İşte beyaz lahananın vücudumuza on faydası

Tam bir vitamin deposu olan beyaz lahana, kış aylarında soframızdan noksan etmememiz gereken bir gıda C, B ve E vitaminlerinin yanı dizi demir, potasyum ve magnezyum minarelleri içeren beyaz lahananın bağışıklık sistemini güçlendirmesinden kanserden savunmaya hatta sıhhatli zayıflamaya dek bir hayli yararı mevcut “Toksik maddelerin vücuttan atılması için görkemli bir zerzevat olan beyaz lahanayı tam da mevsiminde turşusundan dolmasına her şekilde tüketerek faydalarından yoksun kalmayın” seyleyen Beslenme ve Diyet Uzmanı Dilem İrkin Koçan beyaz lahananın 10 faydasını anlattı:
İşte beyaz lahananın vücudumuza on faydasıİşte beyaz lahananın vücudumuza on faydası
1 güçlü antioksidan özelliğe sahip: güçlü antioksidan özelliği yüzünden kış hastalıklarından kansere bir hayli yararı olan beyaz lahana serbest radikallere karşı kuvvetli bir savaşçı. Karaciğer yağlanması ve obeziteye karşı da yarar sağlayan beyaz lahana,zayıflama diyetlerine tok tutucu ve toksinleri arındırıcı özelliği ile destek oluyor. Bağırsak, mide ve akciğer kanserlerine karşı vücudu toksinlerden arındırarak koruyor. Son senelerde yapılan çalışmalar prostat kanserine karşı koruyuculuğunu ortaya koyuyor. Haftada 2 bün beyaz lahana tüketmeye itina gösterin. iki C vitamini deposu: Çiğ olarak salatasını yapıp tüketmek ya da suyunu içmek bilhassa idrar söktürücü, toksin atıcı özelliğinden faydalanmayı en üst düzeye çıkarıyor. Haftada 2 gün yapraklarını sıcak suda haşlayarak suyunu içmek toksin atmada faydalı. güçlü bir C vitamini kaynağı olan beyaz lahananın bu özelliğini kaybetmemesi için çok uzun müddet pişirmeyin ve taze olarak tüketin. 3 Bağışıklığı güçlendiriyor, hazmı kolaylaştırıyor: Kükürt içeriği ile bağışıklık sistemini güçlendiriyor, hastalıklara karşı koruyor, iyileşme süresini hızlandırıyor. yeniden içeriğindeki kükürt yüzünden gastrit ve ülsere karşı da koruyor, hazmı kolaylaştırıyor. 4Bağırsak sağlığını koruyor: varsıl lif kaynağı olması yüzünden mide ve bağırsak hastalıklarına karşı koruyor, hem tok kalmayı hem de bağırsakların sıhhatli çalışmasını sağlıyor. sıhhatli bir sindirim ve boşaltım sistemi için beyaz lahana gibi lif açısından varsıl besinleri tüketmeye itina gösterin. Kabızlık şikayeti olanlar da mutlaka beslenme alışkanlıklarında yer vermeli. Çiğ tüketimi bağırsak hareketlerinde daha tesirli oluyor. 5 Göz sağlığını güçlendiriyor: İçeriğindeki beta-karoten A vitaminine dönüşerek göz sağlığına yarar sağlıyor. A Vitamini gözleri güçlendirerek bilhassa gece görme fonksiyonlarını artırıyor. Kısacası gözlerin yaşlanmasını engelliyor. 6 Akne oluşumunu engelliyor: Kükürt içeriği yüzünden egzama ,sedef gibi ten hastalıklarında iyileşme sürecine menfaat sağlayan beyaz lahana, akne tedavisine destek oluyor, akne oluşumunu engelliyor. Toksinleri atıcı etkisiyle beraber vücutta biriken zehirli toksinlerin dışarı atılmasını sağlayarak ten güzelleşmesine destek sağlıyor.
İşte beyaz lahananın vücudumuza on faydasıİşte beyaz lahananın vücudumuza on faydası
7 Zayıflamaya asistan oluyor: 100 gramında 25 kalori bulunan beyaz lahana düşük kalorili sebzelerden. Bu nedenle zayıflama diyetlerinde iyi bir yeğleme Salata, zeytinyağlı zerzevat yemeği ve çorba olarak tüketilebilir. Özellikle lahana çorbası olarak tüketimi hem sıvı atımı sağlıyor hem tok tutuyor hem de düşük kalori içeriği ile beyaz lahanayı diyetlerin vazgeçilmez tercihi yapıyor. 8 Kemikleri güçlendiriyor: Kalsiyum, potasyum ve magnezyum minerallerinden varlıklı olan beyaz lahana, kemik ve adele sağlığını güçlendiriyor. 30 yaşınıza kadar kemiklerde biriken kalsiyum ilerleyen yaşlarda kemik erimesi riskinizi azaltıyor. Yaşlılık sezonunda de daha sıhhatli kemikler, ufak çarpma ve düşmelerde kemik kırılmalarının daha az olmasını sağlıyor. Lahana da içeriğindeki kalsiyum miktarıyla kemikleri güçlendiriyor. 9 Kalbi koruyor, kan basıncını düzenliyor: Potasyum içeriği yüzünden yüksek kan basıncına karşı da tesirli olan beyaz lahana, yüksek tansiyonun muzır etkilerine ve yürek damarlarının tıkanmasını engelleyerek cesaret hastalıklarına karşı koruyor. Sahip olduğu mineralleri kaybetmemesi için pişirme suyunu dökmemeli, çorba olarak ya da suyunu içerek tüketmeli. 10 Toksinlerden arındırıyor: İdrar söktürücü özelliği yüzünden vücuttan toksinlerin atılmasını sağlayan beyaz lahananın selülit tedavinde bu rolü oldukça mühim periyodik olarak suyunu tüketmek ya da çiğ salata olarak tüketmeye ehemmiyet vermek selülitlerin azalmasına muavin olur. yine kadınların adet dönemlerindeki hormonal kaynaklı ödemlerinde de lahana suyu ya da çorbasının tüketimi ödemin atılmasına yarar sağlayıp bu dönemin daha rahat geçirilmesini sağlar.
loading...

Yorumunuzu Bırakın