Stanford Profesöründen: 2 saatte 5 dolar nasıl 650 dolar olur?

Cebinizde 5 dolar olsa ve bu nakit yı yalnızca 2 saat boyunca artırmanız gerekse ne yapardınız? Stanford Profesörü Tina Seelig, benzeri durumlarda yaratıcı f2rler bulmanın kolay liğini kanıtlıyor.

Stanford Profesöründen: 2 saatte 5 dolar nasıl 650 dolar olur?Stanford Profesöründen: 2 saatte 5 dolar nasıl 650 dolar olur?
Stanford Üniversitesi, Tina Seelig ve 5$ mücadelesi.

yalnızca beş dolar nakit nızın ve 2 saat sürenizin olduğunu düşünün. Bu süre zarfında beş dolar ile nasıl nakit kazanırdınız?

Stanford Üniversitesi’nde ders veren Profesör Tina Seelig, öğrencileri takımlara ayırarak onlara zarflar içinde beş dolar nakit ve 2 saat süre veriyor. Takımların görevi ise bu süre zarfında beş dolarla en çok nakit yı kazanmak ve görev tamamlandığında üç dakikalık bir sunum yapmak.

Verilen görevle ellerindeki sınırlı kaynaklar, zorlu şartlar ve yaratıcı f2r bulmanın zorunluluğuyla girişimciliğe teşvik edilen öğrenci takımları, sunum günü geldiğinde birbirinden yaratıcı f2rlerle beş dolarla 2 saatte nasıl nakit kazandıklarını anlatıyorlar.

İlk ekip, kentin en popüler restoranlarında rezervasyonlar yaptırıyor. Restoranlardaki müşterilerin sayısı çoğaldığında sabırsız müşterilere 20 dolar karşılığında her bir rezervasyonu 2 saat boyunca satarak nakit kazanıyorlar.

İkinci ekip, daha kolay bir f2r buluyor. Onlar bisiklet lastiği basıncını ücretsiz ölçmek için öğrenci birliği önünde bir stant kuruyorlar. Lastikler için hava gerektiğinde de 1 dolar karşılığında lastiklere hava dolumu yanakit k nakit kazanıyorlar.

Bu 2 ekip yaklaşık olarak birkaç 100 dolar gelir elde edebiliyor.

Son f2r gerçekten dahice

Bir başka ekip ise en yüksek geliri elde ediyor. Bu ekibin nakit kazanmak için bulduğu f2r, görev nihayetinde kendilerine verilecek üç dakikalık sunum süresini, öğrencileri işe almak isteyen bir şirkete sunum yapmaları için satmak oluyor. Öğrencilere sunum yapmak ve potansiyel çalışanlarına ulaşmak isteyen şirket üç dakika için ekibe 650 dolar ödeme yapıyor. Böylece en çok nakit yı kazanan da bu ekip oluyor.

Profesör Tina Seelig, Stanford Technology Ventures Program’ın bir parçası olarak verdiği derslerle öğrencileri program süresi boyunca dünyaya ve sorunlara farklı açılardan bakmayı öğretiyor.

Bu örnekle sınırlı kaynaklar ve zorlu şartlar altında yaratıcı f2rler bulmanın, sorunları kolaylıkla çözebilmenin ve fırsatları değerlendirebilmenin kolay yolları olduğunu görüyoruz.

Görünmeyenleri görebilmemiz için belki de sadece bakış açımızı biraz değiştirmek ehliyetli olacaktır.


loading...

Yorumunuzu Bırakın