Uber, kullanıcılarını yolculuk bittikten sonra da takip ediyor

Taksi hizmeti vermek isteyen vasıta sahipleri ile taşıt arayan kullanıcıları bir araya getiren dijital servis Uber’in sürücülerin lokasyonunu takip etmeye sürüş ardından da devam etmesi tepki çekti.
Uber, kullanıcılarını yolculuk bittikten sonra da takip ediyorUber, kullanıcılarını yolculuk bittikten sonra da takip ediyor
Uber tarafından geçen ay getirilen güncellemeyle beraber sürücülerin lokasyon bilgilerinin sürüşten evvelki ve sonraki 5’er dakika boyunca uygulamayı kullanmasalar bile kaydedileceği duyuruldu. Elde edilen bilginin sürücü ile yolcunun buluşması için geçen süreyi kısaltmak için kullanılacağını belirten Uber, verilerden ortaya çıkanlar ışığında buluşma noktasına değin isabetin artırılmasının hedeflendiğini kaydetti. emniyet profesyonelleri ise uygulamanın yeni güncellemesine tepki gösterdi. Electronic Privacy Information Center (EPIC), Uber’in verileri toplamasıyla alakalı olarak Federal Ticaret Komisyonu’na başvurdu. Organizasyon, aynı vakitte Uber’in bir ulaştırma servisi olarak yarış ettiği diğerleriyle aynı şekilde mi değerlendirilmesi, yoksa ulaştırmanın haricinde bir dijital platform olarak mı kabul edilmesi gerektiği hakkında Avrupa Adalet Mahkemesi’nde devam eden bir dava olduğunu da belirtti.
Uber, kullanıcılarını yolculuk bittikten sonra da takip ediyorUber, kullanıcılarını yolculuk bittikten sonra da takip ediyor
Demokrat Senator Al Franken de, güncellemenin endişe yarattığını anlatım ederek konuyla ilgileneceğini dedi Uber’den ise konuya değin bir izah gelmedi.
loading...

Yorumunuzu Bırakın