Uyurken vücudumuzda neler oluyor?

Uyku ömür ın ayrılmaz bir parçası. lakin dikkatle düşünülürse, tuhaf bir şey: her akşam kendimizden geçip, hareketlerimizin kontrolünü bırakıyoruz.

Atalarımızı ıssız kır hayvanların saldırılarına karşı korumasız bırakan uykunun, evrim müddetcinde bize sağladığı bazı avantajlar da olmalı.

Uyurken vücudumuzda neler oluyor?Uyurken vücudumuzda neler oluyor?

Bu konudaki bilimsel araştırmalar ağır ilerliyordu. yalnız son vakit larda sebep uyuduğumuz ve biz uyurken neler olduğu hakkında düşünce veren bazı araştırmalar yapıldı.

İşte beş soruda uyku:
sebep uyuruz?

ilim insanları bu soruya kati yanıt veremese de, fareler üzerinde yapılan araştırmalar bazı ipuçları sunuyor.

Yeni tecrübeler edindikçe beyin hücreleri beynin diğer bölümleri ile bağlantı kuruyor. Beyin bu deneyimlerden ehemmiyetli olanlarını ayırıp pekiştirirken, diğer lerini art plana atıyor.

Uykusuz bırakılan fareler üzerindeki deneyler, bu işlemin uyku esnasında yapıldığını gösterdi.

Uyku ayrıca beyindeki muzır kimyasalların temizlenmesi için de bir fırsat yaratıyor.

Uykusuz kalınca ne oluyor?

Uykusuzluk, vücut hücrelerindeki genlerin davranış biçimlerini etkiliyor gibi görünüyor.

İngiltere’deki Surrey Üniversitesi’nden araştırmacılar uykusuzluğun enflamasyonda rolü olan genlerin aktivitesini arttırdığını belirledi.

Araştırmayı yapan ekipten Dr Malcolm von Schantz, genlerin uykusuzluğa verdiği tepkinin, vücudun stres altında olduğu vakit verdikleri tepkiye benzediğini söylüyor.

Dr Schantz “bu hal uykusuzlukla kalp hastalığı ve nüzul gibi hastalıklar arasındaki bağlantıyı açıklamaya asistan olabilir” diyor.

Rüyaların rolü nedir?

Bu ps2yatristlerin, bilhassa de Carl Jung ve Sigmund Freud’un açıklamaya çalıştıkları, yalnız tamamen başarılı olamadıkları bir mevzu

Uyurken vücudumuzda neler oluyor?Uyurken vücudumuzda neler oluyor?

Kısa müddet evvel Japonya’nın Kyoto kentindeki ATR laboratuarlarında ‘düş ların okunmaya başlanmasıyla’ bu konudaki soruların bazıları yanıtlanacak gibi görünüyor.

Deneyde bir MRI cihazı içinde uyumaları istenen gönüllülerin beyinleri tarandı. Daha sonra uyandırılarak düş larında ne gördükleri soruldu.

Rüyaların içerikleri, hane sokak, kadın, erkek, bina gibi 20 kategoriye ayrıldı. Araştırmacılar daha sonra beynin resim verileri işleyen bölümündeki aktiviteyi inceledi ve düş lar esnasındaki aktiviteyle irtibatlı olduğunu tespit etti.

Öyle ki, deneklerin düş larda gördüklerini yüzde 80’e varan bir doğruluk oranıyla tahmin edebildiler.

Bu yöntemin geliştirilerek düş görürken vücutta neler olduğunu daha teferruatlı bir şekilde ortaya koyabileceği, bunun da düş görmenin sebep lerini anlamaya asistan olabileceği belirtiliyor.

uygar ömür uyku düzenimizi nasıl etkiliyor?

Bazı araştırmalar ampul kullanımının, günleri uzatarak insanların daha az uyumasına sebep olduğu sonucuna vardı. ortalama olarak, bir nesil evvel sine nispetle 2 saat daha geç yatıyoruz.

ABD’de bir sağlık kuruluşu 2008’de ülkede çalışan nüfusun takriben üçte birinin gecede altı saatten az uyuduğunu bildirmişti.

Uyurken vücudumuzda neler oluyor?Uyurken vücudumuzda neler oluyor?

Harvard Tıp Fakültesi’nden Prof Charles Czeisler’in yaptığı bir araştırmada da yatmadan evvel elektronik kitap okuyanların uykuya dalmasının daha uzun sürdüğü, vücudun biyolojik saatini düzenleyen melatonin hormonunda azalma olduğu ve sabahları yeteri kadar uyanık olmadıkları ortaya çıktı.(BBC)

loading...

Yorumunuzu Bırakın