Sosyal medyanın ‘anayasası’ geliyor

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, “Türkiye, Avrupa Komisyonu Siber Suçlar Komisyonu’na yan oldu. Komisyon, siber ortam için bir metin hazırlayacak ve herkes bu metne uyacak. Ayrı ayrı yasalar olmayacak. Bu metin sosyal medyanın, internetin, siber suçların, siber ortamın anayasası olacak” söyledi
Sosyal medyanın ‘anayasası’ geliyorSosyal medyanın ‘anayasası’ geliyor
AA’ya konuşan Ulaştırma, Denizcilik ve yazışma Bakanı Binali Yıldırım, Türkiye’nin Avrupa Komisyonu Siber Suçlar Komisyonu’na yan olduğuna dikkat çekerek, sosyal medya, web siber suçlar için her ülkenin ayrı ayrı kanun yapmayacağını, bir metin üzerinde anlaşılacağını dile getirdi. Komisyona yan ülkelerin, uzlaşılan metine uyacağını belirten Yıldırım, “Bu metin sosyal medyanın, internetin, siber suçların, siber ortamın anayasası olacak. Herkes oraya bakacak, ona göre bu suçtur, değildir, şu proses yapılsın, bu proses yapılmasın diye karar alacak” söyledi Binali Yıldırım, sosyal medyaya yapılan yatırımlarla Türkiye’nin Afrika ülkeleri seviyesinden Avrupa’nın ilk 10 ülkesi arasına girdiğini anlattı. Yıldırım, bugün Dünya nüfusunun yarısından fazlasında web erişimi olmadığını, Türkiye’de nüfusun yüzde 80’inin web kullandığını belirtti. Yıldırım ayrıca, Türkiye’nin sosyal medya kullanımında dünyada ilk 5 memleket arasında yer aldığını anlatım ederek, “İnternet, çaya çorbaya limon gibi. Çok faydalı bir şey ama ayarını kaçırdığınız vakit ilaca benziyor, tedavi edecekken zehirliyor” söyledi İnternetin muzır etkilerine dikkat çeken ve bu mevzuda toplumu korumak istediklerini denen Yıldırım, şunları söyledi: “Biz diyoruz ki ‘sosyal medya problemsiz medya değildir’, gerçek hayatta ne suçsa, sanal dünyada da aynı şeyler suçtur. Vatandaşlarımızın bunu bilmesi lâzım. Kimse, ‘ben yazarım bir şey, çekilirim kenara’ demesin. O tuşa elinizi attığınız vakit kaybolmuyor, iz bırakıyor. Önünde nihayetinde o gelir sizi bulur. O yüzden dikkatli olacağız, kimsenin hakkına, hukukuna tecavüz etmeden, suç teşkil edecek paylaşımlar yapmadan, sosyal medyayı olabildiğince geniş kullanalım fakat başkalarına zarar vermeyelim.” uluslararası alanda sosyal medya ya da web üzerinden işlenen suçlara yönelik mutabakat ya da herkesi bağlayan hukuki bir metin olmadığını dile getiren Yıldırım, her ülkenin kendisine özgü aplikasyonlar geliştirdiğini bildirdi. Yıldırım, kimi ülkelerin interneti toptan yasakladığını, kimi ülkelerin ise yasalarını güncelleyerek iletişim özgürlüğüne zarar vermeden önlem aldığını anlattı. “Performans olarak en iyisi Facebook” Türkiye’nin hukuk içinde kalmak şartıyla “bazı suçların önlenmesi, mağduriyetlerin giderilmesi adına devinim eden, bu konudaki tehlikenin en evvel farkına varan 10 ülkeden birisi olduğunu” anlatan Yıldırım, “İnternet üzerinden işlenen fihrist suçlara yönelik bir kanunumuz mevcut Bu yasa dahilinde geçen sene itibarıyla bilhassa pornografi, fuhuş, çocukların muzır içerikten korunması adına Twitter’a bildirilen 592 sakıncalı içerikten 413’ü, Facebook‘a bildirilen 417 içerikten 113’ü, Youtube’a bildirilen 297 içerikten 115’i çıkarılmadı. Performans olarak en iyisi Facebook” diye konuştu.
Sosyal medyanın ‘anayasası’ geliyorSosyal medyanın ‘anayasası’ geliyor
Mahkeme kararlarına uymayan ve sakıncalı içerikleri sitelerinden kaldırmayan sosyal paylaşım sitelerine nakit cezası vermeye başladıklarını anlatım eden Yıldırım, şöyle devam etti: “Türkiye Cumhuriyeti sınırları içinde etkinlikler yapan kim olursa olsun Türkiye Cumhuriyeti’nin kanunlarına titizlikle riayet etmesi lâzım. ‘Beğenmedim, uygulamıyorum’ deme şansı yok. kural hükümranlığı gösterir, egemenliğin göstergesidir. ancak web global bir vaka olduğu için yalnızca bir ülkeyi ilgilendirmiyor. Bizde suç olan ABD’de suç olmayabiliyor yahut ABD’de suç olan bizde suç olmayabiliyor. Mücadelenin zorluğu buradan geliyor. Onun için bizim tezimiz, ‘uluslararası, herkesi bağlayan hukuk metni üretelim, herkes o sınırlar içinde devinim etsin.’ Bunun kavgası, mücadelesi devam ediyor fakat henüz istediğimiz noktaya gelmedik.”
loading...

Yorumunuzu Bırakın