İstihbarat skandalı DuckDuckGo’ya yaradı

ABD milli emniyet Dairesi’nin (NSA) saklı istihbarat operasyonlarını içeren ‘PRISM’ programının ortaya çıkmasının peşinden ABD başta olmak üzere web kullanıcılarının arama motorlarına olan güveni az oldu İnternet kullanıcıları, şahsi bilgileri kaydetmeyen DuckDuckGo arama motoruna akın ediyor.

İstihbarat skandalı DuckDuckGo’ya yaradıİstihbarat skandalı DuckDuckGo’ya yaradı

İstihbarat skandalı DuckDuckGo’ya yaradı

NSA’nın milyonlarca ABD’linin cep telefonu kayıtlarını saklıce topladığını ve koca teknoloji şirketlerinden müşterileri hakkında bilgi talep ettiğini ortaya çıkaran skandalın peşinden web kullanıcıları saklıliklerini ihlal etmeyecek arama motoru arayışına düştü.

ABD lokasyonlu DuckDuckGo şirketi, aralarında tarayıcı ve arama motoru piyasında yer meydan Apple, Google ve Microsoft gibi şirketlerin NSA ile bilgi paylaştığına yönelik bilgilerin ortaya çıkmasının sonrasında kullanıcı sayısında patlama yaşıyor.

DuckDuckGo arama motoru, aynı hizmeti veren benzerlerine kıyasla kullanıcı bilgilerini kaydetmiyor. Bu sayede, arama yapıldığı vakit çıkan netice filtrelerden geçmiyor ve her kullanıcıya aynı netice beliriyor.

KULLANICI SAYISINDA PATLAMA
Kullanıcılara bir çeşit ‘isimsiz’ arama yapma şansı sunan DuckDuckGo.com, PRISM skandalı yüzünden en çok kullanılan web sayfalarından birisi oldu.

DuckDuckGo şirketinin CEO’Su Gabriel Weinberg, ABD’nin CNBC kanalına yaptığı açıklamada, ‘son bir haftada ziyaretçi sayısının yüzde 33 arttığını’ belirtti. Wikipedia’nın verdiği bilgiye göre, DuckDuckGo Alexa’nın dünyanım en çok ziyaret edilen sayfaları listesinde 3158’inci sıraya yükseldi.

Weinberg, “İnsanların hiçbir vakit takip edilmek istemediklerini biliyoruz. İnsanların istedikleri netice lara ulaşırken aynı vakit da gerçekten saklıliğe sahip olmayı yeğleme etmesi hiç şaşırtıcı değil” söyledi

Weinberg, öbür arama motorlarına kıyasla ‘IP ve e-posta adresi ve öbür şahsi verilere ulaşılmasını sağlayacak bilgilerin kaydedilmediğini, imlâ hatalarının düzeltilmesi gibi işlemler için şahsi olmayan arama netice larını sakladıklarını’ dedi

SORUŞTURMA RİSKİ YOK
Microsoft, Yahoo ve Apple gibi şirketler, kullanıcı bilgisi hakkında ad hükümetince bugüne kadar sayısız soruşturmaya maruz kaldı.

Weinberg, “Bugüne kadar bir kere bile soruşturmaya tabi tutulmadı, zira veri depolamıyoruz… Gizlilik politikamız bunu gerektiriyor. Kısaca hükümet kapımıza gelse onlara verecek bir şeyimiz yok” söyledi

DuckDuckgo’da kullanıcılar ayarlarından paylaşabildikleri bilgileri de değiştirebiliyor. Şirketin saklılik politikasında, “Mahkeme kararları gereğince bilgi sunabiliriz. ancak kullanıcı bilgisi bulundurmadığımız için böyle bir şey gerekeceğini sanmıyoruz” anlatımı yer alıyor.

Kaynak:ntvmsnbc

loading...

Yorumunuzu Bırakın