TROY “Türkiye Ödeme Yöntemi” Nedir?

TROY “Türkiye Ödeme Yöntemi” Nedir?TROY “Türkiye Ödeme Yöntemi” Nedir?
Türkiye'nin Ödeme Yöntemi TROY Nedir?

Bankalararası ihtiyar Merkezi (BKM) tarafından çalışmaları yürütülen Türkiye’nin Ödeme Yöntemi kısaltılmış adıyla TROY geçtiğimiz gün tanıtıldı.

Visa, MasterCard ve American Express gibi dünyanın önde gelen ödeme sistemlerine Türkiye’de rakip olacak TROY, 1 Nisan 2016 tarihinden itibaren kullanılmaya başlanacak.

TROY Nedir?

TROY, açılımı “Türkiye’nin Ödeme Yöntemi” olan ve BKM tarafından çalışmaları yürütülen kartlı ödeme sistemidir. Tıpkı, Visa yahut MasterCard gibi kartınızın sağ alt köşesinde yer alacak TROY logosuyla, aynı logoya sahip üye iş yerlerinde ödeme yapabileceğiniz gibi ATM’lerden parasal işlemlerinizi de gerçekleştirebileceksiniz.

Şu anda ülkemizde bankalardan kredi kartı ve banka hesap kartı aldığınızda bankalar anlaşmalı oldukları ödeme sistemine ilişkin kartları gönderiyorlar. yine istemeniz halinde ödeme sistemleri arasında tercihte bulanma şansınız da mevcut TROY’da tıpkı bu şekilde dağıtılacak. Muhtemelen ödeme sisteminin kullanımına başlamadan önce birçok bankayla anlaşma haberlerini duyacağız fakat, BKM’nin 13 büyük özel ve halk bankası ortaklığında kurulduğunu biliyoruz. Bu sebeple ödeme sistemi kullanıma açıldığı anda muhtemelen ortak bankalar da müşteri tercihlerine göre TROY logolu kartları göndermeye başlayacaklardır. Büyük ihtimalle BKM Express gibi kampanyalarla yaygınlaşmaya çalışacağı da kuşkusuz.

Ayrıca, TROY’un yurtdışında da kullanılabileceğini hatırlatmakta yarar mevcut BKM tarafından açıklanan 1 Nisan 2016 tarihinden itibaren TROY, ATM ve POS cihazlarında kullanılabilecek.


loading...

Yorumunuzu Bırakın