Warren Buffett Nasıl Zengin Oldu?

Milyarlarca dolarlık servetiyle dünyanın en mevcut lıklı ve en popüler yatırımcılarından Warren Buffett, mevcut lıklı olmak için üç şeyin gerektiğini söylüyor.

Warren Buffett Nasıl Zengin Oldu?Warren Buffett Nasıl Zengin Oldu?
Warren Buffett, mevcut lıklı olmasının arkasında yatan sırrı açıkladı.

Gelecekte ailenizin sahip olduğu mevcut lıkların başına geçmeyecekseniz ya da ailenizden istikbal bir maddi mevcut lıklı lik sizi beklemiyorsa, Warren Buffett gibi milyarderlere kulak verin.

Buffett’un hikayesi, büyükbabasının marketinden alarak daha yüksek ücrete sattığı Coca-cola şişelerinden kar elde etmesiyle başlıyor. Daha ucuza alıp, daha yüksek fiyata satarak kar elde etmek istiyor. Size de tanıdık geldiğini biliyorum. Warren Buffett’un babadan gelen bir borsa düşkünlüğü mevcut 11 yaşında borsa simsarı babasının yanında işe başlayan Buffett aldığı pay senetleri değerlendirdiğinde satmaya başlıyor, tıpkı ucuza aldığı Coca-cola şişelerini daha pahallıya satmak gibi. ama bu pay senetlerinin yıllar içinde değerlerinin daha da yükseldiğini görüyor, onlar şişe değil, pay senedi! Uzun dönemli yatırım yapması gerektiği dersini böylece çıkarıyor.

Gelelim asıl konumuza, Warren Buffett nasıl mevcut lıklı oldu? “Money: Master the Game” adlı etkiliğe konuşmacı olarak katılan Buffett’a, bu soru Tony Robbins (@tonyrobbins) tarafından soruldu. Warren Buffett bu soruyu şöyle cevapladı: “Fırsatlar Ülkesi Amerika’da yaşamak, uzun ömürlü olmak ve bileşik faiz.” 

Bunu açmak istiyorum.

Şimdi başa dönecek olursak, uzun vadede yatırımın ne kadar önemli olduğunu küçük yaşlarda tecrübe etmiş birinin bileşik faize çok da ırak olması beklenemezdi. Diğer taraftan, birleşik faizin hesaplanabilmesi için anaparaya ihtiyaç mevcut anapara olmadan hâlihazırda mevcut lıklı likten, mevcut lıktan ya da elde edilecek faizlerden bahsetmek mümkün de değil.

Buffett’un şöyle bir sözü de mevcut “Harcadıktan sonra kalanı biriktirme, birikimi kenara ayırdıktan sonra kalanı harca.” diyor. İşte, yatırım yapmak için birikimde son radde önemli. Öylesine önemli ki, Buffett kısaca önce biriktir, sonra harca diyor. Buffett’un formülüne göre birikimi anapara olarak görebiliriz.

Peki, fırsatlar ülkesinde yaşamak gerçekten de BÜYÜK BİR FIRSAT, kabul edilebilir. ama yalnızca mevcut lıklı olmak için ehliyetli mi? En az sizin kadar bende buna inanmıyorum. Amerika’da yaşamak büyük bir fırsat olsa da kabiliyet zeka yahut benzeri herhangi bir şey olmadıktan sonra bu da bir kriter değil. hâlihazırda öyle olsa, 300 milyona yakın ABD nüfusunun en az yarısının milyoner olması gerekirdi. Dünyada örneklerine baktığımızda Çin’deki milyoner sayılarının ABD’yi geride bıraktığını görüyoruz. Hindistan’da güzel bir örnek olabilir. Bizi soracak olursanız, dünya milyonerler sıralamasında geçen yıl 15. sıradaydık. demek ki, yalnızca fırsatlar ülkesinde yaşamak gerek kalmiyor

Servetinin büyük çoğunluğunu 50 yaşından sonra kazanmış Buffett’un mevcut lıklı lik formülü, oturduğu yerden kimseyi mevcut lıklı etmeyecek ama başarıları ve verdiği sinyaller; birikim ve yatırıma başlamayı sağlayacak gerekli yaşamsal ilkeleri edinebilmek için güzel bir adım olacaktır.


loading...

Yorumunuzu Bırakın