Türkiye, internette ‘özgür olmayan ülkeler’ arasında

Merkezi Washington’da bulunan Özgürlük Evi (Freedom House), dünyanın muhtelif ülkelerinde internetin ne kadar hür olduğuna yönelik senelik raporunu açıkladı.
Türkiye, internette ‘özgür olmayan ülkeler’ arasındaTürkiye, internette ‘özgür olmayan ülkeler’ arasında
Özgürlük Evi’nin ‘Nette Özgürlük 2016’ raporunda Türkiye, ‘kısmen özgür’ düzeyinden, ‘özgür olmayan’ düzeyine indirildi. İnternet özgürlüğünde en hür ülkelere 0 puan, hür olmayan ülkelere de 100 puan verilerek yapılan değerlendirmede, Türkiye 61 puanla hür olmayan memleket arasında yer aldı. Geçtiğimiz sene 58 puanla ‘kısmen özgür ülke’ dahilinde değerlendirilen ülkeler arasında bulunan Türkiye, web özgürlüğü hakkında 2011 senesinden bu yana 16 puanlık bir gerileme gösterdi. Türkiye’de web özgürlüğünün son senelerde kötüleştiğine işaret edilen raporda, sosyal medya platformlarının engellenmesi, kullanıcıların ekseriyetle hükümet yetkililerine yönelik ya da dinle irtibatlı eleştirileriyle ilgili suçlamalardan adli kovuşturmaya uğraması gibi gelişmeler vurgulandı. Raporda bu kısıtlamaların, sosyal medya ve iletişim uygulamalarının darbe teşebbüsüne karşı halkı faaliyete geçirmede canlandırdığı kritik role karşın 15 Temmuz 2016’daki başarısız darbe teşebbüsünden sonra da artmaya devam ettiği belirtildi. Raporda Türkiye ile beraber kategorisi düşen ülkeler arasında Brezilya da yer aldı. Brezilya, ‘özgür ülke’ kategorisinden ‘kısmen özgür’ kategorisine geriledi. Çin ikinci defa ‘özgür olmayan ülke’ kategorisinde yer alırken, Çin’i Suriye, İran ve Etiyopya izledi. 65 ülkenin web özgürlüğünün irdelendiği raporda Özbekistan, Küba, Vietnam ve Suudi Arabistan da hür olmayan ülkeler içinde yer aldı. Uganda, Kamboçya ve Bangladeş ise, geçen seneye göre notu en çok düşen ülkeler oldu. DÜNYADA İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ KISITLAMALARI İKİYE KATLANDI Özgürlük Evi’nin raporunda, Dünya genelinde hükümetlerin anlatım özgürlüğünü kısıtlama, şifreleme teknolojilerini yasaklama ve yetkililerce kabul edilemez bulunan paylaşımlar yapan kullanıcıları cezalandırma gibi uygulamalarının ikiye katlandığı belirtildi.
Türkiye, internette ‘özgür olmayan ülkeler’ arasındaTürkiye, internette ‘özgür olmayan ülkeler’ arasında
ABD’de web özgürlüğünün de değerlendirildiği raporda, ABD’de internetin hür olduğu belirtildi. ancak araştırma yöneticisi Adrian Şahbaz, 8 Kasım’da yapılan başkanlık seçimlerini kazanan Cumhuriyetçi Partili Donald Trump’ın bu özgürlüğü ne kadar koruyacağına ait kaygıları olduğunu dedi
loading...

Yorumunuzu Bırakın