TAKININ ALTIN ÇAĞI

TAKININ ALTIN ÇAĞI TAKININ ALTIN ÇAĞI
Fulya Öztürk Placing

Stratejik İmaj ve Stil Danışmanı, Yaşam ve Oyuncu Koçu

http://www.facebook.com/fulyaozturkplacing

http://twitter.com/FOzturkPlacing

fulyaozturkplacing@gmail.com

TAKININ ALTIN ÇAĞI

Nasıl da çekti sizi başlık değil mi? Burada yalnızca takılardan söz edeceğimi sanıyorsanız yanılıyorsunuz çünkü her yazıda kulağınıza bir ‘küpe’ vermeden edemiyorum biliyorsunuz. umumi olarak 90’lı yıllar art döndü modada. Hem de ne dönüş! O zama nlar da takıya bu kadar meraklıydık ama bu zama nın takıları bambaşka.

Bir defa yalnızca 90’ları içermiyor. Aralarında gotik takılar da mevcut Viktoryen dönemden takılar da. Hatta bu yılın orjinal takıları da. Hepsini tak, karıştır birbirleriyle de iyi gidiyorlar. 90’lar modasıyla gelen vitrinler üzerinde de konuşalım. Takılarde neler görüyoruz? Bol bol imitasyon takılar. Maya ve Antik Yunan takıları ağırlıkta lakin Antik Anadolu takıları da pek iyi gidiyor beraber zira bölgeler farklı da olsa antik dönem aynı zama n dilimine ait; görünümleri de çok yakın birbirlerine. Hepsi teknolojik açıdan gayet başarılı kalıplara dökülmüş, özenle tasarlanmış birbirinden güzel takı… Türk aksesuarlarıyla günden güne daha çok gurur duyduğumu söylemeliyim. Yurtdışındakiler toz kondurmuyor hatta memleketimin aksesuarları daha az maliyetle, daha çok çeşitle, daha kaliteli yapılıyor bilesiniz.

Ayrıca altın ve mücevher nasıl da unutuldu görüyor musunuz? Altın fiyatları artarken imitasyon faklı bir yönden iyi bir kaçış yolu oldu. İyi de oldu… Kişisel olarak istediğiniz mücevheri getirin bir mavi boncuğun ya da mercan bir kolye ucunun yerini hiçbir pırlanta tutama z kanaatindeyim. Takıya karşı romantik bir bağ kurulmalı. Bunu çoğu kişi atlıyor.

Maneviyat… Hangi takıyı neyle takacağımıza karar verirken düşündüğümüz kadar birbirbirimize ne yaptığımızı düşünmeye zaman ayırmıyoruz. Vitrinlere baktığımız kadar kitapçılarda baş yormuyoruz. Kendimizi parlatmak ne ise bakış açımızı aydınlatmak için bu kadar durup düşünmüyoruz. Mutlak olarak bir konuya takılıp kalmak sürekli düşünüp düşünüp kabuslar görmek yeğleme edilir oldu nedense. neden aklımızı şu kristal taşlar kadar parlatamıyoruz?

Bir defa en çok gördüğüm psikolojik trend “o yaptı ben de yapayım/yaparım trendi” Sen kendini buna uygun görüyor musun? Sen bu musun? Bir düşünmeli… “O dekolte giyiyorsa ben de giyerim” “Onda apartman topuk ayakkabılar varsa ben de alırım” ya da “Filanca şu partiye rey verdi o sebepten sempatim var” söyleyenleri duymadık mı Haçünkün seçimlerinden önce? Özenmek değildir yaşam kurmak… Sempati değil sizi kurtaracak olan; geleceğinizi inşa etmektir. Tıpkı takılara gösterdiğiniz hassaslık gibi hatta daha fazlasını hak ediyor geleceğinizin görünüşü…

TAKININ ALTIN ÇAĞI TAKININ ALTIN ÇAĞI

 

Altın fiyatları apartman topuk manşet Takının altın çağı Viktoryen dönem 2015-11-28
loading...

Yorumunuzu Bırakın