Tarım alanı olmayan ülkede tarım yapmak!

Singapur, tükettiği meyve ve sebzelerin yüzde 90’ını ithal eden ufak bir ada ülkesi. yalnız ülkede teraslara, boş arsalara ve hatta kaldırımlara kurulan şehir tarlaları yavaş yavaş artıyor.
Tarım alanı olmayan ülkede tarım yapmak!Tarım alanı olmayan ülkede tarım yapmak!
  Bunda en çok da Edible Garden City (Yenebilir Bahçe Şehri) projesinin kurucularından 35 yaşında olan Bjorn Low’un parmağı mevcut Son dört senedir Low şehirlilere kendi ziraat ürünlerini nasıl yetiştirebileceklerini öğretiyor. Bjorn Low, “Tarım konusunda en ufak bir fikrim yoktu. Singapur’da pek tarla bulma şansınız yoktur. Hayatta kalmak için bilinmesi gereken en ehemmiyetli şeylerden birisi olduğunu düşündüm” diyor. Low adada yetiştirilecek ürünler hakkında eski çiftçilerden düşünce alıyor. Organik çiftliklerden getirdiği torumları şehirde ekerek kendi meyve sebzelerini yetiştiriyor: “Doğa çok iyi bir muallim Size dengenin prensibini öğretiyor. İlk başladığımda her tarafta böcek görünce tedirgin oluyordum. Şimdi onların doğanın çok mühim bir parçası olduğunu görüyorum. Bu, hayatın her vakit değişmekte olduğuna ve yeniden etmediğine değin bir felsefe.” Low ve o vakit sevgilisi şu an eşi olan Crystal tan 20’li yaşlarının ortalarında reklamcılık sektöründeki işlerini bırakıp 4 sene boyunca organik çiftliklerde çalışmışlar. Low biyodinamik ziraat üzerine de bir diploma aldıktan sonra 2012’de Singapur’a dönüp Edible Gardens projesine başlamış. Güzellik ürünleri satan Spa Esprit Group kurucusu Cynthia Chua tarafından keşfedilmiş ve Chua’nın şirketi Edible Gardens’a büyük bir yatırım yapmış. Spa Esprit Group da Low’un takımının yetiştirdiği bitkileri güzellik ürünlerinin yapımında kullanıyor.
Tarım alanı olmayan ülkede tarım yapmak!Tarım alanı olmayan ülkede tarım yapmak!
Low, “Şehirliler ve tabiat ya da ziraat arasında büyük bir kopuş mevcut Yedikleri şeylerin nereden geldiğini dahi bilmiyorlar” diyor. Kendisinin aş yemeyi çok seven biri olduğunu denen Low, Edible Garden City yüzünden şehirdeki restoranların mahalli ürünleri yemeklerinde kullandıklarını belirtiyor. Low, projenin bir sonraki adımının tarlaları Singapur geneline yaymak olduğunu söylüyor.
Tarım alanı olmayan ülkede tarım yapmak!Tarım alanı olmayan ülkede tarım yapmak!
Edible Garden City’nin şirket gelirinin ise 2017’de 1 milyon dolara çıkması bekleniyor.
loading...

Yorumunuzu Bırakın