Warren Buffett’ın 86 Yılda Elde Ettiği 8 Önemli Tecrübe

Warren Buffett’un 86 uzun yılda elde ettiği kazanımlara sahip olmanız için yıllarca beklemenize gerek yok. Buffett'un 86 yaşına kadar edindiği 8 tecrübeyi 5 dakikada keşfedin.

Warren Buffett’ın 86 Yılda Elde Ettiği 8 Önemli TecrübeWarren Buffett’ın 86 Yılda Elde Ettiği 8 Önemli Tecrübe
Warren Buffett Tecrübeleri

ABD’li işadamı ve ünlü yatırımcı Warren Buffett, dünyanın en varlıklı kişilerinden birisidir. Buffett’ı bu kadar özel yapan tecrübeleri ve tecrübeleri sonucu finansal yaşantısına entegre ettiği vazgeçilmez kurallarıdır.

Şimdilerde 86 yaşında olan Warren Buffett’ın servetinin büyük kısmını 50 yaşından sonra elde ettiği sır değildir. 6 yaşında 5 sent kârla satmaya başladığı kolalardan bu vakite kadar servetinin büyük çoğunluğu kazandığı 50 dev yıl birçok tecrübe kazandı.

Hayırsever kişiliğiyle de ön plana çıkan Buffett, tecrübelerini ve sıkı sıkıya bağlı olduğu kurallarını paylaşmaktan da hiçbir vakit çekinmiyor ve son radde cömert davranıyor. O, tecrübelerini her ne kadar 50 yıl da elde etse de bizim 50 yıl beklememiz gerek kalmiyor

Warren Buffett’ın 86 dev yılda elde ettiği 8 önemli finansal tecrübeyi öğrenmeye başlayın:

1. Yaptığınız işi sevin

Warren Buffett, engin tecrübesiyle “Dans ederek işe gitmiyorsanız o işi bırakın, çünkü muhesasen akça kazanlakinyacak ve servet elde edemeyeceksiniz” diyor. Hiç de haksız değil. Yaptığımız işlerle akça kazanıyoruz. Yaptığınız işi gerçekten seviyor musunuz? Yaptığınız işi sevmiyorsanız, değiştirin gitsin. Birkaç üst akçagrafta yazmıştım lakin altını çizmiş olayım; Buffett servetinin büyük kısmını 50 yaşından sonra elde etti. Söz gelimi, hayalinizdeki iş ve kariyer için hala geç değil.

iki Önce birisiktirin, sonra harcayın

Buffett, 62 milyar dolarlık servetini bir gecede kazanmadı. Yatırım yapabilmesi için akça lazımdı. Ne yaptı? Kazandıklarını harclakindan önce birisikim için ayırdı. Buffett’un dillere destan ve paylaşılmaktan klişeleşmiş tavsiyelerinden birisi de önce birisiktirmek, sonra harclakinktır. Kazandığınız akçanın bir kısmını doğrudan önce birisikime ayırıp, kalanı harclakinyı prensip edinebilirsiniz.

3. yalnızca ihtiyacınız olan şeyleri satın alın

Warren Buffett’un harclakinlar için de söyleyecekleri mevcut O, yalnızca ihtiyacı olan şeyleri satın alıyor. Yaşadığı mütevazi hayata bakıldığında bu kuralı uyguladığı çok açık. Harclakin yapmadan önce gerçekten ihtiyacınız için harclakin yaptığınızdan güvenilir olmanız önemli.

dört Bekleyin, fiyatı düşünce alın

Warren Buffett’ın belki de en sevdiği şey fiyatı düşene kadar beklemek. Buffett bir şey satın almadan önce fiyatı düşüne kadar beklemeyi yeğleme ediyor. O, bu hali şu sözlerle açıklıyor “Çorap da olsa, pay sene di de olsa fiyatı düşünce satın alırım, pay fiyatları ne kadar düşerse almayı o kadar çok severim.”

5. “Herkes hırslıyken ödlek olun, herkes ödlek ken hırslı olun”

Ünlü yatırımcı, yatırım kararlarındaki belirleyici ve sıkça dile getirilen kurallarından birisini “Size nasıl varlıklı olacağınızı söyleyeceğim. Kapıları kapatın. Herkes hırslıyken ödlek olun, herkes ödlek ken hırslı olun.” sözleriyle açıklıyor. Dile kolay 62 milyar dolarlık servet, yanılıyor ollakinz.

6. Anlamıyorsanız, uzak durun

Warren Buffett akçasını her vakit en iyi bildiği yatırım araçlarında değerlendiriyor. İyi bir pay sene di yatırımcısı olan Buffett, borsayı her ne kadar iyi biliyor olsa da akçasını her kağıda hibe etmeyecek kadar tecrübe sahibi. Teknoloji şirketlerine yönelik yatırımlardan uzak durmasının da en esas sebebi eski kafalı olması değil yalnızca anladığı ve bildiği işi yapıyor olmasıdır.

7. Ne olduğunuzu bilin

Sabırsız bir spekülatör müsünüz yoksa en doğru vakit ı bekleyecek sabra sahip bir yatırımcı mı? Ne olduğunuzu önceden bilmeniz ve buna göre devinim etmeniz işinizi kolay laştırır. Örneğin, “Yatırımcıysanız, varlıklara ilişkin değerin ne olacağıyla ilgilenirsiniz; lakin eğer spekülatörseniz, fiyatların ne olacağı ile ilgilenirsiniz, bizim oyunumuz bu değil.” seyleyen Buffett, iyi bir yatırımcı ve ne olduğunun, ne yaptığının da farkında.

8. İtibarınızı asla kaybetmeyin

Buffett, hayırsever oluşuyla değerli, pek çok yatırımcı için güvenilir ve saygın birisidir. O, “İtibar kazanmak için 20 sene gerekir lakin onu kaybetmek için 5 dakika kafi Bunu bilirseniz devinimlerinizi farklı şekilde yaparsınız.” diyor.


loading...

Yorumunuzu Bırakın