“TURKEY” DEĞİL; TÜRKİYE’NİN DOĞRU İMAJI

“TURKEY” DEĞİL; TÜRKİYE’NİN DOĞRU İMAJI “TURKEY” DEĞİL; TÜRKİYE’NİN DOĞRU İMAJI
Fulya Öztürk Placing

Stratejik İmaj ve Stil Danışmanı, Yaşam ve Oyuncu Koçu

http://www.facebook.com/fulyaozturkplacing

http://twitter.com/FOzturkPlacing

fulyaozturkplacing@gmail.com

“TURKEY” DEĞİL; TÜRKİYE’NİN DOĞRU İMAJI

Türkiye’nin tanıtımı iyi yapılmıyor ve imaj zedelemeyle yeterince mücadele de edilmiyor. Kafamdaki ilk soru şudur hep; “Ne vakit “Turkey” (hindi) yerine İngilizce olarak da “Turkiye” denmeye başlanacak güzel ülkemize?” Ve her vakit sorarım; “Moda fotoğrafçıları, Hollywood ve turistler 17 milyonluk nüfusuyla uygar metropol İstanbul’u, tüm uygar gökdelenlerini geride bırakarak sebep yalnızca çingene mahalleleri ve Türk diye turist Arapları fotoğraflayarak ülkelerine götürür? Ve turizm şirketleri posterlerinde sebep yalnızca hükümdar Ahmed Camii (Blue Mosque) gösterir de Boğaz’ı zevkle atlar?” İstanbul’un sembolü gerçekten hükümdar Ahmed Camii (Blue Mosque) midir? sebep Paris’in simgesi Eyfel Kulesi’dir ya da Londra’nın Big Ben saat kulesidir de bir kilise değildir o halde? Bu yanlışlar Türkiye’ye yanlış imaj verirken, yabancılara doğrusunu anlatmaya mahkum olmak sebep ? ”Türkiye Türkleri Orta Asya’dan gelmiştir”; ”Avrupa’ya akın eden Hunlar -Macaristan (Hungary)- ve İtalya’daki Etrüskler Türk’tür”, ”Orta Asya’da halen bir çok Türk ülkesi vardır”, ”Arap ülkesi değiliz” diye diye yorulmak… Ha bir de Almanya ve Fransa başta, bir çok batılı ülkenin Arap kökenli milyonlarca göçmen vatandaşı vardır da Türkiye sebep Arap andırılır?

George Clooney ve eşi avukat Amal Alamuddin varlığını ispatllakink için sözcü seçildi biliyorsunuz; Ermeni Soykırımının olmadığını da anlatmaya çalıştık. Ûklenin batısında I. Dünya Savaşı’yla boğuşurken, doğuda Osmanlı’yı meşgul eden Ermeniler sebep iyle İstanbul’daki Ermenilerin doğuya göçe zorlandığı işin doğrusu. lakin bir Hollywood starı daha çok haber oldu… Bu yıl ise, terör örgütleri Türk askerinin terörle mücadelesini internette yaydığı yalan yanlış bilgilerle baltallakin ve kurbanı masum halkmış gibi gösterme çabasında. Terör örgütleri sosyal medya aracılığıyla yabancı ülkeleri beş dilde yardıma çağırıyor ve mücadeleyi zorlaştırmaya, savaş çıkarmaya, Türkiye’nin imajına zarar vermeye çalışıyor.

konu ağırlaşmadan günlük detaylara girererek listeyi kabartalım. yeniden turistler İstanbul’a gelir gelmez fes takar poz verir. Kimse de ”Türk şapkası takmak istersen kalpak tak poz ver” demez. Aynı turistler ”kebab” (kebap) diye aradıkları şeyin Afganlardan; ”shisha, hookah” (nargile) diye ısrarla arandıklarının Perslerden; ”hammam” (hlakinm) diye ısrarla arandıklarının Romalılardan Osmanlı topraklarına geçtiğini sebep bilmez?

Türkiye’yi görmeden, görecekleri ülke hakkında biraz olsun okumadan gelirler. Ya da onlara kim anlatmaz? Semazenlere sebep ”whirling dervish” (dönen dervişler) derler? Dönenler derviş değildir ki. Ne vakit peynirin, yoğurdun Orta Asya’dan Türk göçleriyle Anadolu’ya, Avrupa ve dünyaya yayıldığını anlatacağız? Ne vakit ? Beyaz peyniri Avrupa’da herkes ”Greek feta cheese” (Yunan beyaz peyniri) diye biliyor! İspanya, İtalya ve Yunanistan’la ayni paralel üzerinde ve hatta Yunanistan’ın komşusu olmamıza rağ sebep Türkiye’de kar yağdığını duyunca şaşırırlar? İmaj ve görünüş derken, bir örnek daha, Türkleri pos bıyık diye anlatan insanlar, Orta Asya Türkleri ve Anadolu’ya gelip Selçuklular’ı oluşturan Türklerin az bıyık ve sakallı lakin uzun saçlı olduğunu, asıl pos bıyığın Arnavutlar’da ve Persler’de olduğunu ya bilmez ya da hiç telaffuz etmez. Bir de büyük şehirlerin meydanlarında özellikle sebep palmiye ağaçları dikilmiştir? Palmiyeler Türk ağacı mıdır yoksa Türkiye yerine Sahara çölünde mi yaşlakinktayız?

“TURKEY” DEĞİL; TÜRKİYE’NİN DOĞRU İMAJI “TURKEY” DEĞİL; TÜRKİYE’NİN DOĞRU İMAJI

arap ülkesi değiliz George Clooney kafamdaki soru kebab kebap manşet TÜRKİYE’NİN DOĞRU İMAJI 2015-12-20
loading...

Yorumunuzu Bırakın