Torrent Ekonomisi: kim, nasıl, ne kadar para kazanıyor?

Yıllık milyonlarca dolar gelir elde edilen torrent piyasası katılımcıları kimler, ne kadar nakit kazanıyorlar ve sistemleri nasıl işliyor?

Torrent Ekonomisi: kim, nasıl, ne kadar para kazanıyor?Torrent Ekonomisi: kim, nasıl, ne kadar para kazanıyor?
Torrent Ekonomisi.

Geçtiğimiz günlerde popüler torrent sitelerinden KickAss Torrent’in kapatıldığını ve sahibinin tutuklandığını okumuştuk. Kapatılma sebebi malum telif haklarından dolayı kapatıldı. KickAss kapatılsa bile The Pirate Bay gibi torrent devleri hala piyasada ve hizmet vermeye devam ediyor.

Bugün, milyarlarca dolarlık gelir elde edilen torrent piyasasının nasıl çalıştığını, kimin ne kadar nakit kazandığını ve sistemin merkezinde neler olup bittiğinden bahsetmek istedim.

Torrent sitelerinden TV şovları, filmler, müzik ya da bilgisayar oyunları gibi derhal her şeyi maddi bedel ödemeden indirmek ve kullanmak mümkün oluyor.

TV yayınları, müzik ve bilgisayar oyunları bir yana olsun film endüstrinin merkezi sayılan Hollywood, yalnızca film ve filmlere yönelik içeriklerden her yıl 93.8 milyar dolar kazanıyor. Bunu dünya genelinde düşünüp; TV şovları, sıra ler, müzik gibi diğer medya veri akışlarını da eklediğimizde ortada rakamsal açıdan ne kadar büyük bir piyasa olduğunu daha net görebiliriz.

Ne kadar nakit kazanıyorlar?

Aylık yaklaşık 50 milyon ziyaretçi meydan KickAss Torrent’in yılda 12.5 – 22.3 milyon dolar arasında gelir elde ettiği tahmin ediliyordu. Burada göz önünde bulundurulması gereken piyasada yegâne oyuncunun KickAss olmadığıdır. The Pirate Bay gibi daha popüler torrent sitelerini de hesaba katarsak piyasada elde edilen gelirin daha büyük boyutlarda olduğunu görebiliriz.

Daha önce ülkemizde illegal sıra yayınları yapan Dizimag adlı bir site vardı. Site 2013 yılında kapatılmış ve sahibi gözaltına alınmıştı. O tarihte siteyle alakalı basında çıkan haberlerde sitenin tahminen aylık 7 bin dolar gelir elde ettiği yazılmıştı. Dizimag doğrudan bir torrent hizmeti vermiyordu ama site dolaylı da olsa aynı piyasanın oyuncusuydu. Şu anda durumu hazırda illegal yayın yapan onlarca sıra ve film sitesi de torrent piyasasının en küçük oyuncularıdır.

Herhangi bir kullanıcı torrent servislerini kullanarak istediği içeriklere kendi ulaşabiliyor. Diğer profilden bahsettiğim illegal sıra -film siteleriyse aynı içeriklere ulaşıp, bu içerikleri kendi sitelerinde bir şekilde ziyaretçileriyle paylaşıyorlar. başka bir deyişle içerikler torrent ile elde ediliyor ama dağıtım yolu değişebiliyor. Bu da piyasada farklı gelir elde etme yollarının olduğuna işaret ediyor. Bir de bu işin illegal dosya paylaşım siteleri ayağı da mevcut Örneğin, popüler dosya paylaşım sitesi Megaupload‘ın telif hakkı sahiplerini 500 milyon dolar yakın zarara uğrattığı gerekçe gösterilerek kapatılmıştı.

Nasıl nakit kazanıyorlar?

Torrent sitelerinin kullandığı üç farklı nakit kazanma yolu mevcut En sık kullanılan yol, tanıtım geliri. Her bir site tanıtım alarak gelir elde ediyor. Piyasanın alt oyuncuları dediğim sıra -film siteleri de çoğu vakit yalnızca tanıtım gelirleriyle ayakta duruyor.

Torrent sitelerinin daha yaygın olan başka bir gelir kapısı da aygıtlara kötü amaçlı yazılım (malware) dağıtmaktır. İlgili sitelerden indirilen içeriklerle gönderilen kötü amaçlı yazılımlar bilgisayar sistemlerine zarar verme amacıyla gönderiliyor. ama esas amaçları adware ve spamware kombinasyonuyla aygıt kullanıcılarına daha fazla tanıtım göstermek ya da kişisel bilgileri çalarak bunları satmak gibi nedenlerden oluşuyor.

Benzeri sitelerin gelir elde ettiği bir diğer yol da bağış toplamak. Pek çok torrent sitesi ziyaretçiler yanından belirli miktarlarda gönderilen bağışlarla hatırı sayılır kazançlar elde edebiliyorlar.

Piyasada kimler kazanıyor?

Torrent katılımcılarının büyük bir kısmı gönüllü olarak bu işi yapıyor. Örneğin, beğendiği herhangi bir müziği ya da satın aldığı herhangi bir programı ağa yüklüyor ve karşılığında herhangi bir nakit beklentisi olmuyor. Onlar ücretsiz elde ettikleri içerikleri kullanarak kazanan yan olmayı yeğleme ediliyorlar.

Bunun yanı sıra bazı yükleyicilere içerik başına 200 ila 250 dolar arasında nakit verildiği de biliniyor. Bu vaziyette piyasanın maddi açıdan kazananlarından bir kısmının içerik yükleyicileri olduğunu söyleyebilirim.

Piyasada illegal mahalli sıra -film siteleri de kazanan yanta. Söylediğim gibi onların çoğu tanıtım geliri elde ediyor. ama mahalli oyuncular farklı kimselere de kazanç kapısı oluyor. Örneğin, bugün yeni bölümü yayınlanan herhangi bir sıra için ülkenin dilinde çevirilere ihtiyaç duyuluyor. Çoğu çevirmen, çeviri sitelerinde bu işi gönüllü yapıyor olsa da bir kısmının dakika başına çevirilerden ücret aldığı biliniyor. Diğer profilden çevirilerin paylaşıldığı çeviri siteleri de mahallide kazananlar yanında.

Bol trafik, bol talep ve tanıtım görmeye isyegâneli bir o kadar kullanıcının olduğu yerde tanıtımverenlerin olmadığı düşünülemez. İllegal sitelerde tanıtım ücretlerinin oldukça düşük olması sebebiyle tanıtım hizmetlerine daha az ödeme yapan ve maliyeti azaltan tanıtımverenleri de kazananlar yanında düşünmek gerekiyor.

Elbette piyasanın en büyük kazananları en tepede yer meydan lar. Sitelerin sahipleri kazanç pastasından en büyük payı alıyor.

Kimler kaybediyor? Görünürde kaybeden yan; film ve müzik yapımcıları, dağıtıcılar ve medya şirketleri. Daha da daraltacak olursam; oyuncular, müzisyenler, yazılımcılar ve tüm emekçiler de piyasanın kaybedenler yanında yer alıyor.


loading...

Yorumunuzu Bırakın