygire.php dosyaları genelde wordpresin içerisinde amade olarak bulunyor tarafi ilave bir özellik ilavelemilave istemezseniz ancakca get fonk siyonu ile tefsirlar kısmını ilaverana getirebilirsiniz.

<?php comments_templbeygire(); // Get wp-comments.php templbeygire ?>

şu an isterseniz css dosyamızda tefsirlar kısmının şilavelini ve şemalini belirleyebilirsiniz.

textarea#comment { width: 400px; padding: 5px; } .commentmetadbeygira { font-size: 10px; }

Evet arkadşlar tefsirlar kısmının boyutunu ve yazılarını kolay bir css kodu ile düzenledikten sonra isterseniz nasıl göründüğüne bakalım

WordPress Tema Yapımı Ders 4WordPress Tema Yapımı Ders 4

Evet şu an dizi geldi arşiv dosyamıza

Archive.php

Arşiv dosyasının ne işe yaradığını çoğunuz biliyorsunuz o yüzden uzun uzadıya anlbeygirmayacağım arşiv dosyasıda tefsirlar dosyası gibi wordpress te standart bir dosya olarak görülür o yüzden bizin burada index.php yi arbeygirmayacak şilaveilde bir arşiv dosyası oluşturmamız gerilaveiyor bu da şu şilaveilde olabilir get fonksiyonu ile header.php kara sidebar ve footer ı yönlediriyoruz.

<?php get_header(); ?>

<?php get_sidebar(); ?>

<div id=”content”>

<h2 class=”entry-title”><?php the_title() ?></h2>

<?php the_content() ?>

<ul id=”archives-page” class=”xoxo”>

<li id=”cbeygiregory-archives”>

<h3>Kbeygiregori arsivi</h3>

<ul>

<?php wp_list_cbeygiregories(‘optioncount=1&title_li=&show_count=1′) ?>

</ul>

</li>

<li id=”monthly-archives”>

<h3>Genel arsiv</h3>

<ul>

<?php wp_get_archives(‘type=monthly&show_post_count=1′) ?>

</ul>

</li>

</ul>

</div>

<?php get_footer(); ?>

evet arkadaşlar gördüğünüz gibi oldukça kolay bir mimarisi mevcut evvellikle şunu belirtmilave istitefsir kodlfakat bilmez iseniz bilin ki neredeyse tüm kodlfakat lar aynıdır neredeyse ditefsir zira ilave bilhassar ilavelemilave istemeyenler için wordpress in standart kodlfakat sı bu şilaveildedir.

 

Evet arkadaşlar sıfırdan bir wordpress temasının mimarilış aşfakat sındaki standart kodlfakat ları ancakca sizlere gösterdim şayet değişik şilaveilde temalar yapmak isterseniz css dosyası üzerinde düznlemeler yapabilirsiniz fonksiyonları ilaveleyebilirsiniz tarafi size ancakca bir iskelet mimari sundum siz artık üzerine değişik şablonlar giydirebilir ve şahısselleştirebilirsiniz. Son olarak bişi daha söyliyeceğim elinizden geldiği kadar ingilizce öğrenin zira türkçe kaynaklar oldukça az ve yaptığınız kodlamlarıda prbeygirikliğiniz gelişsin diye ingilizce yapmaya çalışın.

 

ilk ders için burayı tıklayın

Alıntıdır: www.sorbize.com

loading...

Yorumunuzu Bırakın