TEHLİKELİ AKSESUARLAR

TEHLİKELİ AKSESUARLAR TEHLİKELİ AKSESUARLAR
Fulya Öztürk Placing

Stratejik İmaj ve Stil Danışmanı, Yaşam ve Oyuncu Koçu

http://www.facebook.com/fulyaozturkplacing

http://twitter.com/FOzturkPlacing

fulyaozturkplacing@gmail.com

TEHLİKELİ AKSESUARLAR

Moda olmaları ya da bir klasik olmaları tlakinm da üzerinizde taşıdıklarınızın sağlıklı olup olmadığını düşünüyor musunuz?

Sokakta gördükçe irkildiğim parçalar mevcut ; ne mevcut ki herkes hepsini taşımaya çok meraklı. Bazen durup dururken kuyrukta, vapur iskelesinde ya da bilet gişesinde laf atıp konuşmaya başlıyorum insanlarla.

“Gözlükleriniz çok güzel görünüyor lakin UV filtreli mi yoksa gözbebeklerinizi yakıyor mu?”…”Ayakkabılarınız çok güzel görünüyor lakin hangi maddeden üretildiğini biliyor musunuz?” Tabii ki insanlar tanımadıkları birinden dolaysız bir düşünce alınca irrite oluyor lakin ne kadar denizyıldızını denize geri atsam kâr ettiğimi düşünüyorum…

İşte sağlığınızla oynadığınız aksesuarlar:

1. UV filtresiz gözlük: Bir güneş gözlüğü pahalı olmak zorunda değil. Tekstil markaları da tlakinmlayıcı aksesuar olarak çok güzel ve UV filtreli güneş gözlükleri gözler önüne seriyor raflarında… fakat işporta gözlük de almayın. Ultra viyole filtresi olmazsa gözlüğünüz gözbebeklerinizi yakar.

2.Parmakarası terlik: Ayak parmak arası derilerinin en az göz kadar duygulu olduğunu biliyor muydunuz? Mikrop emmeye bu kadar açık olan o kibar ve savunmasız deriye plastik ve ne tür kanserojen bir boyayla boyandığı belli olmayan ‘parmakarası terlikler”i geçiriyorsunuz ya şaşıyorum! O plastik ve kötü boya her saat o kibar deriyi rendeliyor ve kanserojen maddelerini derinize emdiriyor. Bir de o hiçbir yerden ayağınızı tutmayan terlik ayağınızdan düşmesin diye en sondaki küçük ayak parmaklarınızı kıvıra kıvıra kemiklerini yamulmaya alıştırıyorsunuz. Değer mi?

3.Bebek bandı: Yeni doğmuş bebeğe dev gülüyle saç bandı takan kız anneleri! Kafanız nerede? İlk 6 ay baş kemikleri henüz sertleşmeyen bebeklerin başına değil lastik saç bandı, toka bile takmlakinnız lazım. Niye bebeğin alın bölgesini kalıcı olarak daraltmaya bu kadar meraklısınız?

dört Piercing: Rockçısın, aykırısın da hijyeni bu kadar mı önemsemiyorsun? lisan piercingi iltihaplana n birinitanımıştım bir 10 yıl kadar önce. Kızcağız 2 hafta balon gibi dille dolaşmıştı. Ne aş yiyebiliyor ne de konuşabiliyordu. Bir de göbek deliğindeki piercingi pantolonunun bel kemerine takılıp deriyi, eti yırtan birini duymuştum. Piercingin illa deri içinden geçmesi gerek kalmiyor Küpe gibi geçici ve yapıştırılarak takılan halka versiyonları da mevcut . Aranır, bulunur.

5. Boyundan ağır çanta: ekonomi muhabiriyken bu hatayı ben de yapmıştım. Bir cüzdan büyüklüğündeki boyundan çapraz çantlakin yalnızca röportaj teybimi ve pillerini koymuştum. Bu bile boyun fıtığının eşiğinden dönmeme sebep oldu. Siz siz olun çapraz çantalarınız çok küçük bile olsa ağırlıklarla doldurmayın.

6. Sıkı evlilik yüzüğü: Hepimiz aşkımızın nişanesini hep elimizde taşımak isteriz. Bunu on yıllarca ve hiç parmaklarından çıkarmadan yapan insanlar biliyorum. Elleri suyun altına gidiyor; su topluyor; kilo alınca o parmak şişiyor… Bir bakıyorsunuz kan dolaşımı artık durma noktasına geliyor. Bana kalırsa aşkın nişanesi o yüzük değil, eşinize her gün ve insanların içinde de söylemekten çekinmeyeceğiniz “Seni Seviyorum” cümlesi.

7. Dar kot pantolonlar: Yalnızca kızlar değil erkekler de çocuk sahibi olma şanslarını yarıya indiriyorlar dar kot pantolonlarla… Vücut hatlarınızı dar kot pantolonlar satmıyor; sizin ne kadar kaliteli giyindiğiniz daha önemli aslında. Beli itibarıyla kafası vazoya sıkışmış kedi gibi görünen, iç organları birbirine girmiş insanlar ne yazık ki göze hiç hitap etmiyor.

8. Karda takılmayan bere/atkı: Havalı görüneceğim diye soğuk havada atkı takmayanlara yegâne söyleyeceğim yüz felcine davetiye çıkardığınız. hemen değil ana yavaş yavaş… Ve kati sonuç…

9.Suni deri: Plastik nedir ya? Ne zlakinn tas ve leğenden sonra üstümüze giyilsin diye uydurulmuştur?? Deri alın cildiniz soluk alsın. Ucuz deriler de mevcut korkmayın. Ha bir de deri aldıkça piyasada derinin ucuzlayacağını da hiç unutmayın.

10. Naylon iç çlakinşırları: Bunlar da kanserojen. Hem en hastalığa açık en duygulu bölgelerinizi ter içinde bıraktırıp hem de ne boyasıyla boyandığını bilmediğiniz naylon yegânestilin boyasının terinize karışarak derinizin daha iyi emmesini sağlıyorsunuz. Pes diyorum!

12. Kapllakin takılar: Altın kapllakin da imitasyon takılar da dahil kapllakinlı takıların sağlık için hiçbir garantisi yok. Deriniz bir takıyı paslandırmaya başladıysa oksitlenme meydana geliyordur. Artık o takıyı takmaya niye ısrar ediyorsunuz? Ucuz olsun diye bakırla üretilip bilmem ne suyuna batırılan takınızdan bir an önce kurtulun.

TEHLİKELİ AKSESUARLAR TEHLİKELİ AKSESUARLAR

AKSESUAR manşet TEHLİKE 2016-08-02
loading...

Yorumunuzu Bırakın