İskoçya kendi para birimini kullanmaya başlayabilir

İskoçya kendi milli nakit ünitesini kullanmaya başlamak için bazı seçenekleri gözden geçiriyor. Seçenekler arasında dijital nakit ünitesi de mevcut

İskoçya kendi para birimini kullanmaya başlayabilirİskoçya kendi para birimini kullanmaya başlayabilir
İskoçya.

Yaklaşık 2 yıl önce İskoçların büyük umutlarla oylamaya gittiği 18 Eylül Bağımsızlık Referandumu ayrılıkçılar için hüsranla sonuçlanmıştı. 2014 yılında yapılan referandum sonuçlarında oylamaya katılan İskoç halkının yüzde 55,4’ü Birleşik Krallık’ta kalmayı yeğleme etmişti. O dönemde Birleşik Krallık’ta kalma yanlılarını ikna eden en büyük sebep Birleşik Krallık’ın Avrupa Birliği üyesi olmasıydı.

İngilitere’nin AB’den ayrılma kararı İskoçya için yeni bir referandum ihtimalini gündeme getirdi. Brexit sonrasında İskoçya’dan ayrılık sesleri yükselmeye başladı. İskoçya bir yana Birleşik Krallık’ın başkenti Londra’dan dahi ayrılık seslerini duyduk.

Önerilen: İskoçya Tarihi ve 18 Eylül Bağımsızlık Referandumu

İskoçların büyük bir çoğunluğu artık yanlış kararlar aldığı düşünülen İngiltere’ye bağlı olmak ve yanlış kararların sonuçlarına katlanmak istemiyor. İskoç halkı geleceklerini bağımsızlıkta ve hala Avrupa Birliği’nde görmeye devam ediyor.

İskoçların 2014 yılında Birleşik Krallık’tan bağımsız olmaları halinde hangi nakit ünitesini kullanacakları en çok tartışılan ve merak edilen konuların başında geliyordu. O dönemde İskoç milliyetçileri, ”en azından bir süreliğine sterlin’e devam” dese de merkezi hükümet sterlin’e devamın mümkün olmayacağını belirtiyordu.

İskoçya şu anda sterlin kullanmaya devam ediyor olsa da yakın bir vakitte kendi milli nakit ünitesini kullanmaya başlayabilir.

Brexit’in ardından İskoçya’nın nakit ünitesi seçeneklerine yönelik Dr. Craig Dalzell tarafından Common Weal kuruluşu için hazırlanan çalışmanın sonuçlarına göre İskoçya’nın kendi nakit ünitesini kullanmaya başlaması durumunda birkaç seçeneği olduğu ortaya çıkıyor.

Buna göre İskoçya, İngiltere ile ekonomik ilişkilerini devam ettirerek sterlin kullanmaya devam edebilir. Diğer vaziyette kağıt nakit kullanmaya devam ederek sterlin yerine kendi nakit ünitesini kullanabilir yahut alternatif olarak Avrupa Birliği nakit ünitesi euro’da yeğleme edebilir.

Araştırmada en ilginç seçenekler arasında İskoçya’nın kağıt nakit değil, Bitcoin benzeri milli ve dijital bir nakit ünitesi kullanabileceği de alternatif olarak gösteriliyor. yine de araştırmada dijital nakit ünitesi kullanmanın şu anda bazı ekonomik engelleri olduğu da belirtiliyor.

Araştırmada milli nakit ünitesinin bir ülkenin bağımsızlığı için önemli olduğu vurgusu da yapılıyor.

18 Eylül Bağımsızlık Referandumu döneminde yalnızca olasılıklar üzerine konuşulan milli nakit ünitesi için artık tartışmalar da gündem oluşturuyor. Brexit sonrasında İskoçya’nın Birleşik Krallık’tan bağımsızlık için kendisine bir şans daha verebilecek olması kaçınılmaz görünüyor.


loading...

Yorumunuzu Bırakın