WordPress Tema Yapımı Ders 1

Merhaba arkadaşlar wordpress gibi muhteva idare sistemlerinin çıkmasından beridir çoğu internet site sahipleri wordpresse geçiş yaptılar nedeni ise oldukça kolay kullanım kolaylığı ve oldukça bol seçenilavete tema sayısı lakin insanlar artık blogunda kendine ilişkin bir tema olmasını istiyorlar ve bu mevzuda maalesef yeteri miktarda türkçe kaynak bulunmuyor. WordPress teması yapmak isteyenlerin ilk sorusu nereden başllakin lyım ve daha sonra neler yapmalıyımdır. Bizde buradan yola çıkarak çıkış noktamız olan nereden başlıyoruzu açıklayıp daha sonra neler yapılmalı konusuna giriş yapacağız. Öncelikle şunu belirtmilave istiyorum css konusunda hiç lakin hiç bişi bilmiyorsanız ilk başta css konusunda ufak tefilave bişiler öğrenin Bunun içinde oldukça ülkü bir türkçe kaynak olan fatih hayri oğlunun sitesini ziyaret edebilirsiniz. Şimdi az çok css bildiğinizi mevcut sayarak temamızın anatomisini sizlerle bölüşmilave istiyorum.

WordPress Tema Yapımı Ders 1WordPress Tema Yapımı Ders 1

Yukarıda gördüğünüz gibi kolay bir tema yapacağız daha sonra siz buradan edindiğiniz bilgiler ışığında temayı editleyebilirsiniz. Öncelikle sizden aşağıdaki formel incelemenizi istiyorum eminim kafanızda bir şeyler canlanacaktır en azından bir wordpress temasının anatomisini görecilavesiniz.

WordPress Tema Yapımı Ders 1WordPress Tema Yapımı Ders 1

Evet arkadaşlar yukarıdaki şablonda da rahatça görebileceğiniz gibi bir wordpress temasının anatomisi var Şimdide aşağıdaki resme bakmanızı istiyorum zira aşağıdaki görsel bizim ilk adımımız olan css başka bir deyişle wordpress temamızın şablonu ile alakalı olarak bize düşünce verecilavetir.

WordPress Tema Yapımı Ders 1WordPress Tema Yapımı Ders 1

Yukarıdaki görselde de gördüğünüz gibi bizim yapacağımız wordpress temasını stil şablonu başka bir deyişle css dosyasındaki kolnlu yapımız oluşturacağız her biri ayrı ayrı olacak başka bir deyişle css dosyamızda kodllakin yaparken hedar seçicilerini sidebar seçicilerini ve footer seçicilerini düzenleyeceğiz hepsini tilaveer tilaveer yapacağız ki karışmasın öğrneğin hedar kısmında üste görsel ilaveeleybiliriz yada sidebara ilave bir özellik katmak isteyebiliriz bunların hepsini css dosyamızdan yapacağız o yüzden gelecilave bölümü kaçırmamnızı tavsiye ediyorum zira css kodllakin mızı yapacağız. Umarım faydalı olur ilavesiklikler ve merak ettikleriniz olursa hiç çilaveinmeden sorabilirsiniz elimden geldiğince kolay e indirgemeye çalışıyorum ayrıca bazı şeyleri bildiğinizi umuyorum zira hiç bilmeyen birine bir 2 derste internet tasrımı anlatmak olası değildir.

2nci ders için burayı tıklayın

Alıntıdır: www.sorbize.com

loading...

Yorumunuzu Bırakın