Uzun Vadeli Yatırım Araçları için 5 Alternatif

Uzun vadede yatırım yapmayı isteyen ve vade hakkında sıkıntısı olmayan herkes için uzun vadeli yatırım araçları.

Uzun Vadeli Yatırım Araçları için 5 AlternatifUzun Vadeli Yatırım Araçları için 5 Alternatif
Uzun vadeli yatırım araçları.

Yüksek kazanç potansiyeli bulunan uzun vadeli yatırım araçları vakit hakkında sıkıntısı olmayan her yatırımcı tarafından yeğleme edilebilir. Bu yazımda birikimlerini uzun vadeli yatırımlarla değerlendirmek isteyenler için yeğleme edilebilecek alternatif yatırım araçlarından bahsedeceğim.

Bir süre önce vade açısından daha sabırsız olanlar için kısa vadeli yatırım araçları hakkında yazı yazmıştım. Dilerseniz birikimlerinizi daha kısa sürede değerlendirebileceğiniz yatırım araçlarını da alakalı bağlantıdan inceleyebilirsiniz.

1. Mevduat nemai

Mevduat nemai, risksiz olması hasebiyle uzun vadede yeğleme edilebilecek yatırım araçlarındandır. Bankalara göre nema oranları değişse de yüksek nema alabileceğiniz e-vadeli hesaplarda birikimlerinizi uzun vadede değerlendirebilirsiniz. Diğer profilden son yıllarda bankaların sağladığı esnek hesaplarla istenilen vakit da para giriş ve çıkışı yapılabildiği gibi nema getirilerinde de değişiklik olmaması önemli bir avantaj.

Yatırım araçlarının son yıllardaki getirilerine baktığımızda mevduat nemai enflasyon karşısında diğer yatırım araçlarından daha düşük performans gösterse de hiçbir yatırım aracı hakkında bilgisi olmayan ve risk almak istemeyen yatırımcılar tarafından uzun vadeler için hala yeğleme edilebilir.

iki pay senetleri

Günümüzde ulaşılabilirlik bakımından kolaylıkla yatırım yapabileceğiniz pay senetlerini de uzun vadeli planlarınızda değerlendirebilirsiniz. Örneğin, şu anda web bankacılığı kullanıyorsanız hemen bankanızdan yatırım hesabı açarak pay senedi almaya başlayabilirsiniz, bu çok da güç değildir ama genel olarak bakıldığında borsa biraz daha bilgi, çözümleme ve gözlem gerektiriyor. Bu mevzularda bilginiz varsa pay senetleri uzun vadede yeğleme edebileceğiniz yatırım araçları arasında yer alabilir. Aynı vakit da temettü verimi yüksek kağıtları yeğleme etmeniz halinde uzun vadede para nızı amorti de edebilirsiniz.

Bu piyasa herkesin beklentilerine ve risk toleransına uygun olmayabiliyor. Her şeye rağmen gene de borsadan vazgeçmek güçunda değilsiniz. Belirli pay senetlerine yatırım yapmak yerine yeğlemeinizi borsa yatırım fonlarına yönelik de kullana bilirsiniz. Borsa yatırım fonlarını yeğleme etmeniz halinde belirli pay senetlerinden değil tüm endeksin performansından yararlana bilir ve birikimlerinizi uzun vadede değerlendirebilirsiniz.

3. Devlet tahvilleri

1 (bir) seneden daha uzun vadeli borçlanma ihtiyacını karşılamak için çıkarılan devlet tahvilleri de uzun vadeli yatırım araçları arasında yeğleme edilebilir. Daha önceden belirlenen vadelerle, yeryüzü ve öğrenci göre oluşacak nema oranıyla ana para nızın üzerinde gelir elde edebilirsiniz. Devlet tahvilleri de tıpkı pay senedi piyasasında olduğu gibi alınıp satılabilmektedir. Uzun vadeli yatırımlar için özellikle enflasyona endeksli devlet tahvillerini yeğleme edebilirsiniz.

dört Altın

Ülkemizde en çok yeğleme edilen yatırım araçlarından olan altından bahsetmesem olmaz. hemen herkes kolaylıkla altın alarak uzun vadelerde birikimlerini değerlendirebilir. Bankalarda altın hesabı açarak altına yatırım yapabileceğiniz gibi fiziki olarak da alım yapabilirsiniz. Hem bankalardan hem de fiziki olarak alımlarınızda daha avantajlı olan gram altınları yeğleme edebilirsiniz.

Son 5 yılda altın, yatırımcısını çoğu yatırım aracına göre daha kazançlı çıkaran yatırım araçları arasında yer aldı. Daha iyi anlaşılabilmesi için şöyle örnek vereyim; 2010 yılından 2015 yılına kadar 50 bin lirasını altında değerlendiren yatırımcılar para larını 86.617 liraya kadar çıkardılar. yine son 5 yıla bakıldığında mevduat nemai karşısında altının daha karlı bir yatırım aracı olduğunu söylebilirim.

5. Gayrimenkul

Balon ve yeryüzü fazlası söylemlerine rağmen gayrimenkul yatırımı uzun vadede hala yeğleme edilebilecek yatırım alternatifleri arasında yer alıyor. Arazi yatırımının yanı sıra özellikle konut yatırımı hala cazibesini savunmaya devam ediyor. Detaylı inceleme yapmak için Merkez Bankası konut ücret endeksi verilerinden yararlana bilirsiniz. Arazi ve özellikle konut yatırımını uzun vadeli yatırım araçları arasında önemli bir alternatif olarak hala değerlendirebilirsiniz.


loading...

Yorumunuzu Bırakın