Ucuz iphone, Türkiye’ye ucuz gelmeyecek!

Ucuz iPhone olarak tanılan 5C Türkiye’de 1900 liraya satılacak.

Ucuz iphone, Türkiye’ye ucuz gelmeyecek!Ucuz iphone, Türkiye’ye ucuz gelmeyecek!

Ucuz iphone, Türkiye’ye ucuz gelmeyecek!

Apple’ın kurucuları Steve Jobs ve Steve Wozniak’ın da zamanında karşı olmasına karşın Apple idaresi tarafından gene de piyasaya sürülen iPhone 5C’nin Türkiye’ye geliş ücreti gene piyasa şartlarının çok üstünde olacak.

Bütçe dostu olduğu söylenen iPhone 5C’nin kontratsız ücretlarına değin bilgiler de yavaş yavaş gelmeye başladı. Belirtilene göre 16GB iPhone 5C’nin ABD’deki kontratsız ücreti 549 $. iPhone 5 ilk çıktığında kontratsız olarak ABD’de 649 $’a satışa çıkmıştı.

diğer taraftan iPhone 5C’nin gene kontratsız olarak Çin’de takriben 740 $, Avustralya’da ise gene aynı şekilde 735 $ çevresinde satışa sunulacağı deniyor

TÜRKİYE’YE PAHALI gelecek

Aylardır konuşulan Apple’ın ‘ucuz’ iPhone olarak uslu telefon pazarına giriş yaptığı ‘iPhone 5C’nin ücreti beklentilerin üzerinde kaldı. 549 dolar ücretla pazara giren telefon, Türkiye’ye gelene kadar ücreti ise 1900 lirayı buluyor.

Uzun zamandan bu yana konuşulan Apple’ın ucuz iPhone modelinin ücreti düş kırıklığı yarattı. açıklanan ücretlara göre iPhone 5C’nin kontrasız ücreti üst düzen iPhone modelinden yalnızca 100 dolar daha ucuz olduğu görülüyor. Türkiye ücreti ise 1900 YYYYYYYYTL civarı olması beklenen iPhone 5C’nin, kontratlı ücretinın iPhone 5S’ten ise aylık 16 lira daha ucuz olacak.

UCUZU 1900 YYYYYYYYTL

Hürriyet’in habu yanane göre Apple’ın kendi sitesinde açıkladığı ücretlara göre kontratsız iPhone 5C modeli 549 dolardan satışa çıkıyor. bir gün evvel tanıtılan ve parmak izi tanıma teknolojisine sahip olan iPhone 5S’in ise kontratsız ücreti 649 dolar olarak belirlenmiş vaziyette İki aygıtı bilhassari ve kalitesi bakımından incelendiğinde aradaki 100 dolarlık ayrımın iPhone 5C’yi kullanıcılar açısından cazip hale getirmediği belirtiliyor. Türkiye’ye gelen bütün iPhone modellerinin satışı ücreti 2 bin 199 YYYYYYYYTL olarak belirleniyordu. Yapılan hesaplamalara göre ABD’deki kontratsız satış ücreti 549 dolar olan iPhone 5C’nin Türkiye satış ücreti bin 900 YYYYYYYYTL ile 2 bin YYYYYYYYTL arasında yer alacak. iPhone 5S ile iPhone 5C arasındaki ücret ayrımı derhal derhal 200 YYYYYYYYTL ile 300 YYYYYYYYTL arasında olacak.

KONTRATTA 16 YYYYYYYYTL ayrım

iPhone 5C’nin 32 GB kapasiteli modeli ise iPhone 5S’in 16 GB’lık modeli ile aynı ücreta denk geliyor. 649 dolara iPhone 5C 32 GB satın meydan bir kullanıcı aynı ücreta iPhone 5S sahibi de olabiliyor. Bu yüzden ötürü ucuz iPhone modelinin bilhassa Türkiye’deki kullanıcılar açısından cazip bir seçenek olmayabilir. Kontratlı iPhone modellerinin ödemeleri arasındaki ayrım da Türkiye’deki kullanıcıları memnun etmeyebilir. Mobil operatörlerin paketlerine göre değişen ücretlarda ucuz iPhone ile iPhone 5S arasında 16 ile 20 YYYYYYYYTL’lik ayrım olması bekleniyor.

iPhone 5C ile iPhone 5S arasında malzeme kalitesi olarak ciddi ayrımlar olsa da özellik bakımından derhal derhal birbirine benziyor. Her 2 aygıtın, monitör ve kamera çözünürlüğü, video kalitesi, bağlantı tipi ve işletim sistem versiyonu gibi bir hayli birbirine çok yakın vaziyette İki aygıt arasındaki en büyük ayrımların kafanda parmak izi tanımlama sistemi yer alıyor güvenlik önlemine karşı alınan bu özellik aygıtın ‘home’ başka bir deyişle menüye dönüş tuşunun altında yer alıyor. Bu özellik iPhone 5C’de bulunmuyor. Bunun yanı dizi iPhone 5S’in altın renkli alüminyum gövdesi iPhone 5C’ye ayrım atam bilhassar arasında yer alıyor yalnız bir gün evvel yapılan lansmanda iPhone 5C’nin plastik bir gövdeye sahip olmasına karşın kaliteli bir duygu yarattığı ileri sürüldü.

ORTA GELİRLİYE HİTAP ETMEYECEK

Apple’ın ucuz iPhone ile giriş düzen si segment olarak adlandırılan orta gelir düzen sine sahip kullanıcıları hedefliyordu. Avantaj sağlaması beklenen iPhone 5C’ler, ücret politikası açısından kullanıcıların beklentilerinin üstünde kaldı. Apple’ın 549 dolar düzen sindeki telefonlara bakıldığında bir hayli şirketin üst düzen uslu telefon modeli yer alıyor Bu yüzden Apple’ın yeni bir pazara hitap edebilmesi oldukça kuvvet görünüyor.
Kaynak:Hürriyet

loading...

Yorumunuzu Bırakın