Türkiye Ekonomisinin En Temel 3 Sorunu

Ekonomiden mesul Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek'e göre Türkiye Ekonomisinin en esas 3 problemi enflasyon, işsizlik ve cari açık.

Türkiye Ekonomisinin En Temel 3 SorunuTürkiye Ekonomisinin En Temel 3 Sorunu
Türkiye ekonomisinin en esas sorunları.

Geçtiğimiz günlerde MÜSİAD Genişletilmiş Başkanlar Toplantısı’nda Türkiye ekonomisini değerlendiren Ekonomiden mesul Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Türkiye’nin enflasyon, işsizlik ve cari açık olmak üzere 3 esas problemi olduğuna dikkat çekti.

Enflasyon, işsizlik ve cari açık da son durum:

Enflasyon

Dünya Bankası 2017 yılında Türkiye’de enflasyonun yüzde 7 olacağını tahmin ediyor. 1 ila 1,5 yıl içinde enflasyon oranlarının 5,5 – 7,5 aralığına düşürülmesi umut edilse de bu hedefe ulaşmak çok da basit görünmüyor.

Ekonomiden mesul Başbakan Yardımcı Şimşek, mevcut yüzde 9 enflasyon oranının yüksek olduğunu anlatım ederek, enflasyonun Türkiye ekonomisinin esas sorunları arasında olduğunun altını çiziyor.

İşsizlik

Artış eğilimde olan işsizlik, 7 ayın zirvesine ulaştı. Önceki yılın Ekim ayında geçen yılın aynı dönemine göre işsiz sayısı 104 bin kişi arttı. İşsizlerin sayısı 3 milyon 147 bin kişiye yükseldi. İşsizlik oranı 10,5’e çıkarken işsizlik maaşına başvuranların sayısında da artış gerçekleşti. İşsizlik maaşına başvurular yüzde 15 arttı.

Cari Açık

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) verilerine göre, Kasım ayında cari açık rakamları 2,11 milyar doları gösterdi. Ocak-Kasım 2015 aylarında ise cari işlemler dengesi 27,8 milyar dolar açık verdi.


loading...

Yorumunuzu Bırakın