Sis Nedir ve Nasıl Oluşur?

Sis Nedir ve Nasıl Oluşur?Sis Nedir ve Nasıl Oluşur?
Sis nasıl oluşur

Yatay görüş mesafesini 1 km.nin altına düşüren meteorolojik bir olaydır. Stratus bulutunun yerde yahut yere yakın seviyede oluşması olarak da bilinir. Yerle temas eden hava içindeki subuharının yoğuşması yahut donarak kristalleşmesi sonucu ortaya çıkan çok küçük su damlacıkları yahut buz kristallerinden meydana gelmiştir.

Sis Nedir ve Nasıl Oluşur?Sis Nedir ve Nasıl Oluşur?
Sis Nedir ve Nasıl Oluşur?Sis Nedir ve Nasıl Oluşur?

Sis içinde çisenti biçiminde çok hafif yağış olabilir. tarımsal açıdan faydalı olduğu kadar, güneşe mani olduğu için deniz, kara ve hava ulaşımında büyük ölçüde menfi etkileri de görülmektedir.

Sis Türleri:

A) Hava Kütlesi Sisleri:

1) Radyasyon sisi:

Açık ve durgun gecelerde ısı kaybı nedeniyle yer yüzeyi ve 

yüzeye yakın hava soğur. Yerden yukarı doğru yükseklik arttıkça atmosferde ters bir sıcaklık dağılımı ortaya çıkar. Alt seviyelerde hava soğuktur. Yükseklik arttıkça sıcaklık da artar. Soğuma havanın çiğ noktasına kadar inerse sis meydana gelir. Gece başlar, gündüz hava ısınınca, öğleye doğru ortadan kalkar.

2) Adveksiyon (Yatay Hava Hareketi) Sisi:

Sıcak ve nemli havanın soğuk bir yüzey üzerine devinimi ile alt katmanların soğuyarak su buharının yoğunlaşması sonucu oluşan sislerdir.

3) Oroğrafik (Yer Şekili) Sis:

Yatay devinim eden havanın yer şekli etkisiyle yükselerek soğuması sonucunda oluşan sislerdir. Yer şekli etkisiyle yükselme hafif hafif ve yataya yakın olmalıdır.

B) Cephe Sisleri:

Karşılaşan 2 farklı hava kütlesinden sıcak olanın soğuk olan üzerinde yükselerek soğuması sonucunda oluşan sislerdir.

loading...

Yorumunuzu Bırakın