Uykusuzluk ülke ekonomilerini nasıl etkiliyor?

BlogEkonomi Dün gece iyi uyudunuz mu? Şayet yeteri kadar uyumadıysanız hem siz hem de ülke ekonomisi için bu pek de iyi bir başlangıç değil.
Uykusuzluk ülke ekonomilerini nasıl etkiliyor?Uykusuzluk ülke ekonomilerini nasıl etkiliyor?
Uykusuzluk ya da yetersiz uyku, ülke ekonomilerine muazzam maliyetler oluşturuyor. RAND Avrupa’nın yaptığı ve geçen yıl sonuçlarını paylaştığı bir araştırmaya göre, uykusuzluk, dünyanın en büyük ekonomileri için hem ciddi hem de oldukça masraflı bir problem Araştırmanın sonuçlarına göre, Amerika Birleşik Devletleri’nde uykusuzluk yüzünden her yıl 1.2 milyon iş günü kaybı oluşuyor ve bu kaybın ülkeye maliyeti de 411 milyar doları buluyor. Bu büyük rakam da ülkenin gayri safi yurtiçi hasılasının (GSYİH) yüzde 2.28’ine denk geliyor. Bir başka ülke Japonya’da ise uykusuzluk 600 bin iş günü kaybına sebep olurken, ülke ekonomisi de 138.6 milyar dolar zarara uğruyor. Yetersiz uykunun, işyerinde daha yüksek mortalite riski yarattığı ve verimliliği düşürdüğünün vurgulandığı araştırmada, vasati gecede altı saatten az uyuyan kişilerin en az yedi saat uyuyan kişilere göre yüzde 13 daha yüksek mortaliteye sahip olduğu tespit edildi Ayrıca araştırmada günlük verimli uyku oranı her gece için 7 ile 9 saat şeklinde hesaplandı. RAND Avrupa uzmanları, araştırmanın nihayetinde uykusuzluğa karşı alınabilecek önemlere de yer verdi. Her gün aynı saatte yatmak ve aynı saatte kalkmak, yatmadan önce cep telefonları; bilgisayarlar gibi teknolojik cihazların kullanımını sınırlandırmak ve düzenli egzersizler yapmak uykusuzluğa karşı alınabilecek bazı önlemler olarak sıralandı. Aşağıdaki grafik, yetersiz uykunun GSYİH açısından beş OECD ülkesine tahmini yıllık maliyetini gösteriyor.
Uykusuzluk ülke ekonomilerini nasıl etkiliyor?Uykusuzluk ülke ekonomilerini nasıl etkiliyor?
Okumaya devam edin: Bir şehir iflastan nasıl kurtulur? Detroit, spor yatırımlarıyla dene... Ülkelerde servet dağılımındaki eşitsizlik derinleşmeye devam ediyor... Big Mac Endeksi’ne göre ülkelerdeki son satın alma gücü ne dur... Kredi Kartı Kullanırken Ekonomiye Sağladığınız 10 Katkı
loading...

Yorumunuzu Bırakın