SOCAR ve BP Hazar Denizi’nde Petrol Arayacak

SOCAR ve BP Hazar Denizi’nde Petrol ArayacakSOCAR ve BP Hazar Denizi’nde Petrol Arayacak
BP (British Petroleum)

Azerbaycan Cumhuriyeti Devlet Petrol Şirketi, BP ile beraber Hazar Denizi sığ sulu bölümlerinde petrol aramalarına başlıyor.

İki şirketin Hazar Denizi bölgesinde petrol arama çalışmalarıyla alakalı SOCAR ile BP arasında formel sözleşme imzalandı.

Bilgiye göre, haberi SOCAR birisinci başkan yardımcısı mutlu Yusufzade açıkladı. Ayrıca Yusufzade, SOCAR tüm çabalarını karada petrol yataklarının bulunması istikametine yöneltip: “Vaktiyle Abşeron yarımadasında Mezozoik çöküntülerinde petrol arayışları olmuştu, yalnız o vakit elimizdeki teknolojiler zayıftı. Şimdi ise teknoloji, karada petrol yataklarının aramalarına ruhsat veriyor” diyerek açıklamada bulundu.

Socar ve BP arasında yapılan karada petrol arama sözleşmesi tarihin en büyük enerji ortaklıklarından birisi olarak belirtiliyor.

SOCAR’dan yenilik
2015’de Bakü’de SOCAR markası adı altında gaz doldurma istasyonları oluşturulacağı belirtildi. Şu anda gaz doldurma istasyonları proje aşamasında ama 2015 yılında projenin hayata geçirilmesi ve ilk istasyonun Bakü’de açılması bekleniyor.

Socar, gaz doldurma istasyonlarının sayısının ilk etapta 15 olacağı belirtildi.


loading...

Yorumunuzu Bırakın