Uzaya çıkacak ilk Türk gün sayıyor

iki milyondan fazla insanın başvurduğu milletlerarası yarışmada ilk 23’e giren üniversiteli Halil Kayıkçı, uzaya çıkmak için gün sayıyor.
Uzaya çıkacak ilk Türk gün sayıyorUzaya çıkacak ilk Türk gün sayıyor
  NASA’da 1 haftalık zorlu eğitim aldığını denen Kayıkçı, “Askeri tertip eğitim aldık” söyledi Uzaya çıkmanın çocukluk hayali olduğu vurgusunu yapan Kayıkçı, “Uzayla alakalı bir iş yapmak çocukluğumdan bu yana hayalini kurduğum bir şeydi” ifadelerini kullandı. Uzaya çıkacak ilk Türk olarak tarihe ismini yazdıran İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) öğrencisi Halil Kayıkçı, Amerika’daki eğitimlerini başarılı bir şekilde tamamladı. Kayıkçı, uzaya çıkacağı heyecanlı vakit için gün sayıyor. Kayıkçı, milletlerarası bir işletme tarafından açılan yarışmaya arkadaşlarının tavsiyesi ile katıldı. Yarışmada, milyonlarca müracaat arasında 107 finalist içinden ilk 23’e giren Kayıkçı, Türkiye’den uzaya gidecek ilk Türk olma unvanına kavuştu. Esnaf bir babanın oğul olan Kayıkçı, İTÜ’de Uzay Mühendisliği bölümünde eğitimine devam ediyor. Çocukluk hayalinin peşinde koşan Kayıkçı, hayalini gerçekleştirecek olmanın mutluluğu yaşıyor. “Uzayla alakalı bir iş yapmak çocukluğumdan bu yana hayalini kurduğum bir şeydi” Amerikan ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi’nde (NASA) 1 haftalık zorlu eğitimini tamamlayan Kayıkçı, başından geçen süreci anlattı. Uzaya çıkmanın çocukluk hayali olduğu vurgusunu yapan Kayıkçı, “Uzayla alakalı bir iş yapmak çocukluğumdan bu yana hayalini kurduğum bir şeydi. diğer iş yapacağım vakit işsiz kalacağımı düşünüyordum. Uzaya gitmek, uzayla alakalı bir şey yapmak istiyordum. İstanbul Teknik Üniversitesi’nin Uzay Mühendisliği Bölümüne geldim. Burada mühendislik çalışması yaparken hayallerimden sürekli bahsediyordum. Uzaya mı gideceksin diye sürekli şakası yapılıyordu. Arkadaşlarım bir yarışmadan haberdar olmuşlar. Bir milletlerarası işletme elemeler neticesinde bir kişiyi uzaya gönderecekmiş. Bana dedi arkadaşlar. Başta inanmadım. 15-20 şahıs söyledikten sonra bir bakayım söyledim Böyle bir yarışmaya başvurdum. iki milyondan fazla müracaat olmuş yarışmaya” söyledi “Askeri tertip eğitim aldık” Zorlu eğitimlerden geçtiğini denen Kayıkçı, “Önce Türkiye’deki mülakatları geçtik. Fiziksel testleri geçtik. Sonra Amerika’ya gittik. 1 hafta astronotluk eğitimi aldık. 1 hafta boyunca NASA’da bir çadır kuruldu. Askeri tertip eğitim aldık. Yer çekimsiz ortamda bulunduk. tayyare kullandık. roket yaptık. Fiziksel testlere girdik. Klasik sınavlara girdik. Onların neticesinde da en yüksek puan meydan 60 değişik ülkeden gelen 107 finalist arasından en yüksek puan meydan 23 kişiden birisi olarak önümüzdeki sene ülkemizi temsil edeceğim” söyledi
Uzaya çıkacak ilk Türk gün sayıyorUzaya çıkacak ilk Türk gün sayıyor
Uzaya 2017’de çıkacak Uzaya çıkmak için 2017 yılını öngördüğünü denen Kayıkçı, yekûn 1 saatlik bir uzay tecrübesi yaşayacağını aktararak, “Çıkış 3-5 dakika çevresinde olacak 103 kilometre. 15 dakika kadar yer çekimsiz ortamda bulunacağız. Ondan sonra daireler çizerek 30 dakika kadar iniş olacak. Toplamda takriben 1 saat. Ülkemizi temsil etmek bu alanda çok ehemmiyetli gerçekten heyecanlıyım. Gururluyum diyebilirim. Korkmuyorum zira uzay araçları yapılırken inanılmaz derecede testlerden geçiyorlar. Uçağın en az 6 ay testte olması lazım ve en az 6 ay uçuş süresine gelmesi lazım. Bunların nihayetinde bizim uçuşlarımız başlayacak. Gerçekten çok büyük emek mevcut Korkuyorum dersem onlara haksızlık etmiş olurum. Aynı gemide ben ve pilot olacak. beraber çıkacağız” diye konuştu. Genç arkadaşlarına seslenen Kayıkçı, “Buradan gençlere seslenmek istiyorum, hayallerini büyük tutmaları, onlar için çok fazla çalışma yapmaları ardından gitmeleri neticesinde elbet bir gün başarıya ulaşacaklarını düşünüyorum” şeklinde konuştu.
loading...

Yorumunuzu Bırakın