Twitter’da gizliniz saklınız kalmayacak

Twitter yeni bir aplikasyonyla, kullanıcıların geçmişte yazdıkları tweetleri arama motorunda bulunabilir hale getirecek.

Buna göre 2006 senesinde kurulan sosyal iletişim sitesi, kullanıcıların geriye dönük ve kamuya aleni bütün tweetlerini arama ya ruhsat verecek.

Bugüne dek, Twitter sadece 30 gün geriye gidilmesini olası kılıyordu.

(BBC Türkçe) Önümüzdeki günlerde yürürlüğe girecek aplikasyon yüzünden takriben yarım trilyon tweet içinde arama yapılabilecek.

Bilgiye erişim açısından ehemmiyetli bir gelişme olarak değerlendirilen bu aplikasyonnın, bazı Twitter kullanıcılarına mesele yaratabileceği belirtiliyor.

Twitter’da gizliniz saklınız kalmayacakTwitter’da gizliniz saklınız kalmayacak

Geçmişte paylaştığı şeyleri unutan bir kullanıcının, aplikasyon sebebiyle bu tweetinin hatırlatılarak rahatsız edilebileceği uyarısı yapılıyor.

aplikasyon nasıl çalışacak?

Teoride, bu aplikasyonyı kullanarak, istediğiniz insanın bütün Twitter geçmişine bakabilecek, eski tweetler arasında arama yapabileceksiniz.

ancak arama da sadece kamuya aleni tweetler görüntülenecek.

Twitter geçmişinde sözcük ve kullanıcı adı haricinde etiketler de aranabilecek, bunları ilk başlatan şahıs ler bulunabilecek.

mesela Google’ın eski üst düzey danışmanlarından Chris Messina’nın Twitter’da ilk etiket kullanan şahıs olduğunu biliyor muydunuz?

2007’de ilk kimliği Twitter hesabından paylaşan Messina, bugün çok sık kullanılan “justsayin” (“sadecesöylüyorum”) kimliğini de ilk kullanan şahıs ydi.

Utandıracak tweetlerden nasıl kurtulmalı?

Aslında geçmişyegânei tweetlerinizi gözden geçirmek ve rahatsız olduklarınızı silmek için Twitter birkaç metot sunuyor.

İlk seçenek, Twitter hesabınızı tama men kapatmak. eğer hesabınızı kapatırsanız, eski tweetleriniz arşivde 30 gün tutuluyor, peşinden arşivden de siliniyor.

Bu 30 gün içinde hesabınızı gene açıp faal hale getirebiliyorsunuz.

Ayrıca hesabınızı silmek yerine e-posta ve şifrenizi değiştirerek yeni bir hesaba geçebiliyorsunuz.

ancak bu cins metotlerde takipçiler kaybediliyor ve çoğu kullanıcı bunu göze alamıyor.

Dolayısıyla hesabını tama men kapatmak istemeyen kullanıcılar, yegâne yegâne tweetlerini gözden geçirip silebilir. ama bu oldukça vakit meydan ve yorucu bir süreç olabilir.

İlk tweeti silin

ama Twitter’ın yeni arama aplikasyonsı yüzünden “#FirstTweet” (Türkçesi: #İlkTweet) yazarak, ilk attığınız tweete dönebileceksiniz. Ve ilk tweetinizi sildikten sonra, aynı arama metotiyle bulduğunuz tweetleri silerek ilerleyebilirsiniz.

Twitter kullanıcılara eski tweetlerini arşiv olarak indirmeleri olanağını da sağlıyor. Bu arşivde, aylara bölünen tweetlerin içinde arama yapılabiliyor.

Twitter’da gizliniz saklınız kalmayacakTwitter’da gizliniz saklınız kalmayacak

Ve arşivde, her tweete bir link yer alıyor Dolayısıyla bir kullanıcı, arşivinden rahatsız olduğu tweetleri kolaylıkla bulabilir ve linke tıkladıktan sonra tweeti silebilir.

eğer tweetleri silmekle uğraşamıyor ama aynı vakit da hesabınızı kapama k istemiyorsanız, tweet silen aplikasyonlardan birini kullanmanız gerekebilir.

dış aplikasyonlar risk taşıyor

Bu aplikasyonlar, indirdiğiniz ve tasdik verdiğinizde, belirlediğiniz tarihten itibaren bütün tweetleri silebiliyor.

ancak bunun niçin söz konusu aplikasyonlara şifrenizi girmeniz gerekiyor ve bu da hesabınız açısından bazı riskler taşıyor. Dolayısıyla umumiyetle güvenilen, yaygın kullanılan bir aplikasyon yeğleme ediliyor.

Ayrıca uslu telefonlara indirilen bazı aplikasyonlar, oradan attığınız yanlış tweetleri gizliyor.

ama Twitter bu cins aplikasyonlara bazı kısıtlama lar getiriyor. Örneğin tweet silme aplikasyonları hiçbir vakit bütün tweetleri silemiyor.

Ayrıca tweetlerinizi silseniz de, bu yazdıklarınızdan sonsuza kadar kurtulduğunuz manasına gelmiyor. Örneğin ABD Kongre Kütüphanesi, kendilerine gönderilen her tweetin monitör görüntüsünü arşivliyor.

Yeni arama aplikasyonsıyla, tweetlerin daha sık arşivlenebileceği belirtiliyor.

loading...

Yorumunuzu Bırakın