Warren Buffet’tan Yatırımcılara Tavsiyeler: Herkes Hırslıyken Korkak Ol

Warren Buffet’tan Yatırımcılara Tavsiyeler: Herkes Hırslıyken Korkak OlWarren Buffet’tan Yatırımcılara Tavsiyeler: Herkes Hırslıyken Korkak Ol
Warren Buffet - Fotoğraf: Reuters

Berkshire Hathaway yatırımcı şirketinin sahibi olan, ABD’li iş adamı, pay senedi yatırımcısı Warren Buffet yatırımcılara önemli tavsiyelerde bulundu.

Warren Buffet, piyasalardaki yavaş büyüme algısıyla yaşanan düşüşlerden endişe etmediğini söyledi. 2008 yılında 62 milyar dolarlık servetiyle dünyanın en zenginleri listesinde birisinci sırada yer meydan Buffet, CNBC‘ye konuştu ve ‘Herkes hırslıyken ödlek ol, herkes ödlek ken hırslı ol.‘ açıklama sı yaparak sözlerine ‘Hisse ücretlerı ne kadar düşerse almayı o kadar severim‘ şeklinde devam etti.

Aslında bende bunun harika bir taktik olduğunu düşünüyorum. Hatırlarsanız aylar önce Meksika’nın en zenginlerinden birisi olan Carlos Slim’in Başarı Kuralları adlı bir yayın hazırlamıştık. Bu yayında Carlos Slim, başarı kurallarından birisini şöyle belirtiyordu, ‘Kriz Zama nı herkes varlıklardan kurtulmaya çalışırken, ben aksine yeni varlıklar alıyordum.

Warren Buffet’ın açıklama larınında Slim’in bu sözlerine paralel düştüğünü söylemek yanlış olmaz. Bu sözlerden net bir çıkarım yapmak gerekirse, elbette yatırım yaparken kendi kurallarımızı kendimiz belirlemeli ve dikkatli olmalıyız ama herkesin çekilmeye başladığı piyasalarda pay ücretlerı düşüyor ve bir süre sonra bu ücretler normal haline dönecektir. yine hatırlarsanız, krizlerle alakalı söylediğimiz bir şey vardı, hiçbir kriz sonsuza kadar sürmez. Kısacası Warren Buffet’ın sözleri stratejik yatırıma göz kırpıyor.


loading...

Yorumunuzu Bırakın