Starbucks, İK politikasını değiştirdi

Starbucks, İK politikasını değiştirdiStarbucks, İK politikasını değiştirdi
Starbucks

Ülkemizde olduğu gibi yurtdışında da ekseriyetle fast food ve kahve dükkanlarında gençlerin çalışması yeğleme ediliyor.

Çalışma koşullarının oldukça kötü olduğu bilinen ve sık sık fast food, kahve dükkanlarında çalışan gençlerin şikayetleriyle gündeme gelen bu sektörler ilginç adımlar atmaya başladılar. İlk adımı atanlardan ünlü kahve zinciri Starbucks, İK politikası olarak en az 20 saat çalışan çalışanlarına Arizona State Üniversitesi‘nde çevrimiçi (online) olarak gerçekleşen lisans programlarının ilk 2 yılının ücretini karşılayacağına değin söz verdi.

Böylece, Starbucks çalışanları lisans eğitimlerinin ilk 2 yılsi için ücret ödemeyecek lakin art kmeydan 2 yıl için 15 bin dolarlık ücreti kendileri ödemek zorunda olacaklar. Programla alakalı ilk açıklamayı yapan Arizona State Üniversitesi rektörü Michael Crow, Arizona State’in etiket fiyatı üzerinden indirim uygulayacağını ve burs tarafında Starbucks’ın parasal manada hiçbir yardım sağlamadığını belirtti. Açıklamayı doğrulayan Starbucks, Arizona State’in toplamda 60 bin dolarlık ödeme üzerinden 20 bin dolara yakın indirim yapacağını duyurdu.

Yurtdışında bazı şirketler yavaş yavaş bu usul uygulamaları İK politikası olarak hayata geçirmeye başladılar. Starbucks, benzerlerinden önemli bir farkla bu yardım ile eğitim meydan çalışanlarına şirkette kalma şartı getirmiyor.


loading...

Yorumunuzu Bırakın