Tasarruf Yapanlar için Yatırım Önerileri

Eğer ki elinizde bir miktar paranız varsa ve bu parayı yatırım yaparak değerlendirmek istiyorsanız bu yazıya göz atmanızda çıkar mevcut

Tasarruf Yapanlar için Yatırım ÖnerileriTasarruf Yapanlar için Yatırım Önerileri
Tasarruflarını yatırım yaparak değerlendirmek isteyenler için öneriler.

Bu yazımda yatırım araçlarından hangisine nasıl yatırım yapılması gerektiğine yönelik tespitlerim yer alacak.

İlk olarak şunu hatırlatmakta çıkar mevcut Yatırım yapacağınız miktarı kaybederseniz de üzülmeyeceğinizden güvenilir olun. Warren Buffett’ın da dediği gibi elinizdeki paradan artan miktarla değil, kenara ayırdığınız paradan arka ye kalan miktarla geçinmeye çalışarak tasarruf yapmalısınız.

İlk olarak yapmanız gereken hususlardan birisi kısa bir süre de olsa piyasa takibinde bulunmaktır. Yatırım yapmaya karar verdiğiniz yatırım aracı her ne ise geçmişteki ve şu anki mevcut konumu değerlendirilerek bir karar verme sürecine gidilebilir. Yok, ben böyle şeylerden anlamam diyorsanız eğer, risk algınıza göre çeşitli yatırım teklifleriyle karşılaşabilirsiniz.

Ben tasarruf yaptım ve yatırım yapmak istiyorum diyorsanız eğer ilk olarak finans alanında uzmanlaşmamış kitle, döviz ve altına yatırım yapmanızı tavsiye eder. Bu yatırım araçları kişiye kazandırır mı? Evet, kazandırır yalnız uzun vadede. çünkü bugünün dolar kuru ve nema oranları arasında formülleriyle bir hesaplama yapıldığında yıl nihayetinde doların 3.05 YYTL civarında seyredeceğini söyleyebiliriz. ancak 1 yıllığına yatırım yapmış bir kişinin yıl nihayetinde bu dolar kurundan elde edeceği kazanç kişiyi mesut eder mi orası meçhul. başka bir deyişle anlayacağınız döviz uzun vadeli yatırım aracı haline dönüştürüldüğünde kişiyi mesut edecek bir getiri sağlar. Kaybetme riskini de unutmamak gerekir.

Özellikle dolara yatırım yapıp yapmama hakkında endişeli yatırımcılar için küçük bir not da eklemek isterim ki, doların bu denli yükselişinin altında FED’in doların değerini euro’ya yaklaştırma çabası mevcut Bu yüzden euro /dolar paritesi yatırımcılar için fazlasıyla önem yeryüzü etmekte. Bu da yatırım yapacakların aklının bir köşesinde mutlaka bulunmalı.

Bir diğer yatırım aracı ise pay senetleri. Bir şirket kurulurken o şirketin batacağı hesaba katılmaz ve pay senetlerinin vadesi ebedi olarak kabul edilir ki bunlara bir de büyüme oranı eklenir ve yatırımcıya oldukça karlı görünür. ama finanstaki net bir kuraldır bu ve akıldan çıkarılmamalıdır.“YATIRIMIN GETİRİSİ NE KADAR YÜKSEKSE RİSK DE O KADAR YÜKSEKTİR.” Bu mevzuda seçim sizin.

Bir diğer yatırım aracı ise devlet tahvilleri. Bunlar Amerikan finans sistgüvenilirde risk-free olarak nitelendirilir. başka bir deyişle risksiz yatırım aracı. umumiyetle 1 yıllığına alınır ve getirileri oldukça düşüktür. ancak ortaya koyduğunuz parayı asla kaybetmezsiniz. En kötü ihtimaliyle örnek verecek olursam 100 YYTL yatırdıysanız 100 YYTL’yi vadesi gelince arka alırsınız, ki böyle bir vaziyette da ülkenin çok büyük bir dar boğaza düşmesi gerekir.

Kısaca özetleyecek olursam, uzun vadeli yatırım düşünüyorsanız bayağı pay senetlerini (common stock) ya da döviz ve altını, yok ben kısa sürede risk almadan yatırım yapmak istiyorum diyorsanız devlet tahvilleri sizin için biçilmiş kaftan olacaktır.


loading...

Yorumunuzu Bırakın