Türkiye’de çipli kimlikler

Türkiye’de pek çok hizmette ”yegâne yaşlı-yegâne şifre dönemi” başlayacak.

TÜBİTAK’ın Ar-Ge sürecini bitirdiği uslu kimlik yaşlılarının kullanıma girmesiyle Türkiye’de pek çok hizmette ”yegâne yaşlı-yegâne şifre dönemi” başlayacak.

Türkiye’de çipli kimliklerTürkiye’de çipli kimlikler

Türkiye'de çipli kimlikler

Yeni kimlik yaşlılarıyla e-devlet kapsamında bütün işlemler yapabilecek, e-imza atılabilecek, atm’lerden para çekilebilecek, yaşlı pasaport olarak da kullanabilecek.

Bolu’daki pilot aplikasyonnın tfakatmlanmasıyla elektronik kimlik yaşlıları, e-dönüşüm Türkiye İcra Kurulu’nun alacağı karardan sonra, bir senelik geçiş sürecinin sonrasında üç sene içinde bütün Türk yurttaşlarının kullanımına sunulacak.

TÜBİTAK BİLGEM UEKAE’de tfakatmen Türk mühendislerin 5 senelik Ar-Ge çalışmasında sona geldiği uslu kimlik yaşlılarının tanıtımı TÜBİTAK’ın Gebze yerleşkesinde yapıldı.

TÜBİTAK e-kimlik proje yöneticisi Oktay Adalıer, gazetecilere yaptığı sunumda, elektronik kimlik yaşlılarının Ar-Ge alt mimarisi ve gelinen son aşfakatya ait bilgiler aktardı.

Adalıer, halen kullanımdaki nüfus cüzdanı aplikasyonsına 1976’da geçildiğini anımsatarak, Türkiye’nin geçeceği elektronik sistemle yeni bir döngüvenilir başlayacağını dedi

2006 seneında Türkiye Araştırma Alanı (TARAL) projesi olan e-kimlik projesinin, TÜBİTAK BİLGEM UEKAE tarafından ar-ge çalışmaları, pilot aplikasyon ve yaygınlaştırma çalışmalarında sona gelindiğini bildirdi.

Bu süreçte yapılan Ar-Ge faaliyetleri nihayetinde TC Kimlik yaşlıının resim tasarımının yapıldığını ve üzerinde bulunacak emniyet tedbirlerinin belirlenerek aplikasyonsının gerçekleştirildiğini anlatan Adalıer, ayrıca yaşlıın emniyeti için özgün bir uslu yaşlı çipi ve ulusal uslu yaşlı işletim sistgüvenilirin (AKİS) de geliştirildiğini dedi

e-kimlik yaşlıının, standart yaşlı okuyucularla kullanılabileceğini dile getiren Adalıer, ayrıca kamu sal kullanım emeliyle emniyetli yaşlı Erişim Cihazlarının da geliştirildiğini anlattı.

-Pilot aplikasyonda neler yapıldı-

Pilot aplikasyonnın yapıldığı Bolu’daki çalışmalara ait bilgiler veren Adalıer, kent genelinde 60 nüfus memuruyla 220 bin uslu kimlik yaşlıının dağıtıldığını bildirdi.

498 köyün 287’sine mobil kayıt ünitesiyle gidildiğini ve burada çalışmalar yapıldığını dile getiren Adalıer, bu süreçte yaşlı üzerinde lüzumlu bütün iyileştirmelerin de yapılarak kimlik yaşlıının yeni versiyonlarının çıkarıldığını dedi

-TÜBİTAK Ar-Ge’de sona geldi, dizi karar almada-

Adalıer, TÜBİTAK’ın uslu yaşlııyla alakalı bütün Ar-Ge sürecini bitirdiğinı, Türkiye İcra Kurulu’nun kararının sonrasında yaşlıın ilk etapta bir ilde, sonra 7 bölgeden seçilecek birer ilde ve vatan haricinde 2 noktada kullanımına başlanacağını bildirdi.

Oktay Adalıer, yaşlıların bir senelik geçiş sürecinin sonrasında geçecek 3 seneın nihayetinde bütün Türk yurttaşlarının kullanımına sokulmasının hedeflendiğini belirtti.

-Pembe ve mavi kimlik yaşlıları tarihe karışacak-

Adalıer, yurttaşların uslu yaşlıları nerelerde kullanacaklarına ait şu bilgileri verdi:

”vatandaş elektronik ortamda kimlik doğrulfakat yapılabilecek. TC Kimlik yaşlııyla yegâne yaşlı-yegâne şifre döngüvenilire geçilecek. Hastane, banka, noter, web kredi yaşlıları dış master ve visa yaşlıı gibi her meydan da kullanılabilecek. Kimlik sahteciliğinden kaynaklanan yurttaş mağduriyeti önlenecek. e-Devlet kapsamında sunulan hizmetlere evlerden ve iş yerleri de dahil internetin bulunduğu her yerden kimlik yaşlııyla emniyetli şekilde erişilebilecek. Bu erişim, bilgisayarlar üzerindeki yaşlı okuyuculardan ya da taşınabilir yaşlı okuyucuları vasıtasıyla yapılabilecek. Kimlik yaşlııyla e-imza kullanılabilecek. Kimlik yaşlıı, vizesiz gidilen ülkelerde yolculuk belgesi olarak kullanılabilecek. yani elektronik pasaport özelliğine sahip olacak. ancak VISA gerektiren ülkeler için elektronik pasaport alınması ihtiyacı bulunacak.”

-Hak sahipliği denetimi basit ve emniyetli yapılacak-

Adalıer, elektronik kimlik yaşlııyla kuruluşlara istikbal yenilikleri ise şöyle anlattı:

”Hizmet veren kurum hizmeti meydan yurttaştan güvenilir olacak. vatandaşın orada olduğundan güvenilir olacak. halk hizmetlerinden yararlanan zatlerin hak sahipliği denetimi basit ve emniyetli bir şekilde yapılacak. Kimlik doğrulfakatsındaki yetersizliklerden kaynaklanan sosyal emniyet, sağlık sigorta ve bankacılık gibi meydan larda usulsüzlük, yolsuzluk ve mali kayıplar asgariye inecek. Kimlik yaşlıı, kamu kuruluşlarının yurttaşa yönelik sunacakları hizmetlerde elektronik iş süreçlerini desyegâneleyerek bürokrasiyi azaltacak. Sağlayacağı emniyetli zat doğrulfakatsı yüzünden kuruluşların sunduğu elektronik hizmetlerinin nitelik ve sasenearı artacak. Bu sayede yurttaş uzaktan kurumun uç noktasına gitmeden bir hayli işini elektronik ortamda çözecek. vatandaşın vakit ından elde edilen vakit tasarrufu iş kayıplarını önleyecek.”

Adalıer, ”Elektronik kimlik yaşlıı alternatifsiz bir sistem olup e-devlet açılımında yurttaşın kuruluşlara ulaşımında anahtar vazifesi görecek ve mahremiyetin korunmasını sağlayacak” diye konuştu.

-Akıllardaki sorular-

Adalıer, konuşmasının sonrasında soruları da yanıtladı. ”vatandaşın bütün bilgileri yaşlı üzerinde yüklü olacak. vatandaş hangi bilgisinin nerede görülmemesi gerektiğine nasıl karar verecek” şeklindeki bir soru üzerine Adalıer, ”Kişisel bilgilerin korunmasıyla alakalı kural tasarısı çıktıktan sonra bütün devlet kuruluşları elektronik devlet aplikasyonlarını bu yaşlıa entegre edecek ve yaşlı kullanımında o kurumun mevzuatı çerçevesinde yurttaşın izni kapsamında bilgiler çıkacak” cevabını verdi.

yaşlıların nerede basılacağına ait bir soru üzerine de Adalıer, Türkiye’de yaşlı basımı yapan 5 yerli Firmanın bulunduğunu belirtti. Adalıer, TÜBİTAK’ın projenin yalnızca Ar-Ge boyutuyla mesul olduğuna işaret ederek, ”ancak öngörüm, yerli firmaların ihaleye girmesi yönünde” diye konuştu Adalıer, kullanımdaki uslu yaşlıların çipinden mürekkebine kadar Türk endüstrisi imalatı olduğunu da vurguladı.

-Kopymeydan ması olası değil-

yaşlıın kopymeydan ma riskine karşı görünür ve görünür olmayan 9 koruyucu önlgüvenilir alındığını belirten Adalıer, bu şekilde yaşlıın kopymeydan masının olası olmadığını belirtti.

Adalıer, ”Kişi trafik kazası geçirdi ve şuuru yerinde değil diyelim. Bu vaziyette yaşlı nasıl kullanılacak” sorusunu da Adalıer, şöyle yanıtladı:

”Bu senaryo sağlık Bakanlığı için uygulanacak. Bu vaziyette bakanlığın nüfus müdürlüğü tarafından verilmiş bir sertifikası olacak. sağlık Bakanlığı bu yaşlıı bütün okuyucularında taktığında otomatik olarak bilgiler çıkması gerekiyor. Bu durum onaylanmadı, fakat yaşlıın içinde sınırlı acil kritik bilgiler mevcut hastanın şeker, tansiyon durum u, kullandığı ilaçlar ve kan grubu bilgileri gibi. sağlık Bakanlığının altyapıyı hazırlfakatsının sonrasında bu bilgiler yaşlıa yüklenecek. vatandaş, muayene olduktan sonra bütün bilgileri hastanenin emniyetli yaşlı okuyucularında doğrulanacak ve sürekli güncellenecek”

Adalıer, yaşlıa yüksek emniyet sağlayan dfakatr ve parmak izi kontrollerinin ise emniyet ve nakit transferi gibi durum larda kullanılacağını bildirdi.

uslu kimlik yaşlılarının büyük ihtimalle önümüzdeki 30-50 sene boyunca kullanılacağını anlatım eden Adalıer, bu sistgüvenilir altmimarisinın Türkiye’de oluşturulmasının öngüvenilire işaret etti. Adalıer, ”Devlet bundan sonraki süreçte sisteme entegre edilecek her konuyu bize iletebilecek ve biz yeni versiyonlarını çıkarabileceğiz” diye konuştu

-Okullardan stadyumlara kadar bir hayli meydan da basit lık-

Yeni kimlik yaşlılarının muhtelif sınavlarda da kullanılarak başkasının yerine sınava girmelerinin tfakatmen önüne geçilmesinin hedeflendiğini de belirten Adalıer, ”Burada çok kullanım meydan ı olacak. Örneğin stadyumlara girerken vaka çıkaranlar oluyor örneğin yaşlıın okutulmasıyla zatnin orada olup olmadığı da basit lıkla tespit edilebilecek. Okullarda yoklfakat yapılmasına gerek kalmayacak örneğin Öğrenci yaşlıını okutup yerine geçebilecek. Uygulfakatlar hayalinizin gidebildiği yere kadar…”

Oktay Adalıer, uslu kimlik yaşlılarına dfakatr ve parmak izinin yanında avuç içi dfakatr izi ile iris tanıma özelliklerinin eklenmesi için de çalışmalar yürüttüklerini sözlerine ekledi.

loading...

Yorumunuzu Bırakın