Vadeli Hesap İçin Banka Önerileri

Vadeli Hesap İçin Banka ÖnerileriVadeli Hesap İçin Banka Önerileri
Birikimlerini vadeli mevduatla değerlendirmek isteyenlere, vadeli hesap için banka önerileri.

Bu yazıda siz okuyucularımız için vadeli hesap için hangi banka sorusunun cevabını vermeye çalışacağım. ekseriyetle günümüzde mevcut paranın değer kaybetmemesi ve ürem oranlarıyla kar edebilmesini sağlayan ve bir yatırım aracı olarak görülen vadeli hesaplar, bankacılığın gelişimiyle beraber müşterilere de avantajlı özellikler sağlıyor.

Herhangi bir bankadan vadeli hesap açtırmadan önce dikkat etmeniz gereken en önemli nokta, bankanın sizden hesap işletim ücreti almıyor olmasıdır. Bazı bankalar müşterilerinden hesap işletim ücreti almazken bazı bankalar, bunu sözleşme altlarında belirterek hesap işletim ücretini hesaplara yansıtabilmektedir. Bu mevzuda yapmanız gereken, bankanız ile iletişime geçerek vadeli hesaplardan, hesap işletim ücreti alıyorlar mı, yoksa almıyorlar mı diye sormanızdır.

Bankanız vadeli hesaplardan hesap işletim ücreti alıyorsa, yeni bir banka bulun. Hatta sonraki paragrafı takip ettiğinizde daha avantajlı seçenekler olduğunu görebileceksiniz.

Şimdi gelelim, hangi bankadan vadeli hesap açtıracağımıza. Vadeli hesabımız öyle özellikli olmalı ki, ürem oranları yüksek olsun, birikimlerimizle daha fazla kazanalım. Ayrıca hesap işletim ücreti de almasın. Peki, mevcut mı böyle banka? Elbette mevcut . ürem oranları yüksek, hesap işletim ücreti almayan bankalar bu hizmetleri e-Mevduat adı altında sunmaktadır. Daha öncesinde sizlere e-Mevduat ile Vadeli Mevduat Arasındaki fark adlı yazımız da Vadeli e-Mevduat ve Klasik Mevduat arasındaki farkı anlatmıştık. Biraz özetleyecek olursam, vadeli mevduat normal şartlarda bankaların şubeleri üzerinden açtırabildiğimiz hesaplardır. Vadeli E-Mevduatlar ise web bankacılığı yoluyla açtığımız hesaplardır. E-Mevduat hesaplarının en güzel yanı da, az önce bahsettiğim gibi hesap işletim ücreti olmaması ve ürem oranlarının yüksek olmasıdır.

E-Mevduat oranlarının bu avantajı nereden geliyor diye soranlar olacaktır, buna da açıklık getireyim: Vadeli ya da vadesiz olsun E-Mevduat hesapları şubeler aracılığıyla gerçekleşmediği için bankalara herhangi bir maliyeti olmamaktır. E-mevduatlar ya da başka bir değişle E-Hesaplar bankalara masraf oluşturmadığından dolayı, ürem oranları yüksektir ve dolayısıyla hesap işletim ücretleri de yoktur.

Bu sebeple vadeli hesaplar için e-mevduatları sizlere öneriyorum. Sizlerde normal hesaplar ve e-hesapların ürem oranlarına baktığınızda bunu rahatlıkla anlayacaksınız. ama yeniden de dikkat etmeniz gereken bir şey daha mevcut , o da şu: bazı bankalar e-mevduat hesaplarından da işlem ücreti alabilmektedirler. Buna örnek olarak e-altın hesaplarını gösterebiliriz. E-mevduat hesabı açtırmadan önce mutlaka yeniden bankayla görüşün ve hesap işletim ücreti almadıklarını teyit edin.

Hesap İşletim Ücreti Almayan üremi Yüksek Bankalar

Bu bankalar Genellikle az önce belirtiğim gibi E-Mevduat üzerinden hizmet veren bankalardır. Vadeli hesap açarken de bu bankaları değerlendirebilirsiniz.

  • TEB – Marifetli Hesap
  • ING Bank – Turuncu Hesap
  • Anadolubank – Vadeli Mevduat
  • Enpara – Vadeli Mevduat
  • HSBC – Vadeli Mevduat

Hesapları şu anda en 50 bin TL’ye kadar en yüksek ürem oranları veren bankalardır. Şunu da eklemek istiyorum, bazı bankalar müşterilerine belirli vadelerde ‘Hoşgeldin üremi’ gibi çeşitli avantajlar sunmaktadırlar. Mevduat yatırımı halen çok cazip ve bazı bankalarda ürem oranları yüksek. Vadeli hesap için banka önerileri bu kadar. İşin temelinde şu mevcut : hesap işletim ücreti alamayacak, ürem oranları yüksek bir banka olacak.


loading...

Yorumunuzu Bırakın