Twitter Türkiye’de Neden Engellendi?

Twitter Türkiye’de Neden Engellendi?Twitter Türkiye’de Neden Engellendi?

Twitter Türkiye’de Neden Engellendi?Twitter Türkiye’de Neden Engellendi?
yolculuk Parkı eylemlerini yakından takip eden Paul Mason, Türkiye’de Twitter’ın erişime kapatılmasının 7 nedenini şu şekilde sıraladı:

1- Erdoğan’ın Twitter’ı kapatma bahanesi iftira attığını öne sürdüğü 2 hesap. Bu hesaplar düzmece olduğu ileri sürülen ve Erdoğan’ı yolsuzluklara bulaşmış gösteren ses kayıtlarıyla bağlantılı. Bu bir hükümetin politik muhalefetle karşılaştığında Twitter’ı kapatma girişiminde bulunduğu ya da kapattığı ilk olay değil.

Eski Mısır önderi Hüsnü Mübarek de Twitter’ı kapattıktan kısa süre sonra devrilmişti. Erdoğan muhafazakâr İslamcı alt-orta sınıf İslamcılar arasında kitlesel desteğe sahip, fakat bu AKP seçkinleri arasında şimdiden büyük bir bölünmeye yol açtı. Eğer bu Erdoğan’ın sonu değilse bile, uluslararası alanda güvenilirliğinin sonuna geldiğine işaret ediyor.

2- Türkiye’de vaziyet gergin. Geçen yılki yolculuk Parkı protestoları sırasında başından gaz kapsülüyle vurulan Berkin Elvan öldü. Türk önder kadrosunun diğer üyeleri sükûnet çağrıları yapıp, başsağlığı mesajları verirken Erdoğan televizyona çıkıp 15 yaşındaki Berkin Elvan’ın “terör bağlantılarından” bahsetti. Bu tavır ve Twitter yasağı laik, genç ve solcu gençleri seçim sırasında sokaklara döküp, bu kesimlerin rakiplerini muhafazakâr İslamcı kitlelerin seçime katılımını arttırmak için yapılan hesaplı hamleler.

Twitter Türkiye’de Neden Engellendi?Twitter Türkiye’de Neden Engellendi?
3- Geçen yılkı protestolar “laik elitlerin” işi değildi. BBC sürekli bundan bahsediyor fakat birincisi yolculuk Parkı’nda tanıştığım insanların çoğu Müslümandı ve hepsi de başörtülü antikapitalist Müslümanlar değildi. Birçoğu kendisini “bu ülkenin İran olmasını istemeyen Müslümanlar” diye tanımlıyordu.

İkincisi evet eski askeri seçkinlerin çocukları da gösterilerdeydi, fakat Taksim’i birkaç gün polisten arınmış bir komüne dönüştüren geniş kesimlerin desteğiydi. Üçüncüsü eğer işçi sınıfı, ücretli çalışanlar ve eğitimli gençler “elit” ise, evet yolculuk Parkı muhalefeti elitti. Bunları öğrenin de gelin.

4- Bu, Arizona hapishanelerinden Moskova’da yeraltına itilen eşcinsellere kadar uzanan küresel kültür savaşındaki son çatışmadır.

İnternetin ve her şeyden öte sosyal medtarafın ortaya çıkmasıyla sosyal muhafazakârlık ve dinci köktencilik büyük bir alan okumayla karşı karşıya. Kişisel ve cinsel özgürlüklerin, anlatım özgürlüğüyle birleşimini, yaşam biçimleri olarak sundukları kuruluşlara milliyetçiliğe, dini kuruluşlara ve hiyerarşilerine varoluşsal bir tehdit olarak görüyorlar.

5- Erdoğan bir zfakatnlar Ortadoğu’da Batı’nın gözdesiydi.

Şu anda aynı anda sürgünde yaşataraf İslamcı önder Fethullah Gülen, eğitimli ve laik eğilimli kuşak, polislerin yarısı ve hatta korkaklığa alışmış kurulu medya düzeninin bazı kesimleriyle kavga ediyor.
Batı’nın bölgede güvenebileceği yeni birini arfakatya başlfakatsı iyi olur. Avrupa Parlamentosu’nda merkez sağcı Avrupa kamu Partisi grubundan uzaklaşıp, Avrupa Muhafazakârlar ve Reformcular ittifakını kuran İngiliz muhafazakârlar şimdi Twitter’ı yasaklataraf Erdoğan ile aynı gruptalar.

6- İnternet öncesi çağın yaşlanan seçkinleri yavaş yavaş şimd2 gençlerin daha doğuştan bildiği bir şeyi öğreniyor; çağdaşlığı ve ekonomik yaşamı kapatmadan sosyal medyayı kapatfakatzsınız.
Türk Twitter üyeleri, internetin önemli bir gücünden faydalanarak yasağın etrafından dolanıyor. İnternet bir şebekeler şebekesi, bir kısmını kapatmanıza ruhsat vermeyen ve hiyerarşik olmataraf taraf yolları mevcut

Bu süreçteki önemli bir an bu, bir zfakatnların saygın devlet adamının her şeye muktedir olduğu tarafılsfakatsı içindeki bir palyaçoya dönüştüğü bir an. Homer Simpson’ın “Doh!” deyişi adeta bu an için buluş edildi. Ayrıca sorun Türkiye’nin iç sorunleri hakkında hiçbir fikri olmataraf insanlar nezdinde de, küresel düzeyde tarafkılanıyor.

7- Burada sorun Türkiye değil, sorun çağdaş olma hakkı.
Geçen haftaki hidrolik sondaj konferansında bir yönetim kurulu başkanı, “bir protesto, her yerde protesto anlamına gelir” demişti. bilakis Twitter’in bir yerde kapatılması, hiçbir yerde kapatılfakatması anlamına geliyor. politik elitlerin etkisizliğini ve kopuşunu sergileyen küresel bir tanıtım bu ve rakipleri bunun cümbüşünü yapıyor.


loading...

Yorumunuzu Bırakın