Uçak yolculuğunda Ebola kapma riskiniz var mı?

Amerika Birleşik Devletleri’nde sıhhat görevlileri Ebola şüphesiyle tedaviye alınan Teksaslı bir hemşirenin bir gün evvel gezi ettiği uçakta bulunan tüm yolcuların peşine düştü. fakat acaba aynı uçakta gezi ettiğiniz birinden Ebola kapmanız olası lığı yüksek mi?

Ebola salgını hava yolculuğu yapacak bir kısım insanı derin derin düşündürmeye kafa ladı. Öyle ki Washington Dulles havaalanında bir kadın yolcu tam koruyucu elbise ve maskeyle dolaşırken fotoğraflandı.

Uçak yolculuğunda Ebola kapma riskiniz var mı?Uçak yolculuğunda Ebola kapma riskiniz var mı?

Bir profilden endişenin nasıl bu kadar yaygınlaştığını anlfakat k olası Uçaklar tfakat men kapalı mekanlar. Yolcular tepsi, kolçaklar, kafa koyma yerleri, televizyon ekranları gibi kendilerinden evvel suratlerce insanın dokunduğu yerlere dokunuyor.

ABD’de Ebola’ya yakalanan ikinci şahıs olan Amber Vinson Frontier Havayollarına ilişkin 1143 sayılı seferle Ohio Cleveland’dan Teksas Dallas’a uçmuştu. ABD Bulaşıcı Hastalık kontrol ve Önleme Merkezleri bu uçakta bulunan 132 öbür yolcuyla görüşmek istediğini açıkladı.

Amber Vinson bir hafta evvel Dallas’da ölen Ebola hastası Liberyalı Thomas Eric Duncan’a bakmıştı.

Yolcular endişelenmekte ne kadar haklı?

Vanderbilt Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden bulaşıcı hastalıklar uzmanı William Schaffner’e göre pek değil. “Eminim endişelanıyorlardır fakat risk temel olarak sıfır” diyor.

Aslında Amerikan sıhhat yetkililerinin açıklfakat sı da bu yönde. “Söz konusu uçakta bulunan herhangi bir yolcunun hastalığa yakalanma riski çok düşük” diyorlar.

Uçak yolculuğunda Ebola kapma riskiniz var mı?Uçak yolculuğunda Ebola kapma riskiniz var mı?

Ebola’ya yakalanmfakat k için ne yapmalı?

  • Hastalarla direk temastan kaçının, koruyucu gözlükler kullanın
  • Hastanın elbiseleri ve tedavide kullanılan eşyalar yakılmalı kalıcı aletler ise dezenfekte edilmelidir
  • Ebola geçiren ve iyileşen şahıs ler üç ay boyunca cinsel ilişkiden kaçınmalı ya da prezervatif kullanmalıdır

Bunun sebebi Ebola virüsünün gripten değişik olarak hava yoluyla bulaşmfakat sı. Örneğin aynı uçakta gezi eden yolcuların Amber Vinson’un soluduğu havayı solumak sebebiyle virüs alması olası lığı yok.

William Schaffner yolcuların kolçaklar, tepsiler ya da televizyon ekranlarına dokunarak da virüs kapmalarının çok olası olmadığını söylüyor.

Ebola virüsü, hasta olan insanın vücudunun ürettiği tükürük, dışkı, kan, kusmuk gibi sıvılarla temas yoluyla yayılıyor. Virüs öbür insanın vücuduna hastalıklı sıvıların ciltteki çatlaklar ya da gözler, burun ve ağız içinde bulunan mukoza dokuları yoluyla sızmasıyla geçiyor.

Schaffner, “Virüs vücuda girdiktan sonra çok kuvvetli fakat vücut haricinde cansız bir zeminde çok zayıf. Cansız bir surateye değdiği anda ölmeye kafa lıyor” diyor.

Canlı zeminde de çok uzun yaşamıyor virüs. “Birkaç dakikadan fazla yaşfakat dığını tahmin ediyorum” diyor Baylor Üniversitesi Tropikal Hastalıklar Okulu’nun dekanı Peter Hotez. Kan ya da öbür sıvılar gözle görülebilecek kadar çok miktarda ise virüsün ömrünün daha uzun olacağını söylüyor.

Uçak yolculuğunda Ebola kapma riskiniz var mı?Uçak yolculuğunda Ebola kapma riskiniz var mı?

Amerikan Bulaşıcı Hastalık kontrol ve Önleme Merkezleri, kan ya da vücut sıvılarıyle lekelenmiş halı yahut koltuk suratlerinin hemen öbür tehlikeli biyozararlı maddelerle beraber yok edilmesi gerektiğini belirtiyor.

Ebola hakkında bilmeniz gereken sekiz mühim nokta

Ebola nasıl saldırıyor?

Mişigan Üniversitesi’nden salgın hastalıklar uzmanı Profesör Arnold Monto virüsün yaş zeminlerde kuru zeminlere göre daha uzun yaşayabileceğini söylüyor. ama uçakta daha evvel bir Ebola hastasının oturduğu koltukta oturan birinin hiç bir şekilde endişe duymfakat sı gerektiğini kaydediyor.

Hasta biriyle aynı kolçağı kullanmak bile fazla endişe yaratmfakat lı zira Profesör Monto’ya göre virüsün terden geçmesi ihtimali çok düşük.

Ebola virüsü ayrıca hastalığı taşıyan birinde belirtiler henüz ortaya çıkmadıysa bulaşıcı değil. yalnız belirtiler ortaya çıkınca bulaşıcı hale geliyor.

Dolayısıyla hasta, virüsü yayar hale geldiğinde hâlihazırda ortalıkta dolaşabilecek ve uçağa binebilecek vaziyette olmuyor.

ABD Ulaştırma Bakanlığı kuralları gereğinde havayolu şirketleri ciddi bulaşıcı hastalık taşıyan şahıs leri uçuşlara almfakat hakkına sahip.

fakat her vaziyette uçaktaysanız, ve yanınızdaki şahıs hastalığın ileri belirtilerini gösteriyor, kusuyor ve kanfakat geçiriyorsa, endişelanmakta haklısınız uzmanlara göre. Özellikle de bu insanın yanında oturmuş ona asistan olmuş, sıvılarıyla temasınız olmuşsa.

Kimlere bulaşıyor?

hâlihazırda hastalık umumiyetle hastalara bakan ya da onların çevresini temizleyen şahıs lere bulaşıyor.

Her halükarda uçaklardaki mürettebat hastalık belirtileri gösteren bir şahıs görürlerse alacakları önlemleri biliyorlar.

Bunlar arasında hasta şahıs yi öbür yolculardan olası oludğunca ayırmak, onlarla temas etmeden evvel surat maskeleri ve eldivenler takmak, çevrelerinde etkilenen alanları dezenfektanlarla temizlemek mevcut

Uçak yolculuğunda Ebola kapma riskiniz var mı?Uçak yolculuğunda Ebola kapma riskiniz var mı?

Havayollarının hastalık kontrolü hakkında iyi bir sicilleri mevcut Kuş gribi salgını esnasında bile hastalık solunum yoluyla geçmesine karşın uçakta hastalığa yakalanan çok az olmuştu.

Amerikan sıhhat yetkilileri Ebola taşıdığından kuşkulanan bir insanın hemen sıhhat yetkililerine haber vermesini ve 21 gün boyunca belirtilerin görülüp görülmediğini izlemesini tavsiye ediyor.

Belirtiler arasında yüksek ateş, şiddetli kafa ağrısı, mide ağrısı, kusma, kas ağrıları, ishal ve ciltte sebepsiz berelenme ya da kanfakat yer alıyor

uzman William Schaffner, uçaklarda asıl tehlikenin Ebola salgını değil, yolcular arasında panik olabileceğini söylüyor.

Kaynak:BBC Türkçe

loading...

Yorumunuzu Bırakın