Steve Jobs’dan Girişimcilere 5 Öneri

Vizyoner, pazarlamacı, önder ve gerçek bir girişimci. Steve Jobs'dan öğrenmemiz gereken hala pek çok şey mevcut

Steve Jobs’dan Girişimcilere 5 ÖneriSteve Jobs’dan Girişimcilere 5 Öneri
Steve Jobs'dan Girişimcilere Öneriler.

Herkesin bildiği gibi Steve Jobs tüm dünyaya adını duyurmuş olan ve ürünlerinin piyasaya çıkmasını dört gözle beklediğimiz Apple markasının kurucusudur. Bu yazımda onun başarı yolculuğunda onu başarıya götüren yapı taşlarından bahsedeceğim.

Erken yaşta kanserden hayatını kaybeden Steve Jobs, iş hayatındaki birçok insan tarafından rol model alınan kişi olmuştur. Evinin garajında birkaç arkadaşıyla başlayan macerası onu giderek bir dünya markası haline getirdi. Monopol olan bir piyasaya hızlı ve dikkate değer bir giriş yanakit k, rakibi olan Microsoft’un sahibi Bill Gates’in en büyük rakibi haline geldi. Peki, onu bu kadar başarılı kılan neydi? Gelin bunun cevabını hep birlikte bulalım.

Tüm dünya mani olsa da kendinize inanın

Bütün dünya size sırt dönse de önemli olan sevdiğiniz ve inandığınız şeyi yapmaktır. ömür ta hiçbir şey için geç değildir ve dünyada bir kimsenin başka hiçbir kimseye karşı üstünlüğü yoktur. Önemli olan yılmadan ve vazgeçmeden düşseniz de yol alabilmektir. Her sabah uyandığınızda sizi güne motive bir şekilde hazırlayan bir amacınız olsun. Kimse inanmasa bile yalnızca siz kendinize inanın.

Kimi vakit yaşam bize tüm zorluklarını sunar. İşte o an yapmamız gereken yegâne şey, inancınızı kaybetmemektir. Yaşamımda beni ileriye götüren yegâne şey, yaptığım işe olan aşkımdır. Bundan hiçbir vakit kuşkum olmadı. – Steve Jobs

Kaybetmekten korkmayın

Kaybedeceklerinize odaklanırsanız eğer, düşünceler yüzünden asla adım atamazsınız. Bir şeyleri kazanmak için bazı şeyleri kaybetmek gerekir. Önemli olan o yolun nihayetinde sizi nasıl güzel bir manzaranın beklediğini bilmektir.

Ben bir yılda 250 milyon dolar kaybetmenin ne söylemek olduğunu bilen insanlardanım, güvenin bana karakterinizi güçlendiren bir olay bu. – Steve Jobs

Motivasyonunuz nakit olmasın

nakit kazanmak da en az yaptığınız işte başarılı olmak kadar önemlidir. Hatta çoğu vakit başarının ölçütü kazandığınız nakit ya bakıp yorumlarda bulunmaktır. yalnız sebep başarılı olmak istediğinruhsat farkına varın. Çok nakit kazanmak mı istiyorsunuz, yoksa gerçekten başarılı olmak mı? Eğer motivasyonunuz nakit olursa kaybetmeye mahkum olursunuz.

Mezardaki en varlıklı adam olmak değil, yatağa yattığımda harika işler yaptık diyebilmektir benim için önemli olan. – Steve Jobs

kolay düşünün ve yenilikçi (innovative) olun

Günümüz yegânenolojisinin ilerlemesindeki altın kurallardan birisi bu bence. Bu kurala uygun devinim edilmemesi halinde sizi çok ağır bir mağlûbiyet bekliyor olacaktır.

Biz yalnızca, işletim sistemlerine baktık ve bunu daha kolay ve daha güçlü yapabilir miyiz dedik.

*

Müşterinize ne istediğini sorup ona göre ürün çıkaramazsınız, çünkü siz onların istediğini yaparken onlar başka bir şey istiyor olacaktır.

Zamanınızı iyi değerlendirin

İstediklerinruhsat peşinden yılmadan ve ilk günkü gibi aynı hevesle koşmak istiyorsanız eğer, Steve Jobs’un Stanford Üniversitesi konuşmasında da dediği gibi her gününüzü hayatınızın son günüymüş gibi yaşayın. İşte o vakit asla kaybetmezsiniz. Steve Jobs’un hayatını incelediğimizde en çok giderek alakalı olan sözlerine rastlarız. İşte onlardan birkaçı:

ömür taki vaktiniz kısa, o yüzden işe fayda bir şeyler yapmak için harcamanız çok önemli.

*

ömür kısa, sanırım yalnızca öldüğümüzde anlayacağız bunu.

*

Zamanınız kısıtlı, bu yüzden başkalarının hayatını yaşayarak onu harcamayın. Başkalarının düşüncelerinin sonuçlarıyla yaşama dogmasına takılıp kalmayın. Başka insanların fikirlerinin gürültüsünün kendi kalbinruhsat sesini duymanızı mani lemesine ruhsat vermeyin. Ve en önemlisi kalbinruhsat ve sezgilerinruhsat sesini dinleyin.


loading...

Yorumunuzu Bırakın