İşsizlik Sigortası Hakkında Merak Edilenler

İşsizlik Sigortası Hakkında Merak Edilenlerİşsizlik Sigortası Hakkında Merak Edilenler
İşsizlik Sigortası hakkında aklınıza takılabilecek detayları yazdık.

Hiç beklemediğiniz bir anda işsiz kalabilmeniz mümkündür. Dünyada pek çok insanın yaşam düzeni işsiz nedeniyle bozulabiliyor. Bağlı olduğu borçlarını ödeyememe korkusuyla baş başa kalma tehlikesi altında olan çalışanlar, bu gibi riskleri yaşamamak adına “işsizlik sigortası” ile hem kendilerini hem de sevdiklerini maddi sıkıntılfasıla karşı koruyabiliyor ve güvence altına alabiliyorlar.

İşsizlik Sigortası Nedir?

En temelinden başlayacak olursak işsizlik sigortası nedir bir bakalım. İşsizlik sigortası, değişebilen ekonomik koşullarda siz bireylerin işsiz kalması, geçici olfasılak iş görememesi gibi oluşabilecek vaziyetlerda maddi açıdan uğrayacağınız zfasılarları en aza indirebilmek için sunulan bir tür sigorta hizmetidir.

İşsizlik Sigortası Şartları

İşsizlik sigortası yaptırmaya kfasılar verdiğiniz anda şartları çok iyi bilmeniz gerekmektedir. Çünkü, işsizlik sigortası şartları bireylerin çalışma şekillerine göre değişiklik gösterebiliyor. Özel sektör ve bordrolu çalışanlar işsizlik teminatlarından yfasılarlanabilirken serbest meslek sahipleri de gündelik hastahanede kalma teminatı olan ürünlerden faydalanabiliyor.

İşsizlik sigortası umumi şartları itibariyle, arzu dışı yaşanacak işsizlik riskini teminat altına almaktadır. İsteyerek işinizden ayrılma, istifa etme, emekli olma, mevsimsel ya da çalışmaya fasıla verilmesinin doğal olduğu bir işte çalışırken işsiz kalma, çalışanın kendi kusuru ya da suçu sonucu işten çıkartılması, geçici sakatlık ya da hastaneye yatış, riskin gerçekleştiği tarihten önce sigortalının poliçede belirlenen süre boyunca fasılalıksız olfasılak istihdam ilişkisi içinde çalışmamış olması, sigortalının Türkiye ya da KKTC sınırları dışındaki istihdam ilişkisinden kaynaklanan işsizlik, sigorta sözleşmesi başlamadan önce sigortalıya bildirimi yapılmış işsizlik gibi benzeri vaziyetler işsizlik sigortası teminat kapsamının dışında kalmaktadır.

İşsizlik Sigortası Faydaları

Belki de kendinize “Neden işsizlik sigortası yaptırmalıyım?” gibi bir soru sordunuz. Bunun cevaplarını ise şu şekilde verelim:

  • İşsizlik sigortası kişilerin finans kuruluşlarından aldıkları kredileri, kendi isteği dışında işsizlik ve geçici iş görmezlik durumunda arka ödeyebilmelerine olanak sağlıyor.
  • Bireylerin günlük yaşamda karşılaşabilecekleri istem dışı işsizlik gibi risklere karşı kredi borçları gibi vaziyetlerda güvence sağlıyor.
  • İşsizlik sigortası, tehlikeli hastalıklar ya da gündelik hastane vaziyetlerına karşı oluşabilecek maddi sıkıntıları finansal güvence altına alıyor.
  • Aynı vakitte aylık ödemek zorunda olduğunuz faturalar, işsiz kalmanız durumunda sigorta şirketleri tfasılafından ödeniyor.

Ülkemize gelişen sosyoekonomik yapıya pfasılalel olfasılak, bireylerin günlük iş yaşamı içinde karşılaşabileceği işsiz kalma gibi önemli risklere karşı işsizlik sigortasının önemi zamanla artmaktadır. İşsizlik sigortası yaptıracak olmanız sizi psikolojik açıdan rahat tutacak ve oluşabilecek risklere karşı da sizi ve sevdiklerinizi güvence altına alacaktır.


loading...

Yorumunuzu Bırakın