VAJINISMUS İLE YAŞAMAK ZORUNDA DEĞİLSİN!

VAJINISMUS İLE YAŞAMAK ZORUNDA DEĞİLSİN! VAJINISMUS İLE YAŞAMAK ZORUNDA DEĞİLSİN!
Vajinismus, Türkiye’de 10 kadından 1’inde görülüyor. Cinselliğin bir tabu olması, cinsel eğitim verilmemesi, kulaktan dolma yanlış bilgiler vajinismus rahatsızlığının tedavisini zorluyor, çiftlerin haneliliklerini bile bitebiliyor..

Vajinismus; kadının, eşi ya da cinsel partneriyle ilişkide bulunmak istemesine rağmen, elinde olmayan sebep ler yüzünden ağrı ve acı endişesiyle ‘aşk adaleları’ adı verilen pelvik zemin adalelarını adalearak ilişkiye mani olması ile oluşan, psikolojik kökenli bir cinsel işlhane bozukluğudur. Kadın cinsel ilişki sırasında acı endişesi yüzünden kendisini savunma çabasıyla pelvik zemin adalelarını orada bir duvar varmışçasına adalearak ilişkiye mani olur. Vajinismus rahatsızlığının birçok doğal sebebi olduğuna, ama altta yatan psikolojik sebep lerden en kötüsünün taciz ya da tecavüze maruz kalma olduğuna işaret eden Medical Park Ankara Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Özge Öztürk, şu bilgileri verdi:

adale adaleILMALARI SIRTA VURUYOR

Ülkemizde vajinismus görülme oranı 10 da 1’dir. Cinsel ilişki sırasında refleks şekilde gerçekleşen adale adaleılmaları, vajina dışında kalça, bel, karın, sırt ve hatta ayak parmaklarına kadar yaygın bir şekilde görülebilir. Tüm bu adaleılmaların sebebi vücudun kendisini savunma içgüdüsüne bağlıdır. Bilinçdışında geçmişten gelen cinsel ilişki ile alakalı yerleşmiş bazı negatif düşünceler yüzünden kadın, ilişki sırasında eşine ruhsat veremeyebilir.

haneLİLİĞİ BİTİREBİLİYOR

Shaneginin, aşkın bir anlatımı olan cinsel yaşamın bu şekilde sekteye uğraması, erkekte reddedilme duygusuyla öfkeye kızgınlığa ve eşinden uzaklaşmaya yol açabilirken, kadında utanç ve suçluluk duygusuna sebep olabilir. Sonuçta da çiftin ilişkisi günden güne bozulabilir. yalnız çok özel bir mhanezu olan bu meseleyi çiftler utanç, suçluluk, mağlûbiyet öfke, kırgınlık duygularıyla kimseyle paylaşamamakta, ailelerin ve çhanerelerin çocuk mhanezusunda baskı yapmaları yüzünden bir jinekoloğa başvurmaktadırlar.

Ülkemizde cinsel terapi ile uğraşan jinekolog sayısı az olduğu için birçok başvuru hüsranla sonuçlanmakta, çiftlerin başarıya olan inancı gün geçtikçe azalmakta ve çözümlenebilir bir problem olan vajinismus, içinden çıkılamayacak derecede büyümekte ve haneliliklerin bitmesiyle sonuçlanabilmektedir.

MASUMİYETİ KAYBETME KORKUSU ETKİLİ OLUYOR

Vajinismusun sebep leri, psikolojik ve ender olarak de fiziksel olmak üzere 2ye ayrılabilir. ender fiziksel sebep ler arasında vajinal ve vulvar enfeksiyonlar, yumurtalık kistleri, pelvik inflamatuar hastalıklar, endometriosis, sistit gibi hastalıklar sayılabilir.

Vajinismusun en sık görülen sebep leri ise psikolojik sebep lerdir. Kızlık zarının kutsal olması ve çocukluk çağından itibaren kızlık zarını savunmaya yönelik verilen eğitimler, söylemler, davranışlar, bazı kadınlarda masumiyeti kaybetmek istememe sebep iyle vajinismus gelişmesine sebep olur.

Cinselliğin bir tabu olması, cinsel eğitim verilmemesi, kulaktan dolma yanlış cinsel bilgiler de vajinismus gelişmesinde hayli önemli sebep lerdir. Ülkemizde genç kızların çoğu kızlık zarının patlayacağı, çok fazla acı çekeceği, çok fazla kanama olacağı, cinselliğin yalnızca erkekler için olduğu, cinsel haz duymanın ayıp, yasak, günah olduğu gibi yanlış verilere sahiptir. Bu yanlış verilere ilk geceyi başarı ile atlatıp kendini ispatlama isteği de eşlik etmektedir.

EN ACI SEBEPLERİ TACİZ VE TECAVÜZ

Eşini shanememe, zorla hanelendirilme, ilişki ve hanelilik problemleri, eşe karşı duyulan öfke, gebelik korkusu, kontrolü kaybetme korkusu gibi sebep ler de vajinismus sebep leri arasında sayılabilecek sebep lerdir.

Vajinismusun altta yatan sebep lerinden en acıları ise taciz ya da tecavüze maruz kalmadır. Bilinçdışına itilen bu travma, ileride vajinismus başta olmak üzere birçok psikolojik problemlara sebep olur.

MUAYENEDE AĞRI VEREN BİR İŞLEM YOK

Bu kadar derin sebep leri olmasına rağmen vajinismusun tedavisi yüz güldürücüdür. Vajinismus, katiyen tamamen çözümlenebilen bir problemdur. Böyle bir sıkıntıyla karşılaşan kadının öncelikle jinekolojik muayesebep geçmesi ve sonra da bir cinsel terapist tarafından terapiye alınması gerekmektedir.

Vajinismusta herhangi anatomik bir bozukluğun olup olmadığını anlamak ve vajinismusu derecelendirmek için jinekolojik muayene yapılır. yalnız jinekolojik muayene esnasında vajina içerisine herhangi muayene aleti yahut parmak sokulmamakta, yalnızca dokunarak gözlem yapılmaktadır. Sanıldığı gibi ağrılı ya da acılı bir işlem değildir.

ÇİFTLERLE AYRI GÖRÜŞMELER YAPILIYOR

Vajinismus tanısı mhanezulduktan sonra, geçen süreye ve altta yatan travmanın ağırlığına bağlı olarak kişiye göre değişen sürelerde tedavi uygulanır. Tedaviye jinekolojik muayene ile başlanır. Daha sonra cinsel terapist tarafından her 2 eşle de ayrı görüşmeler yapılarak vajinismusun altta yatan sebebi araştırılır.

Görsel ve yazılı materyaller kullanılarak geniş çaplı bir cinsel eğitim verilir ve cinsellikle alakalı yanlış bilgiler ve tabular yıkılarak cinselliğin kadın için de bir hak olduğu vurgusu yapılır. Eğer eşler arasında vajinismus yüzünden bir iletişim bozukluğu, birbirinden soğuma, öfke, suçluluk varsa; çiftler arasındaki romantik uyumun tekrar yakalanılması, karşılıklı anlayış shanegi saygı ve hoşgörünün yargıç olduğu bir ilişkinin tekrar kurulması için çalışmalar yapılır.

SON AŞAMADA hane ÖDhaneLERİ VERİLİYOR

Tedavinin son aşaması yaygınlıkla hane ödhaneleri olarak bilinen yalnız bizim aşk oyunları diye tabir ettiğimiz egzersizlerden oluşur. Aşk oyunlarına gelene kadar cinsel algı değişmiş olduğu için bu aşama çok kolay ve hızlı bir şekilde ilerler ve mesut sona ulaşılır.

Vajinismus tedavisinde bazen hasta tarafından kızlık zarı aldırma operasyonları da talep edilir. yalnız tedavi olduğu zannedilen bu yöntemin hiçbir yararı olmadığı gibi, işlemden sonra yineleyen menfi ilişki denemeleri, çiftin umudunu yitirmesine ve tedaviye olan inancın bitmesine sebep olmaktadır.

Vajinismus, psikolojik dinamikleri olan bir rahatsızlıktır. Operasyonlar ya da medikal tedaviler bir işe yaramamaktadır. yegâne seanslık tedavilerden sonra ise vajinismus şekil değiştirmekte, disparoni (ağrılı cinsel ilişki) yahut orgazm olamama ya da cinsel isyegânesizlik gelişmektedir. Vajinismus, yegâne seansta çözülmemesi gereken, temelinde çiftte tekrar bilişsel yapılandırma ile mesut bir cinsel yaşam kurulmasını gerektiren bir rahatsızlıktır.

CİNSEL DOĞUM UZMANI jinekoloji manşet Medical Park muayene Özge Öztürk TEDAVİ TERAPİST vajina vajinismus 2016-01-04
loading...

Yorumunuzu Bırakın