Uber Borsaya Açılmaya Hazırlanıyor

Uber Borsaya Açılmaya HazırlanıyorUber Borsaya Açılmaya Hazırlanıyor
UBER

Henüz borsaya açılmayan en değerli girişimler arasında gösterilen Uber, borsaya 2 yıl içerisinde açılmayı planlıyor.

Reuters‘ın haberine göre; Uber’ın yatırımcı sunumlarından sızdırıldığı öne sürülen bilgiler bu yıl şirketin 10.84 milyar dolar ciro, istikbal yıl içinse 26.12 milyar dolar ciro hedeflediğini ortaya çıkardı.

Yatırımcı sunumu sırasında Çin devletinin sahip olduğu Chine Life ve China Taiping sigorta şirketleri tarafından Uber’e yatırım yapıldığı bilgisinin de yer aldığı haberde Chine Life’ın yatırımı doğruladığı lakin China Taiping şirketin yatırım hakkında herhangi bir tefsir yapmadığı belirtiliyor.

18 ila 24 ay içinde halka yeryüzü edilecek

Şirket, 2 yıl içinde borsa da işlem görmeye başlayacak.

Reuters, Çin’de Didi Kuaidi ile yarışan Uber’in potansiyel yatırımcılar için hazırladığı ve sunumda geçtiği anlatım edilen verilere göre 18 ila 24 ay içinde şirketin halka yeryüzü edilebileceğini belirtiyor.

Aylar önce yasadışı taksicilik etkinlikleri yaptıkları gerekçesiyle Uber’in Fransa yöneticileri gözaltına alınmıştı. Uber, Fransa dışında İspanya ve Tayland dahil olmak üzere birçok ülkede çok sayıda kanuni düzenleyici konular ve yasaklarla uğraşmaya devam ediyor.

Şimdiye kadar pek çok yatırım meydan Uber, yaklaşık 50 milyar dolarlık bir değerlemeye sahip. 53 ülkede etkinlikler gösteren şirketin CEO’su Travis Kmeydan ick, gelirlerinin her 6 ayda bir 2 katına çıkardığını anlatım etmişti.

Uber nedir?

Uber, kullanıcılara özel araç hizmeti sunan bir girişimdir. Kullanıcılar tıpkı taksi çağırır gibi cep telefonlarından kullandıkları aplikasyon yüzünden bu hizmeti kullanabilmektedir. İster kısa uzaklıkta yolcuk yapın, isterseniz evinizi taşıyın. Hepsi gerçekten mümkün. Uber’i taksilerden ayıran en önemli farksa yolculuğunuz başlamadan ne kadar ödeyeceğinizi biliyor oluşunuzdur. 53 ülkede etkinlikler gösteren Uber, ülkemizde şimdilik yalnızca İstanbul’da hizmet veriyor.

Ayrıca, Uber sürücüleri de bu mevzuda teşvik etmektedir. Uber sürücü olarak akça kazanmak mümkün. 2009 yılında kurulan Uber şu anda dünya genelinde on binlerce insanın sürücü olarak akça kazanmasını sağlamaktadır.


loading...

Yorumunuzu Bırakın