Tasarruf Yapmak İçin 5 Basit Yol

Tasarruf Yapmak İçin 5 Basit YolTasarruf Yapmak İçin 5 Basit Yol
Tasarruf yapabilmenin 5 kolay yolu.

Tasarruf yapılmadan birisikim yapılamayacağını düşünenlerdenim. Ne kadar geliriniz olursa olsun evinizde ve daha umumi manada yaşamsal faaliyetlerinizde tasarruf yapmıyorsanız birisikimde yapamazsınız ya da gelirinize nispetle çok daha az birisikim yaparsanız.

Çok daha fazla birisikim yapmanın yolu tasarruftan geçiyor. Neyse ki, uzun uğraşlarım neticesinde şurada bir tasarruf kategorisinin oluşturulmasında ikna edici olabildim.

Önümüzdeki günlerde tasarrufun ne kadar önemli olduğunu anlatmaya devam edeceğim. mesela cep telefonu kullanırken bile tasarruf yapabilmenin şaşırtıcı yollarını burada hep beraber keşfedeceğiz. Demem o ki, birçok açıdan her manada tasarruf mümkün. fakat öncesinde bugün tasarruf için yapılabilecek gayet kolay 5 yolu anlatmak istiyorum.

Hayatınızı düzenlemeye ve tasarrufu öğrenmeye hazır mısınız? En kolay 5 yol ile başlayalım.

1. Gıda İsrafından Kaçının

Yaşamsal mecbur ihtiyaçlar arasında gıdalar yer alır. Tasarrufa başlamanın en iyi yollarından birisi gıda israfı yapmamaktadır. Market alışverişinin ardından buzdolabının derinliklerine koyup, unuttuğunuz ya da tüketemediğiniz zerzevatleri kaç defe çöp kutusuna yolladınız? Ya da küflenen diğer gıda ürünlerini…

Bu madde Pınar Aç Bitir reklamını aklıma getiriyor. Reklamda gram gram alışveriş yapan kadın, bakkalın tuhaf tepkileri üzerine “kalıyor sonra…” cevabını veriyor. O reklamı bir hatırlayalım:

Aslında olması gereken tam da bu. Gıda israfından kaçınmanız için yalnızca tüketebileceğiniz miktarlarda alışveriş yapmanız şart. Özellikle; zerzevat ve şarküteri gıdaları için bu maddeye dikkat edebilirsiniz.

Gıda israfından kaçınmanın en iyi yolu, öğün planlaması yapmaktır. Günümüzde birçok otel ya da yemekhaneler öğün planlaması yoluyla tasarrufu sabit tutmaya çalışırlar. Sizlerde öğün planlaması yaparak her ay ya da her hafta yalnızca ihtiyacınız kadar alım yaparsanız tasarruf etmiş olursunuz.

iki Tasarruf Yapmanızı Sağlayacak Özel Takvim Hazırlayın

Tasarruf yapmanızı sağlayacak düzenli bir takvim hazırlayın. Örneğin, otomobilinizin bakım ve temizliğini her ayın 15’inde yaptığınızı düşünelim. Bunu takvime yazdık, normal şartlarda fiyatı yüksek olan bakım ürünlerini uygun fiyata bulduğunuzda indirimden alarak, tasarruf takviminize ekleyebilirsiniz.

Ya da takvim örneğimizi biraz daha genişletelim, üç ay sonra çok sevdiğiniz küçük yeğeninizin doğum günü ve en çok istediği oyuncak bugün Toyzz Shop‘da %50 indirimli. O halde üç ay sonra armağan etmek üzere bugün alın ve takviminize bir tik daha koyun.

Son bir örnek daha, yıl nihayetinde evlilik yıldönümünüz yaklaşıyor; bu güzel gün için küçük bir tatil planlıyorsunuz o halde erken rezervasyon avantajlarından yararlanın ve tasarrufu elinizde tutun.

Yapacağınız özel tasarruf takvimi gelecekyegânei mutlak harcamalarınızı görmenizi sağlayarak, indirimleri yakalayabilmeniz için size avantaj sağlar.

3. basit ama Etkili: Kiler

hemen hemen herkesin hanesinde kiler bulunur. Peki, siz evinizdeki kileri etkin bir şekilde kullanıyor musunuz?

İndirim dönemlerinde aldığınız ve uzun süre beklemeye müsait olan konserve, reçel, makarna gibi gıdaları kilerinizde stoklayabilirsiniz.

Kileri dağınık bir şekilde kullanmak yerine yerli yerinde yerleşim yapmayı unutmayın. yıllar sonra kurtlanmış bir paket makarnayı kimse görmek istemez.

dört Çamaşır Yıkama Planınız mevcut Mı?

Eğer hala çamaşırlarınızı düzensiz olarak yıkıyorsanız, hemen bir plan hazırlayabilirsiniz. Örneğin, işe gitmeden önce her sabah çamaşır makinesini çalıştırabilirsiniz.

Yarın sırf en sevdiğiniz gömleği giyebilmek için gereksiz yere çamaşır makinesini yarı boş olarak çalıştırmayın! basit gibi görünse de çamaşır planı; elektrik, deterjan, su gibi pek çok yönden tasarruf sağlamaktadır.

Pek Dikkat Çekici: ING Bank’tan akça Biriktirmek için 20 Öneri

5. ürem Ödemeyin, Bu Sizin Elinizde

Elektrik, doğalgaz, su, telefon, kredi kartı, web faturalarınızı ödüyor olmalısınız. Düzenli bir şekilde ödeme yapıyorsanız, bu harika! fakat, ödemelerinizi az da olsa geciktiriyorsanız muhtemelen her ay düzenli olarak faizde ödüyor olmalısınız.

Faturalarınız için otomatik ödeme talimatı vermeniz, rötar faizlerinden kurtulmanın en iyi yollarından birisidir. Ayrıca, otomatik ödeme talimatları yüzünden faturalarınızı yegâne yegâne denetim etmekten kurtulursunuz, böylece unutma ihtimaliniz de ortadan kalkar. Tüm faturaları her ay denetim etmek yerine, banka hesabınızı denetim etmeniz tasarruf yolunda işinizi çok daha kolaylaştıracaktır.


loading...

Yorumunuzu Bırakın